Annons
13 posts / 0 new
Last post
#1 2011, February 25 - 09:22
tuttified
tuttified's picture
Offline
Last seen: 2 years 7 months ago
Silver
Joined: 2011-01-12 14:41

Knöl i bröstet...

Fan. Igår när jag hade gått och lagt mig så kände jag en knöl i mitt högra bröst! Och nu så klart så ekar det ju i mitt huvud att jag har fått bröstcancer. Mormor har haft det så det ligger i släkten. Fan fan fan. Så typiskt att det här händer just nu! Det är säkert ingen fara men man blir ju bara så orolig.. =(

Vet inte vad jag vill med det här inlägget men jag var bara tvungen att skriva av mig. Jag har fått en tid på vc kl 15 idag.

Jag berättade för sköterskan som svarade i telefonen att jag skulle göra en bröstförstoring den 21 mart och då blev hon genast kylig mot mig och tyckte att jag "allt skulle tänka bort den och skjuta på den". Jaha.

Är det någon här inne som har liknande erfarenheter? Jag menar, knölar är ju ändå ganska vanligt.

29 år, 180 cm, 74 kg, inga barn

Konsultation Plastikhuset Linköping jan
Konsultation Citadellkliniken 2 feb -11 14.00
OP Citadellkliniken 21 mars -11 kl 12.00
510 cc MP

http://tuttified.blogg.se/(link is external)

Annons
2011, February 25 - 09:35
Annette33
Annette33's picture
Offline
Last seen: 8 years 3 months ago
Silver
Joined: 2011-02-13 18:43

Jag förstår dig. Jag har Macrolane i brösten just nu (har haft det i ca 3 år, gjort påfyllningar) och det har varit knöligt i stort sett hela tiden. Förra året gjorde jag en mammografi, för jag kunde inte släppa tanken på att det inte var en Macrolane-knöl jag kände utan en cancerknöl. Jag gjorde precis som du gjort nu, ringde till vc, kom dit, läkaren kände på mig och sa att hon skulle skicka en remiss till mammografiavdelningen på sjukhuset. Det jag gjorde för att påskynda det hela var att jag ringde direkt till mammografiavd. så fort de hade fått min remiss (jag tror det tog ca 2-3 dagar) och bokade en tid. Då slapp jag vänta på att de skulle skicka en tid till mig som låg lite längre fram i tiden och som dessutom kanske inte skulle passa. I och med detta fick jag svar snabbare, som tur var inte visade på något. Gör du detta så hinner du förhoppningsvis göra mammografi, få svar och då förhoppningsvis kunna göra en bröstförstoring den 21 mars.

Bröstförstoring den 27 april 2011, Reformedica i Örebro
Mentor CPG 332, Anatomiska 395cc, delvis bakom muskeln.
Ålder: 38
Barn: 2
Längd: 172
Vikt: 63
Mått under byst: 79
Mått över byst: 98

2011, February 25 - 09:42
Maggan87 (not verified)
Maggan87's picture

Jag har en cysta på högra äggstocken men  helt ofarlig vissa kvinnor får cystor det e som små knölar oftast ofarliga

2011, February 25 - 09:42
Maggan87 (not verified)
Maggan87's picture

Jag har en cysta på högra äggstocken men  helt ofarlig vissa kvinnor får cystor det e som små knölar oftast ofarliga

Annons
2011, February 25 - 11:43
Mymlan
Mymlan's picture
Offline
Last seen: 2 years 4 weeks ago
Silver
Joined: 2011-02-21 22:26

Hittade också en knöl i bröstet när jag var 25 år ca. Blev så klart livrädd, och ringde direkt till vårdcentralen. Jag fick komma redan samma dag, och läkaren ringde direkt till bröstmottagningen så jag snabbt fick en tid där.

Hon tröstade mig och sa att det är faktiskt jätteovanligt med farliga knölar i den här åldern! Och det är ju inte all bröstcancer som är ärftlig.

Väl på plats gjordes trippeldiagnostik, dvs mammo, biopsi och klinisk undersökning. Efter ca 2 veckor fick jag ta bort knölen i lokalbedövning. Det visade sig vara fibroadenom, något som är relativt vanligt hos unga kvinnor.

Jag vet att inställningen till bröstimplantat inte är vidare positiv, men fruktansvärt oproffsigt av henne att låta sina egna värderingar lysa igenom så där, särskilt som du redan mår dåligt och är orolig!! Sen om hon har rätt med att du bör vänta med operationen är väl en sak, men det är väl upp till läkaren att informera om!

 

Lycka till, det är säkert inget farligt!

35 år, 2 barn. 70 c
Op.datum 8/9 2011
Mentor 400 cc HP framför muskeln
Örjan Gribbe Proforma Clinic

2011, February 25 - 11:52
missdivine
missdivine's picture
Offline
Last seen: 2 years 3 months ago
Silver
Joined: 2010-11-09 13:37

Jag har själv knölar i båda brösten och min farmor har precis opererat sig för cancer.. Men har aldrig varit och kollat det..

Nu vet inte jag om kirurger kan se sånt under operation men jag sa till örjan, som kände men han sa att de kunde vara nå körtel, gud ja kommer inte alls ihåg vad han sa.. men att de inte behövde vara nå farligt..

kan dom inte se sånt under operationen OM man skulle ha cancer?

 

tror inte du behöver oroa dig, alla verkar ha mer eller midre små bollar i tuttarna.. men för att du själv inte ska vara så orolig så kolla upp det! :)

3/11- 2010 1a op: 325 cc mellan plus profil, bakom muskeln, snitt i armhåla, coh 1. Operation gjord i Thailand på Yanhee Hospital.
2011- Omoperation pga "trasiga" fickor, db, muskelpåverkan och MFD, hemskt ont utan stöd. Byte till 375 cc high profile mentor bakom muskeln Av Örjan gribbe
2012-omoperation igen pga ena fickan sprack, ont i brösten, muskelpåverkan. Byte till allergan inspira soft touch 335cc framför muskeln. Med permanenta stygn vid fickorna. Av Örjan Gribbe. Sjukt nöjd!

2023- 11 år senare väntar jag uttag plus kapsel 2/2. Ammat ett barn under tiden, är lite nervös över hur resultatet kommer bli men har äntligen landat i att jag ska göra detta nu för hälsans skull.

2011, February 25 - 13:44
tuttified
tuttified's picture
Offline
Last seen: 2 years 7 months ago
Silver
Joined: 2011-01-12 14:41

Tack gulliga ni för dom värmande orden. Jag har spenderat hela förmiddagen under täcket och det har blivit många tårar. Men jag antar att det är vanligare än man tror att det är förändringar som inte är något.

Jag pratade nyss med min bästa killkompis men jag vågade inte säga något till honom för jag vet hur orolig han blir! Antagligen bäst att vänat och se.

Men tack igen sötnosar! Jag återkommer med mer info när jag har träffat doktorn kl tre.

29 år, 180 cm, 74 kg, inga barn

Konsultation Plastikhuset Linköping jan
Konsultation Citadellkliniken 2 feb -11 14.00
OP Citadellkliniken 21 mars -11 kl 12.00
510 cc MP

http://tuttified.blogg.se/(link is external)

Annons
2011, February 25 - 14:07
MNN
MNN's picture
Offline
Last seen: 11 years 1 week ago
Silver
Joined: 2010-06-07 18:39

har också en liten knuta i mitt högra bröst. har varit o tagit prov från den och ska dit för att ta ett nytt snart igen då det första provet inte var 100% tillförlitligt. om det inte är något farligt ska jag ta bort knutan (som stör mig) hos min kirurg, för läkaren på lasarettet sa bara att  man tar inte bort knutor som inte är något... men jag var jätteorolig i början jag med! kanske lite i önödan :) 

26 År
163 cm
55 kg

Operation på Citadellkliniken av Dr Johan Nordquist 2010
250 cc

2011, February 25 - 14:34
Cookie (not verified)
Maggan87's picture

När jag var ungefär 19 kände jag en knöl i mitt ena bröst precis under vårtgården, den blev större och större ganska fort och jag blev jätteorolig. Den var riktigt tydlig. Jag har alltid haft knölar i brösten (körtlar antar jag) men den här var annorlunda. Först tänkte jag att jag kunde ju inte ha cancer så ung som jag var, men sen kom jag på att jag sett en tjej som bara var 17 tror jag på TV som hade fått bröstcancer. Så jag ringde för att boka en tid för mammografi. Men när tanten svarade och jag berättade hur det låg till fnös hon bara (låter rätt ung på rösten) och frågade sedan hur gammal jag var. När jag svarade på det suckade hon tydligt och sa att man inte kan få cancer i den åldern och att de kommer skicka ut en kallelse för undersökning när jag är i 40-årsåldern!!! Sen la hon på!

Så då pratade jag med mamma istället som hjälpte mig att boka en tid hos hennes gyekolog. När jag var där kände hon på bröstet och kände mycket väl precis var knölen var så hon skickade mig vidare till en mammografiavdelning, men hon sa att hon inte trodde det var något farligt. På mammografiavdelningen kände ytterligare en läkare på bröstet och kollade med ultraljud. Han trodde det var en inflammation i en körtel och att det samlats vätska. Så då tog han en nål (AJ!) och så sög han ut innehållet ur knölen. Efter det försvann den och har inte kommit tillbaka! Var iaf inget farligt!

Med det här tänkte jag bara berätta att det finns gott om tanter inom vården som är riktigt fräcka bara för att man är ung eller ska plastikoperera sig osv. Men stå på dig! Det är förmodligen inget farligt alls! Men det är jättebra att du kollar upp det så att du kan lugna dig. Jag tror inte att kirurgen kollar efter cancer ärligt talat, så det är ju inte säkert att en kirurg skulle upptäcka det om man hade det. Så det är bättre att kolla upp det själv först.

2011, February 25 - 14:34
Cookie (not verified)
Maggan87's picture

När jag var ungefär 19 kände jag en knöl i mitt ena bröst precis under vårtgården, den blev större och större ganska fort och jag blev jätteorolig. Den var riktigt tydlig. Jag har alltid haft knölar i brösten (körtlar antar jag) men den här var annorlunda. Först tänkte jag att jag kunde ju inte ha cancer så ung som jag var, men sen kom jag på att jag sett en tjej som bara var 17 tror jag på TV som hade fått bröstcancer. Så jag ringde för att boka en tid för mammografi. Men när tanten svarade och jag berättade hur det låg till fnös hon bara (låter rätt ung på rösten) och frågade sedan hur gammal jag var. När jag svarade på det suckade hon tydligt och sa att man inte kan få cancer i den åldern och att de kommer skicka ut en kallelse för undersökning när jag är i 40-årsåldern!!! Sen la hon på!

Så då pratade jag med mamma istället som hjälpte mig att boka en tid hos hennes gyekolog. När jag var där kände hon på bröstet och kände mycket väl precis var knölen var så hon skickade mig vidare till en mammografiavdelning, men hon sa att hon inte trodde det var något farligt. På mammografiavdelningen kände ytterligare en läkare på bröstet och kollade med ultraljud. Han trodde det var en inflammation i en körtel och att det samlats vätska. Så då tog han en nål (AJ!) och så sög han ut innehållet ur knölen. Efter det försvann den och har inte kommit tillbaka! Var iaf inget farligt!

Med det här tänkte jag bara berätta att det finns gott om tanter inom vården som är riktigt fräcka bara för att man är ung eller ska plastikoperera sig osv. Men stå på dig! Det är förmodligen inget farligt alls! Men det är jättebra att du kollar upp det så att du kan lugna dig. Jag tror inte att kirurgen kollar efter cancer ärligt talat, så det är ju inte säkert att en kirurg skulle upptäcka det om man hade det. Så det är bättre att kolla upp det själv först.

Annons
2011, February 25 - 14:57
Mymlan
Mymlan's picture
Offline
Last seen: 2 years 4 weeks ago
Silver
Joined: 2011-02-21 22:26

Duktiga läkare med erfarenhet som granskar röntgenbilder brukar kunna avgöra vad det rör sig om för sorts knöl, och bestämmer om man behöver gå vidare. I övrigt kan man ju inte vara helt säker på något förrän man tar prover.

 

Problemet som de beskrev för mig, är att om man har tendens att få knölar i bröstet så kanske man inte vill/kan ta bort dem varje gång, tydligen får endel kvinnor det gång på gång, och det klart, orolig blir man ju.

 

Men nu håller vi tummarna för att det går bra!

35 år, 2 barn. 70 c
Op.datum 8/9 2011
Mentor 400 cc HP framför muskeln
Örjan Gribbe Proforma Clinic

Annons
Annons
Annons