#1
2012, June 15 - 15:31
motorväg mellan brösten....
Tjena alla glada =)
Ni som har gjort en bröstförstoring.Hade ni också ett stort mellanrum mellan brösten till en början? Minskade det avståndet efter ett tag??
Tacksam för svar =)
—
Jag är en tre barnsmamma på 29 år. Efter många års drömmande blev drömmen sann den 11 juni 2012.
Annons
Annons
Annons
Har också ett stort mellanrum så hänger på här :)
21 år,156 cm,55 kg
Konsultation: 19/4 -12 Calle Gustafson, Proforma
Operation: 13/6 - 12, Calle Gustafson, Proforma
375 cc, Runda, HP, Framför
Hur hade du innan operationen? Hade du ett stort mellanrum innan har du ofta det efter med.Handlar om hur du är byggd..Jag personligen tycket det är snyggt med lite bredare implantat för att ev. minska mellanrummet.
Tyvärr är ju inte delvis bakom placeringen till en fördel eftersom muskeln på lång sikt pressar ut implantaten och kan öka mellanrummet.Detta enligt en amerikansk studie som Jordan här på forumet tagit del av.
33 år ,Tränar crossfit
160cm
59kg
2 barn på 11 och 14 år
Op 1: April-2011,SPC Falun Dr Simsa,Minilyft+Eurosillicone350/300Lp,släta runda,delvis bakom..
Muskelsmärtor,db,undermuskelhäng,missnöjd med utseende på brösten. Valde att byta kirurg!
Op2
inte innan jag blev gravid då hade jag inte å stort mellanrum.. däremot när mina bröst försvann så hade jag ett gansak trort mellanrum men då va ju brösten obefintliga med =)
Nu har jag mellanrummet som e typ 2 cm bvs den bredden som e på bhn.. Men kommer det att minska? Jag tog ett implantat som förvisso bara va 3 mm bredare än vad jag e men ändå lite bredare va det =)
Ok ja jag kan tänka mig att det e till nackdel för just mellanrummet.. Men tror du att det kan minska när brösten läkt?? Eller kommer jag alltid att ha det mellanrummet ?? Med bh kan jag tänka mig att det minskar sen också? =)
Jag är en tre barnsmamma på 29 år. Efter många års drömmande blev drömmen sann den 11 juni 2012.
Ja är ju inte helt omöjligt att det blir mindre.Du har ju rätt färska bröst..Själv tyckte jag denna op att mellanrummet blev stör efter nån vecka när svullnaden gick ner, men det var ju påna framförbröst. Ge dem tid så kanske det minskar när de ploppat ut ordentligt.:-)
33 år ,Tränar crossfit
160cm
59kg
2 barn på 11 och 14 år
Op 1: April-2011,SPC Falun Dr Simsa,Minilyft+Eurosillicone350/300Lp,släta runda,delvis bakom..
Muskelsmärtor,db,undermuskelhäng,missnöjd med utseende på brösten. Valde att byta kirurg!
Op2
ok ja minae ju rätt nya.. =) bara vänta och se då =) Jg ska fråga kirurgen på månda med på återbresöket ch se vad han säger =)
Men det e väl väldigt individuellt på när brösten "ploppat ut" ?? =)
Jag är en tre barnsmamma på 29 år. Efter många års drömmande blev drömmen sann den 11 juni 2012.
Trollmamma: mitt mellanrum blev tyvärr större ju mer brösten ploppade ut och svullnaden la sig, men sen hade jag ett stort mellanrum innan oxå. Men jag har hört att vissa sytt om tortyren lite, lixom minskar på mellanrummet mellan byglarna framme vid klyftan om du förstår vad jag menar. Nu är dina bröst färska så tycker du ska avvakta och gör inget utan att fått ok från kirurgen!! :)
Bröst innan op: 70c Op datum: 8/11-11 på Citadellkliniken med dr Tuve Mårtensson
Implantat: perthese hö: 630cc uhp vä: 580cc uhp
OP 2 20/8-12 på Citadellkliniken med dr Tuve Mårtensson framflytt av implantaten. Nu BHstrl: 70i
----------------------------------------------------------
2017:
Op 8/6 på Nordiska Kliniken hos Patrik Höjier. Ska göra stor bukplastik, fettsugning, byte av implantat, bröstlyft och fettransplantation till brösten.
Mitt mellanrum blev också större tyvärr...men min kirurg sa redan från början att jag inte hade förutsättningar för att få klyfta
åh vad besviken jag blev när jag läste det här :( har också stort mellanrum (som ni ser på bilden på min profil) men trodde det kanske skulle åka ihop en del efter op. Men ingen idé att hoppas på då förstår jag :/
0 barn, 22 år, 173 cm, 62 kg
Strl före op: 70AA?
Strl efter: 70D
Implantat: perthese anatomiska, MX, 325cc, bakom muskeln
Konsultation: 26/6-12 Tuve Mårtensson & Peter Cosmo, Citadellkliniken
Op: 4/3-2013 Tuve Mårtensson, Citadellkliniken
Ok. Nej jag har inte tänkt röra nåt utan ett ok. Jag har inte ens tagit av mig bhn. =) jag hade inget jätte mellanrum innan. Men jag får se vad Peter säger på månda. =) tack för alla svar. =)
Jag är en tre barnsmamma på 29 år. Efter många års drömmande blev drömmen sann den 11 juni 2012.
Hörni, måste bara inflika en sak här. Jag tycker att ni alla är jättesnygga! Tycker iof inte att det är fult att ha mellanrum mellan brösten utan snarare snyggt, det finns ju push up att ta till om man vill ha en sjysst klyfta. Tänk på fördelarna utav att ha ett lagom brett implantat som passar kroppen, mindre risk för rippling tex. :)
2 barn, 33 år, 172 cm, 56 kg
Strl före op: urammad 75A, nästan ingen egen vävnad
Strl efter op: förhoppningsvis 75 D, åtminstone visuellt
Konsultation 3/2 Charles Randquist, Victoriakliniken
Op 10/4 Charles Randquist, Victoriakliniken
Natrelle FF 425