Konsultation AK - bukplastik
Jag lovade ju att rapportera om mitt besök hos Mats på AK men det har tagit till nu innan jag känns mig redo. Jag kan väl säga att jag blev väldigt besviken på bemötandet från Mats....jag har varit tvungen att fundera över om det bara handlar om att jag blev besviken på beskedet att jag behövde gå ner 10 kg och att det var orsaken men nej, jag tror inte det......för det första så verkade han ointresserad och likgiltig då jag inte var redo för op nu på en gång. Sedan så började vi tala om att jag behövde gå ner ca 10 kg och då säger han att jag borde göra det nu för annars kommer det aldrig att bli gjort och han började predika om att det är viktigt att äta frukost! Jag blev så jäkla kränkt, jag är ju för farao inte fem år! Sedan så fick han ett telefonsamtal och gick ut en stund. Efter detta så ville jag ändå prata om bröstlyft och förstoring och jag ville ha svar på massa frågor men då tyckte han bara att det var ändligt då set inte var aktuellt just nu! :( Efter det så kom en sköterska in, ställde sig bredvid honom och tillsammans så visade de att nu var det dags för mig att gå!! Fy! kände mig kränkt och ivägkörd och var nästan gråtfärdig :( blä vet att han gör bra magar men usch var han vår dålig på att möta mig..... Funderar allvarligt på att söka mig någon annanstans trots att jag i princip hade bestämt mig för AK ......tips någon? :/
Ja, så gick det till i alla fall så jag blev väldigt nedslagen ett tag men nu är jag på igen ;)
3-barns mamma i behov av renovering!
33 år, 168cm, 74kg
Op 16/7 Proforma, Örjan, ankarlyft + Allergan soft touch, släta, framför 675cc full projektion
Bh innan:80E
Bh nu: 75I
Intresserad av bukplastik
Oj vilket dåligt bemötande! Jag har precis läst en tråd om att Mats på AK ska vara väldigt duktig på magar osv. och tänkte ringa och boka om till honom istället för till Ulf Samuelsson som jag har en inbokad konsultation med i slutet av januari för stor bukplastik. Kanske ska tänka om...jag har idag minst 20 kg övervikt och ska turbo-banta i 10 veckor. Förhoppningsvis går jag ner 2 kg i veckan och därmed 20 kg på 10 veckor men det känns som att han kommer vilja att jag går ner mer i vikt i så fall.
Jag ser att du väger 81 och är 168 cm, jag är 170 cm och väger idag 95...efter 20 kg kommer jag va nere på 75 (OM GUD ÄR SNÄLL MOT MIG) och då har jag nog ändå 5 kg övervikt.
När jag var på första informationsträff på AK med en sjuksköterska så sa hon att de inte vill operera på någon som har BMI över 25. Men på deras hemsida har de för- och efterbilder på en kvinna som har BMI högt över det som de sa till mig.
Hur tänker du nu? Kommer du att välja Mats? Och en sak till --- Va kul att du är på igen!!!
Ålder: 29 år, Längd: 170cm, Vikt: ca: 77 kg
Intresserad av: Bukplastik
Vill ha: Platt och fin mage. Den behöver inte alls se vältränad ut, allt utom det jag har idag blir bra!
Klinik/Läkare: OP inbokat på Akademikliniken Sthlm, Ulf Samuelsson, 15 decem
Oj, vad tråkigt! Så har jag aldrig upplevt Mats och jag hade fortfarande lite övervikt när jag var hos honom första gången på konsultation. Jag vägde 78 då och sade då att jag själv att jag ville ner till 72 för att ha BMI 25 och han sade att det vore bra men det var inget krav från hans sida. Men han var ärlig med att berätta att jag skulle få ett bättre resultat om jag gick ner. Magen diskuterade vi inte då utan senare efter min första op. Trodde aldrig att jag skulle våga operera magen, men kände mig trygg med Mats och vågade :-).
Mats är väldigt noggrann och skicklig. Min upplevelse av honom har bara varit positiv. Han ställde upp på en extra konsultation innan min magop bara för att jag var nervös och nu förra veckan var jag in och korrigerade några detaljer. Idag fick jag se utan tejp och blev så lycklig att han fick bort så mycket av det fula ärrvävnad utan att förstöra formen :-). Nu håller jag bara tummarna för att det skall läka fint.
Synd att du fick den upplevelse av honom du fick. Jag som satte idag och tänkte att han får aldrig sluta där "ifall" jag nånsin vill göra nåt mer ;-).
169 lång och 69 kg
4 barn och bantade ner mig 36 kg och behövde lite "renovering".
Bröstförminskning Aug-10 på Akademikliniken.
Cirkumferent bukplastik maj-11 på Akademikliniken.
Överarmsplastik dec-18.
Bukis: Vad roligt att du är här! Ibland känns det som om det bara är "smalisar" här ;) Jag hoppas verkligen att det går bra för dig att gå ner i vikt, jag kämpar också på men ammar så jag tar det väldigt lugnt :) jag såg också den bilden på det hemsida, den gjorde att vågade mig dit och sedan blir man ändå bemött sådär, fy! Du får jättebra hålla mig uppdaterad och säg till om du behöver peppning!!!;)
Miss M: ja, jag vet ju att Mats är duktig och det är så många om lovordat honom så därför blev jag kanske extra paff....funderar ändå på att kanske ge honom en chans till, han kan ju haft en dålig dag bara...men ändå....Vet du om han är bra på bröst också.? Det han sa till mig i alla fall var att det var bra att göra allt samtidigt (lyft+förstoring+buk) men man undrar ju lite hur han är på bröst ;)
3-barns mamma i behov av renovering!
33 år, 168cm, 74kg
Op 16/7 Proforma, Örjan, ankarlyft + Allergan soft touch, släta, framför 675cc full projektion
Bh innan:80E
Bh nu: 75I
Intresserad av bukplastik
Jag har bara hört rykten om Mats och aldrig träffat honom - men ryktesvägen har det varit bara positivt samt att bilder på hans arbete ser alltid väldigt fint ut.
Mest ville jag skriva för att visa att här är en till som inte är en "smalis" :) Lycka till med val av kirurg!
Ålder: 34 år, Längd: 179 cm, Vikt: ca: 75 kg
Intresserad av: Bukplastik samt Bröstlyft och är nyfiken på hudreduktion över hela kroppen samt ådernätsborttagning mm.
Har nu: Alldeles för mycket hud!
Vill ha: Mindre hud och fastare kropp.
Klinik/Läkare:
Jo, som jag skrev i det tråd jag precis skapade är jag också besviken på Mats nu ... om det är svårt att få tag på hinom nu, hur blir det sen efter operationen? Nä, ska nog boka konsultation hos Victoriakliniken också.
Bakgrund: gått ner mycket i vikt, har överskottshud runt buk, lår och har hängande bröst.
Vill: lårplastik och armplastik. eventuellt även bröstplastik, dock tvekar jag pga. att bröstplastik måste göras om efter 10-20 år.
Har: genomfört bukplastik juni
Hej Nemo: Efter operationen är Mats suverän och väldigt lätt att få tag på ! Jag har verkligen satt det på prov och då har han ställt upp till 200%! Mina infektioner efteråt har tyvärr passat på och förvärrats på helger och semester och då har Mats bemötande och hjälp varit oslagbar.
Men man skall känna sig trygg inför sin op. Det är jätteviktigt! Du får känna efter själv vad som känns bäst för dig. Bara för att jag är nöjd med Mats så betyder inte det att han passar för alla.
Kan tillägga att jag har träffat Charles(Viktoriakliniken) också. Han fanns med i mina val från början, men jag gillade inte hans efterbiler på bröstförminskningar.
Lycka till!
169 lång och 69 kg
4 barn och bantade ner mig 36 kg och behövde lite "renovering".
Bröstförminskning Aug-10 på Akademikliniken.
Cirkumferent bukplastik maj-11 på Akademikliniken.
Överarmsplastik dec-18.
Hehehe ja det är väl kul att vi inte är smalisar ÄN men på rätt väg ;) Jag lovar hålla dig uppdaterad! Igår ringde plastikakademin och jag bokade en konsultation med Gunnar Kratz 4 januari, har även konsultation med Ulf Samuelsson på AK 31 januari. Vi får väl se hur det går då.
Kram!
Ålder: 29 år, Längd: 170cm, Vikt: ca: 77 kg
Intresserad av: Bukplastik
Vill ha: Platt och fin mage. Den behöver inte alls se vältränad ut, allt utom det jag har idag blir bra!
Klinik/Läkare: OP inbokat på Akademikliniken Sthlm, Ulf Samuelsson, 15 decem