Annons
11 posts / 0 new
Last post
#1 2012, April 17 - 14:53
anonym (not verified)
anonym's picture

3v efter stor bukplastik

När började ni att dammsuga och torka golven??? jag dammsög häromdagen men det kändes inte bra alls!?  vet inte för att man är otränad har ju tagit det väldigt lugnt i 3 v nu?? eller är kroppen inte redo för det ännu?? vill ju städa och kratta gräs nu!!

Annons
2012, April 17 - 15:19
MrsLi
MrsLi's picture
Offline
Last seen: 11 years 6 months ago
Silver
Joined: 2012-01-05 13:06

Nä jag tycker nog du ska vänta ett tag till med sånt..

Ålder: 27 år, Längd: 162cm, Vikt: 63kg
Intresserad av: bröstlyft, ev med ilägg
6/3 bukplastik genom landstinget utförd på Capio S:t Göran

2012, April 17 - 16:04
Nemo
Nemo's picture
Offline
Last seen: 2 months 2 weeks ago
Silver
Joined: 2011-06-05 16:38

Du ska inte göra et jota på 3-4 veckor!!! Ligg still för fasiken :D !

Bakgrund: gått ner mycket i vikt, har överskottshud runt buk, lår och har hängande bröst.
Vill: lårplastik och armplastik. eventuellt även bröstplastik, dock tvekar jag pga. att bröstplastik måste göras om efter 10-20 år.
Har: genomfört bukplastik juni

2012, April 21 - 21:09
bukis77 (not verified)
anonym's picture

ok då lyder jag er =0) och håller mig still!! men jäklar vad svårt det är då!!!!!!

Annons
2012, April 22 - 10:58
Nemo
Nemo's picture
Offline
Last seen: 2 months 2 weeks ago
Silver
Joined: 2011-06-05 16:38

Jag har ju ingen kille eller hemmaboende, så jag var ganska orolig kring hur det kommer att se ut hemma hos mig efter min op. i juni ... men mina systrar och bästa vän lovar att ställa upp med hjälp kring städningen. Det är viktigt att inte röra på sig för mycket enligt den sjuksyster jag talat med inför op. Trappor t.ex. ska undvikas de första tre veckorna! Så jag kommer att hålla mig ihomhus.

Bakgrund: gått ner mycket i vikt, har överskottshud runt buk, lår och har hängande bröst.
Vill: lårplastik och armplastik. eventuellt även bröstplastik, dock tvekar jag pga. att bröstplastik måste göras om efter 10-20 år.
Har: genomfört bukplastik juni

2012, April 22 - 12:55
Mango-melon
Mango-melon's picture
Offline
Last seen: 12 years 6 months ago
Silver
Joined: 2012-04-06 12:34

Oj, har ni fått så strikta rekomendationer efter bukplastikoperation. 

Jag blev tillsagt att jag inte får - bör träna eller lyfta tungt de första två månaderna efter operationen, men röra på mig sa han inget om. Jag går i trappor varje dag då vi har två våningar i huset och dessutom har jag hästar som måste tas hand om (men självklart så rider jag inte och tar det lungt och försiktigt och undviker att bära tungt). 

Försöker annars leva så vanligt som möjligt, och nu har det snart gått 4 v sedan jag opererade mig (stor bukplastikoperation), och visst svullnar jag på magen en del och framförallt på kvällen men det är nog normalt, det blir i alla fall mindre och mindre. För övrigt mår jag bra.

 

 

Kvinna
48 år
156 cm
48-49 kg
2 barn
Har genomgått en stor bukplastikoperation 26/3-11 för att få ihop musklerna i magen som glidit isär 10 cm, samt snygga till lite. Känns jättebra för nu ser jag inte "gravid" ut längre.

2012, April 22 - 13:18
zodiac
zodiac's picture
Offline
Last seen: 3 years 10 months ago
Silver
Joined: 2012-03-11 15:38

Efter 2 veckor bytte jag gardiner och städade i köket, mådde så prima... Efter några dagar pratade jag med dem på kliniken och de var inte så poppis att "hålla" igång :-) Har tagit de lungt efter de, men det är så svårt att "bara" sitta. På tisdag har det gått 6 veckor sedan op, tänk vad tiden går :-)

Har fått ett litet infekterande sår på snittet vid magen, försöker hålla rent och använda kompressor. Har haft det nu ca 1 vecka. Men skall ringa lassa i morgon, för att höra vad jag ska göra, annars så är de övriga snitten är super fina....

Jag börjar jobba i morgon, ska bli tillika skönt att börja igen, men har ett relativt tungt jobb. Hoppas att de kommer att gå bra. smiley

 

2 barn, 42år, 168 cm, 73 kg

Strl före op:75B

Nu: Vet ej :-)

Konsultation 23/1-12 Anders Nilsson, Polarkliniken, Umeå

Op 13/3-12 Anders Nilsson, Polar kliniken, Umeå

390 cc Anatomiska delvis bakom bröstmuskeln
Stor bukplastik
Gått ner

Annons
2012, April 22 - 13:21
Jhalie
Jhalie's picture
Offline
Last seen: 1 year 11 months ago
Silver
Joined: 2012-03-21 06:44

Inga trappor?? Jag bor på andra våningen i ett hyreshus. Det går ju inte! Förstår ju att man inte ska lyfta och hålla på och städningen får nån annan fixa åt mig när det är dags men ca en vecka efter op måste jag gå med barnen till dagis, med barnvagn. Går inte det?

29 år, 3 barn, 153cm, 48kg.
op 6/10 bröstförstoring 465cc uhp framför muskeln.
Stor bukplastik.
27/2 korrigering av naveln.

2012, April 22 - 13:52
Sannas
Sannas's picture
Offline
Last seen: 12 years 6 months ago
Silver
Joined: 2012-04-11 18:05

Inte ett jota på 3-4 veckor? Måste jag alltså ta en månads semester? Har inte ett fysiskt aktivt jobb men går på en hel del möten, besök hos klienter mm så det är inte helt stillasittande.

Ålder: 33 år, Längd: 173cm, Vikt: ca 65kg
Intresserad av: Bröstförstoring
Har nu: Små B-kupor, vill ha D
Vill ha: Bröstförstorning. Har tänk under muskeln, geléhallon. Helst stora C alt D beroende på vad konsultationen säger skulle passa.
Klinik/Läk

2012, April 22 - 13:57
Sannas
Sannas's picture
Offline
Last seen: 12 years 6 months ago
Silver
Joined: 2012-04-11 18:05

My bad, missade att det gällde bukplastik. :(

Ålder: 33 år, Längd: 173cm, Vikt: ca 65kg
Intresserad av: Bröstförstoring
Har nu: Små B-kupor, vill ha D
Vill ha: Bröstförstorning. Har tänk under muskeln, geléhallon. Helst stora C alt D beroende på vad konsultationen säger skulle passa.
Klinik/Läk

Annons
2012, April 22 - 16:27
anderssonskan
anderssonskan's picture
Offline
Last seen: 11 years 7 months ago
Silver
Joined: 2011-08-18 21:14

Det är nog inte så vanligt att man uppmanas till så lite rörelse de första 3-4 veckorna.
Iaf. inte allmänna rekomendationer. 
Jag skulle få träna efter 4 veckor, all slags träning, även hårdare styrka om jag ville.
(Krurg Peter Cosmo, Citadellkliniken)
Det funkar jättebra att gå i trappor och promenera med barnvagn ;)
Man skall inte ta ut sig, så man blir trött, den första tiden.

3 barn, 159 cm 62-64 kg
Har gått ner ca 25 kg i vikt de senaste åren,
pga. av det och mina graviditeter är min mage inte i snyggaste skick,
När jag började min viktresa lovade jag mig själv i bukplastik i present :)
Har varit på konsultation hos Peter

Annons
Annons
Annons