Annons
21 posts / 0 new
Last post
#1 2011, June 22 - 13:42
anonym (not verified)
anonym's picture

en anmälning :(

 

 

Just nu e det 2 st det står mellan michael olenius eller gunnar kranz

men han har 3 anmälningar på sig , en som lämnat utan åtgärd , en som blivit avvisad och en pågående

han har jobbat som kirurg sen 93 och e nu specialist läkare sen 97 ..men ändå.

Vad tror ni ? e det nåt att haka upp sig på de ? jag gilla han tyckte han verka proffsig

michael har ingen anmälning på sig ..ska man gå efter de?

Annons
2011, June 22 - 13:48
jo_85 (not verified)
anonym's picture

Jag hade inte gått till den som fått en massa anmälan men jag kanske är lite löjlig,   jag skulle ta det säkra före det osäkra. l ycka till

2011, June 22 - 13:52
catpower (not verified)
anonym's picture

I stort sett alla läkare kommer att bli anmälda förr eller senare och så länge han inte har blivit fälld har han ju inte gjort nåt fel. Tror att de flesta anmälningar beror på bristande kommunikation mellan läkare och patient så det är viktigt att du verkligen får svar på alla dina frågor så att inga oklarheter uppstår. Känns det bra med honom så behöver du nog inte vara orolig :)

2011, June 22 - 13:59
Jeca88 (not verified)
anonym's picture

Håller med ovanstående talare. Du ska gå efter vad som känns bäst!

Annons
2011, June 22 - 14:33
citadellboobisar
citadellboobisar's picture
Offline
Last seen: 12 years 6 months ago
Silver
Joined: 2011-05-29 20:03

instämmer, alla läkare kan förr eller senare få anmälan, men i många fall beror detta på bristande kommunikation. Bara du har klart föfr dig vad du vill och han uppfattar detta, så gör då som magkänslan säger åt dig.

Han har ju ändå varit specialist rätt länge och hade han varit kass så hade han haft fler anmälningar på sig.

172 cm lång
69 Kg
73 cm under brösten
99 cm över brösten

Innan 85 F, men efter 50 kg viktnedgång, tomma och hängiga 70 D
110601-> Ankarlyft samt geléhallon 650 cc HP av dr Jörg Bohn
Strl på Citadell bh:n 80 G, stl i Change bh 70 I

Korrigering

2011, June 22 - 15:34
Cosmoskatten
Cosmoskatten's picture
Offline
Last seen: 3 years 5 months ago
Silver
Joined: 2011-03-09 19:59

3 anmälningar är rimligt med tanke på hur länge han hängt med. Han är ju den enda som är professur inom sitt område i Sverige. Jag är iallafall supernöjd med gunnar.

2011, June 22 - 15:51
Opticruise
Opticruise's picture
Offline
Last seen: 10 years 4 months ago
Silver
Joined: 2011-03-10 15:48

Tycker du ska gå på tidigare resultat och magkänsla.. Tycker personligen båda ovan nämnda kirurger gör fina bröst .. Haha du kan ju va glad du inte bor i USA där har varje kirurg en massa anmälningar på sig och du skulle få jobbigt ;-)

33 år ,Tränar crossfit
160cm
59kg
2 barn på 11 och 14 år

Op 1: April-2011,SPC Falun Dr Simsa,Minilyft+Eurosillicone350/300Lp,släta runda,delvis bakom..
Muskelsmärtor,db,undermuskelhäng,missnöjd med utseende på brösten. Valde att byta kirurg!

Op2

Annons
2011, June 22 - 16:10
ellionore
ellionore's picture
Offline
Last seen: 10 years 6 months ago
Silver
Joined: 2011-02-03 11:06

Jag skulle nog dra öronen åt mig om en läkare INTE hade några anmälningar, om man opererat väldigt väldigt många personer så måste någon blivit missnöjd och gjort en anmälan, om läkaren inte har någon anmälan kan ju det betyda att den inte har opat så många och alltså har lite erfarenhet. Vilket jag skulle tycka kännas mer osäkert för ett bra resultat!

 

Däremot skulle jag nog heller inte opa mig hos en läkare som blivit dömd för någon av sina anmälningar.

 

Det finns så väldigt många idoter där ute som opat sig och anmält kirurgen för att dom varit missnöjda pga av komunikations brister med kirurgen eller orimliga förväntningar och hoppas på att få pengarna tillbaka så utan att kirugen fått en dom på anmälan skulle jag inte överhuvudtaget bry mig om vad som anmälts. Det finns ju flera hundra personer som är nöjda och alltså bara 3 som är så missnöjda att det lett till anmälan... På nästan 20 år dessutom....

29 år 2 barn, gick ner 40kg 2006. Har gjort en stor bukop på Reformedica klinik i Örebro 16 maj 2011. Jobbar nu med träning för att få det vad jag anser perfekta resultatet! SUPERNÖJD än så länge!

2011, June 22 - 17:00
vitsippan (not verified)
anonym's picture

Hej! Jag skulle aldrig gå till  en läkare som har anmäningar på sig! Läkare är som lärare, den erkänner aldrig sina fel

och brister, sedan ska man ha klart för sig att de är läkare som granskar läkare, alltså "dunkar varan i ryggen" tyvärr.

De ska till oerhört mycket fel för att få en läkare dömd. De finns många fel kirurger gör som får katastofala konsekvenser

för resten av era liv, men som inte kirurgen får någon som helst åtgärd för. Nej, skulle råda dig till å söka upp en som har

grönt kort, om du förstår!

2011, June 22 - 17:03
justsillisar (not verified)
anonym's picture

Det där med anmälningar går ju hand i hand med hur populär kliniken är. Det brukar ju oftast funka så att ju mer kunder en klinik har, desto större är ju risken såklart att de får anmälningar. Så det får man ha i åtanke =)

Annons
2011, June 22 - 19:26
trill
trill's picture
Offline
Last seen: 2 months 2 weeks ago
Silver
Joined: 2010-08-17 17:32

Håller med tidigare kommentarer, att gå inte bara efter antalet anmälningar. Du kan få läsa vad som står i alla anmälningarna, det är bara att ringa Socialstyrelsen så kan du få dem via mail. Så var det innan när HSAN hade hand om det iaf. Kolla på vad det är för sorts anmälningar, t ex om det är mindre fel eller om det är riktigt stora tabbar. Fem små grejor är ju mer acceptabelt än fem riktigt stora klavertramp!

Annons
Annons
Annons