Bröst träning med bakomliggande inplantat
Jag har bakomliggande inplantat & älskar att träna. Nu är jag lite orolig om jag valt fel eftersom det är så många som styrketränar som föredrar framförliggande inplantat. Hur mycket påverkar det träningen att ha bakomliggande?
Förstår att jag inte kommer kunna träna bröstmuskeln som jag brukar, men har börjat lite med egen sjukgymnastik efter op. Muskler bryts ju normalt ned under styrketräning för att sedan bli starkare, då borde bröstmuskeln kunna läka ihop efter operationen om man succesift tränar upp den igen?
Varför föredrar tränade att ha framförliggande?
Har du någon egen erfarenhet med bröstträning efter op.?
vänster: 450g Höger: 485g HP runda bakom muskeln
Natrelle
15/5 - 12
Läkare Johan Nordquist
Citadellkliniken
Före: 75B Efter: i Tortyren 70E!
Bröstmuskeln läker inte ihop. En framflytt kan dock hjälpa. Jag har bakom muskeln å jag kan inte ens spänna mina bröstuskler längre. Det liksom "hackar" i den när jag spänner. Jag hade starka bröstmuskler förut men nu är jag svag som ett eklöv. Kan göra typ högst 3 armhävningar ^^
Men alla får inte problem, du kanske har klarat dig utan? :)
Varför vissa människor som tränar väljer att lägga framför är pga att risken för muskelpåverkan inte finns. Hoppas jag hjälpte dig lite!
Ålder: 20
Längd o vikt: 1,56 o 48 kg
cc: 300 o 350 runda mentor, plus profile, coh II bakom muskeln
Konsultation: 7/4 -10 proforma clinic, gick dit igen 13/4
operationsdag: 21/4, örjan gribbe proforma
..Men om muskeln inte kan läka ihop, vad gör det då för skildnad ifall man gör ett framflytt om muskeln redan är skadad? =(
vänster: 450g Höger: 485g HP runda bakom muskeln
Natrelle
15/5 - 12
Läkare Johan Nordquist
Citadellkliniken
Före: 75B Efter: i Tortyren 70E!