Konsultation hos sjuksyster på AK Gärdet
Jahapp, då har jag varit på konsultation! Det var en halvtimme med en sjuksyster på Akademikliniken i Gärdet.
För de som har läst min tråd om stor vs. liten bukplastik, kan jag säga att sjuksyrran tyckte jag borde genomföra en liten bukplastik; Jag håller inte med, men inväntar nästa (dyra!) konsultation med Mats Von Wachenfeldt nästa månad.
AH, har inlett en blogg nu; skrivet av en trött jag, inte väldesignad och uppdateras sporadiskt. Men där har jag skrivit en kort snutt om konsultationen i vart fall :)
Bakgrund: gått ner mycket i vikt, har överskottshud runt buk, lår och har hängande bröst.
Vill: lårplastik och armplastik. eventuellt även bröstplastik, dock tvekar jag pga. att bröstplastik måste göras om efter 10-20 år.
Har: genomfört bukplastik juni
Hej, hoppas det går bättre på nästa konsultation, ska läsa din blogg nu.
I för sig så ser man inte hur magen är i förhållande till resten av kroppen, men den uppfattning jag får av det man ser på dina bilder så hade jag trott att du behöver en fullbukplastik. Men vad vet jag ;-).
Men Mats är kanon och han kommer att säga vad han kan/inte kan hjälpa dig med. Han är väldigt lätt att prata med och väldigt realistiskt. Jag hade aldrig nåt SSK besök. Jag gjorde brösten först och jag var så övertygad att jag skulle opereras så jag såg ingen vits med det.
Spännande att höra vad Mats säger!
169 lång och 69 kg
4 barn och bantade ner mig 36 kg och behövde lite "renovering".
Bröstförminskning Aug-10 på Akademikliniken.
Cirkumferent bukplastik maj-11 på Akademikliniken.
Överarmsplastik dec-18.