Mer förvirrad efter konsultation än innan.
Jag har hängt här ett tag och kollat bilder, läst, frågat, läst och frågat.
Jag var ganska övertygad om mitt val redan innan jag gått på konsultation och såg fram emot att få bestämma mig på riktigt!
Blev inte riktigt som jag tänkt mig. Jag var helt inne på att jag skulle ha runda, hp, framför muskeln. Pga att jag har tomma, urammade och lite häninga bröst nu.
Iaf så tyckte kirurgen absolut att jag skulle ta anatomiska, alternativt lyfta och runda. Vanligtvis lägger han bakom och sa att muskelpåverkan var mycket ovanligt idag när man lägger delvis bakom men jag fick välja framför om jag hellre ville det så det var inga problem. Vi var dock överens om storleken 375 eller 410cc.
Jag fick känslan av att han tyckte brösten hängde hur mycket som helst och skulle absolut inte bli bra med runda utan lyft.
Sen mätte han bröstbredden som var 15 cm och sa då att man ska ha iaf 1 cm på varje sida för att undvika att implantatet syns eller skaver mot huden. Jag trodde absolut att han skulle ha så nära sin egen bröstbredd som möjligt.
29 år, 3 barn, 153cm, 48kg.
op 6/10 bröstförstoring 465cc uhp framför muskeln.
Stor bukplastik.
27/2 korrigering av naveln.
Jahlie, gå in på min profil så ser du hur mina urammade taxisar blev efter en förstoring utan lyft. Nu har ju inte mina bröst lagt sig till rätta än då dom är nygjorda. Du borde nog gå på en till konsultation nån annanstans o se vad dom säger. :-)
Konsultation på Proforma 17/2.
34 år, ammat 2 barn, bh 70c idag, mycket bröstvävnad. 167 cm, 60 kg. Bokad bröstförstoring 23/4 med Carl Johan Gustafson.
Mentor HP, 450cc. Funderar på vilken coh jag ska välja och om UHP vore nåt för mig. Jag valde 590cc
De där med 1cm har ja hört på fler håll min kirurg före språkar det oxå. Om de är rätt vet ja ej men kändes bra när han förklara.
Hur långt har du från grop till vårtan?
Konsultation: 13/4-2012
OP 14/6 -12 hos Gerlee..
375cc v 400cc h.
Mått 73cm under.
Längd ca: 168
vikt ca 60
Titta på mina bilder. Jag hade ungefär samma utgångsläge som du. Dina är inte jätte hängiga men visst hänger dom lite. Jag har runda hög profil framför. Min bröstbredd var oxå ca 15 cm och implantatet endast 11.7. Jag har inte supertätt mellan bröstet men inte heller jättebrett. Kan lätt få till en redig klyfta ;) gå på fler konsultationer! Det ska kännas bra i magen.
40 år
Opererad den 2012 av Dr Peter Tarnow på Carlanderska,
350 cc HP, framför
Innan: urammad 70C efter op 70 F
Har nu gjort en explant med lyft april-22 hos Richard Lewin på Elite Clinic. Glad att vara plastfri :) storlek nu, liten 70 D tror jag.
Om jag va du hade jag gått på fler konsultationer. Alla rekommenderar olika så man måste stå på sig.
Så ovanligt med muskelpåverkan är det inte och i ditt fall hade jag aldrig lagt bakom muskeln. Du har stor risk för db med om du sänker vecken och lägger bakom.
Sen om du vill ha runda tycker jag du ska ta det. Den kirurg du va hos gillar säkert anatomiska och bakom mest.
25 år
168 cm / väger ca 54kg.
Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.
Fick Muscle Flex
Tack för svaren tjejer! Jag har kollat på era bilder mräv och dinkel. Det ser ju jättefint ut!! Malin- nej jag har.oxå förstått att bakom inte är det bästa om man har häng det var därför jag hade bestämt mig för framför, men det var inga problem om jag ville ha framför. Det här med bröstbredden då? Såg ju på dina bilder mräv och det såg ju inte alls konstigt eller smalt ut så där hade jag nog fel, hur har ni andra? Fler med samma utgångsläge som inte lyft och har runda?
29 år, 3 barn, 153cm, 48kg.
op 6/10 bröstförstoring 465cc uhp framför muskeln.
Stor bukplastik.
27/2 korrigering av naveln.
Mina sticker ut lite på sidorna. Men inget jobbigt, tycker de är snyggare med lite bredare. Tror de är bättre att ta rätt bredd när man har egen vävnad annars fyller det inte ut på sidorna och i klyftan o blir slappt där.
Men 15cm låter rätt mkt med. Men om du har 15cm hade jag valt bredare. Risk för tennisbollar annars.
25 år
168 cm / väger ca 54kg.
Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.
Fick Muscle Flex
Så det blir skillnad om jag har 15 och tar 13 än om man tex har 13 och tar 11. Eller fattade jag helt fel? Jag har ju inte så mycket vävnad alls så jag gissade att han menade att pga det blir det bättre med smalare. Tänker jag helt galet? Kanske borde satsa på nåt mellanting, typ 14???
29 år, 3 barn, 153cm, 48kg.
op 6/10 bröstförstoring 465cc uhp framför muskeln.
Stor bukplastik.
27/2 korrigering av naveln.
Tror nog att profilen inte har så jättestor betydelse, måste bara vara tillräckligt många cc för att fylla ut. Jag tycker nog att jag borde haft lite bredare implantat än vad jag fick, jag har svårt att få klyfta och de sticker inte ut på sidorna. Jag hade satsat på framför, tror inte på bakom när man har hängtendens.
3 barn, 40 år, 167 cm, 64 kg.
Storlek före op 80C
Storlek efter op 80E
Op dec 98. Bröstlyft, ankarlyft. Christer Lindqvist.
Op 10/5 2010. Bröstförstoring, ankarlyft, Elisabeth Gudmundsdotter, Art Clinic, Göteborg.
375 cc mentor framför muskeln.
Nähe, har profilen ingen betydelse? Det trodde jag. Har kollat i listan nu och om jag tar runda så kommer jag upp i ca 500 eller mer om jag ska ha 13 cm som han sa. Bara det känns ju sjukt mycket. Tar jag anatomiska blir det närmre 400 till samma bredd.
29 år, 3 barn, 153cm, 48kg.
op 6/10 bröstförstoring 465cc uhp framför muskeln.
Stor bukplastik.
27/2 korrigering av naveln.
Ja har oxå 15 på ena å 16 på andra kommer att ta ett runt (dock bakom) 12,7 bred å 5,1 i put.
Ja har hört att msn ska välja någon av de högre profilerna om man ska fyllla ut sin egen vävnad & även häng bäst? Rätt eller fel vet ja inte.
Konsultation: 13/4-2012
OP 14/6 -12 hos Gerlee..
375cc v 400cc h.
Mått 73cm under.
Längd ca: 168
vikt ca 60