Annons
3 posts / 0 new
Last post
#1 2011, March 7 - 19:02
yra
yra's picture
Offline
Last seen: 4 years 9 months ago
Silver
Joined: 2011-02-04 19:39

Skillnad på bakom och delvis bakom?

Undrar vad skillnaden på helt bakom och delvis bakom är? Vad är för och nackdelarna? Vilket är vanligast? Förstått att man också kan lägga bakom muskelhinnan men framför muskeln. Varför gör man det?

 

Tack för svarlaugh

33 år, 2 barn.
Stl innan op liten urammad och borttränad B-kupa
Op 1. Dec 2012 Anatomiska MX 410 stl 75 E
Op 2. Korrigering av roterande implantat, muskelpåverkan och lite dubbelkontur. Åtgärd byte till runda HP 450

Annons
2011, March 7 - 20:02
ManekiNeko (not verified)
ManekiNeko's picture

Hittade en sajt för ett tag sen som förklarar sånt :) Hjälpte åtmminstone mig att fatta beslutet bakom muskeln då jag är en riktig tunnis :)

http://www.plastikoperationer.net/broestimplantat-framfoer-bakom

2011, March 7 - 20:19
tjo
tjo's picture
Offline
Last seen: 7 years 11 months ago
Silver
Joined: 2011-03-02 20:47

Bra fråga! Jag undrade samma sak, trodde att bakom var bakom, så att säga. Bakomplacering ser ju inte ut att vara totalt bakom muskeln, inte på de bilder jag sett iaf.. Delvis bakom låter i mina öron ungefär som att implantaten sticker ut mer under eller på sidan av muskeln. Så många olika begrepp att lära sig!

Bröstförstoring för att få tillbaka brösten efter 2 barn som ammat 1 år var.. Blev mentor 500 cc runda under muskeln 23/5-11, Carl-Johan, Proforma. Bland det bästa jag gjort! :)

Annons
Annons
Annons