#1
2010, June 22 - 11:31
ökar risken att få kapselbildning när man blir gravid?
Hej!=)
jag har hört att om du blir med barn och har silikon, att du har större risk att få kapselbildning då? Att det är bättre att ta ut silikonet och skaffa barn sen sätta in dom igen? Men jag tycker det låter ajaj i plånkan? Så jag undrar stämmer det?=P
Annons
Annons
Annons
Hoppsan, det var ett påstående jag inte läst om tidigare! Nog för att det rent logiskt kan vara en risk om man tänker på hur immunförsvaret fungerar, men att plocka ut impl för att sen fixa nya, är verkligen som att gå över ån efter vatten, det är ju inte så att kapselbildning är farligt på någe vis, och det är långt ifrån alla som får stora besvär av det, oftast bara ngt hårdare samt lite formförändring. Billigare/smartare att låta dom sitta kvar o se vad det blir av det hela, en del får ju ändå göra omoperation pga formen går åt helskotta, har man tur så är de intakta, och utan kapselbildning därtill.
Undrar ju förstås vem det är som tänkas kan ha fällt det påståendet? En kirurg? (skulle iofs inte bli förvånad)
Det är faktiskt så att en kirurg i Norge hade sagt så till min vän som gjorde en bröst förstoring (för ca två månader sedan) att hon borde överväga att ta ut dom när hon planerar att skaffa barn pga just det, men jag hade aldrig hört det tidigare :P
Men shit, låter ju helt galet att göra en op före och sedan efter - utan att ens ha problem! Vilken påfrestning i onödan på kroppen!
Narkos, skära, gräva, starka mediciner... och de komplikationer som eventuellt kan orsakas vid alla operationer, varför utsätta sig för dem om man inte faktiskt har fått kapselbildning eller andra komplikationer?
Tänker som Jordan, det är väl i så fall bättre att vänta och se om det eventuellt blir några "skador" utseendemässiga eller andra, kan tänka mig att själv göra omop om utseendet påverkas nämnvärt efter en graviditet.
Läskigt om en kirurg har gjort detta påstående... hoppas det var ett missförstånd.
32 år -160 cm - 56 kilo (exklusive silikonets :D) - 1 barn
6/10 2009 Proforma Clinic - Carl-Johan Gustafson
Pip UH 495 cc - BH-storlek: 65 G
24/5 2010 Framförflytt
Mentor Siltex Coh
Kan bara hålla mé ovan, helt galet att ta ut dem i förebyggande syfte. Bättre o göra om dem efteråt i sådana fall OM man skulle få bekymmer...
Art clinic Göteborg
25/2-09 Kapsel, satt 2cm högreupp + smärta & missformning, delvis bakom
18/5-10 Smärta igen & muskelpåverkan, delvis bakom (rippling)
6/2-12 Korr till framför muskeln
Har haft:
Allergans anatomiska 320 & 420cc delvis bakom
Men
ja men konstigt äre men om hans sagt det till henne och hon funderar iaf på att ta ut dom senare då hon planerar barn för hon blev orolig:P
Be henne få ett andra utlåtande från en annan kirurg innan hon gör ett misstag, lita aldrig blint på kirurger. Tragiskt är vad det är.
Snarare STÖRRE risk för komplikationer om hon väljer att ta ut & sedan sätta in dem igen i en lika stor operation, än att vänta & se om det verkligen BEHÖVS en omop efter graviditeten.
Håller mé ovan att jag skulle gissa på större risker genom att eventuellt genomgå en onödig opp... Då borde man ju egentligen inte oppa sig alls om man ska "tro" eller vara rädd för att man kan få en kapsel om man tex blir gravid eller något annat... Personligen tycker jag det é bättre o ta det som det kommer, en kapsel behöver inte orsaka något besvär. Alla har vi någon form av kapsel naturligt som ett skydd för implantatet ju. Gissar på att kirurgen ville tjäna lite extra pengar...
Art clinic Göteborg
25/2-09 Kapsel, satt 2cm högreupp + smärta & missformning, delvis bakom
18/5-10 Smärta igen & muskelpåverkan, delvis bakom (rippling)
6/2-12 Korr till framför muskeln
Har haft:
Allergans anatomiska 320 & 420cc delvis bakom
Men
Fast å andra sidan sväller ju bröst väldigt mycket under graviditet och amning... om man då tar ut implantaten först, kanske de ser ut som "vanligt", både under tiden och sen när man sätter tillbaka dem... (bara en kompletterande tanke, inget annat, och inget ställningstagande, för att inte missförstås nu..)
Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 66 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att POF behöver ha en aktuell mailadress till er för att ni ska kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)! Dubbelkolla gärna i er profil, så att ni verkligen får mail till den adress ni har registrerat.
Jag har en kompis som har varit gravid mé implantat, hennes var fortfarande jätte snygga efter att hon ammat... Så det måste inte bli förstört.
Art clinic Göteborg
25/2-09 Kapsel, satt 2cm högreupp + smärta & missformning, delvis bakom
18/5-10 Smärta igen & muskelpåverkan, delvis bakom (rippling)
6/2-12 Korr till framför muskeln
Har haft:
Allergans anatomiska 320 & 420cc delvis bakom
Men