MiniSmultron
Kvinna ·
04 jul, 2012
Silkonbröst + amning/graviditet???
BröstförstoringHejsan. Finns det någon opererad där ute som har varit gravid och ammat? Hur blev brösten efter det? Finns det risk för undermuskelhäng då? Jag vill operera mig, är 25 år och vill vara fin NU och vill inte vänta tills efter jag fått barn, vill vänta minst 5 år till.. Någon annan som känt såhär? Men funderar på om brösten blir annorlunda efter amning , och man då måste göra om operationen igen.. Vet ju inte hur många barn man vill ha heller :/ Hoppade någon kan svara på mina funderingar! /nervös tjej
Sortera efter
Titts
Kvinna ·
01 aug, 2012
Tess
Kvinna ·
01 aug, 2012
Hej!
Det är väldigt individuellt med hur kroppen förändras efter graviditet och amning. Sen ska jag säga er att det är inte enbart amningen som "förstör" brösten utan själva graviditeten. Mina bröst vart inte bra efter två grav + två amningar (hade implantat med båda barnen). MEN jag kunde amma utan problem och det är jag glad för. Hade jag kunnat välja idag hade jag väntat med operation efter graviditeterna.
Essy
Kvinna ·
01 aug, 2012
Jag har lyft och förstorat och vet inte om jag kommer att kunna amma, men hur det än blir så kommer jag att välja bort att amma. Vill inte förstöra min kropp mer än nödvändigt.
Eva82
Kvinna ·
01 aug, 2012
Det är hormonella förändringar under graviditeten som förändrar brösten vare sig man ammar eller ej. Det sker en sekundär utmognad av körtelvävnaden och en minskning av andelen fett. Så har jag fått lära mig. Jag kan ändå tycka att utspänning av mjölk under flera månader borde göra sitt till för att töja ytterligare, men den huvudsakliga strukturella förändringen ska alltså vara själva graviditeten.
Malin88
Kvinna ·
01 aug, 2012
Opticruise
Kvinna ·
02 aug, 2012
Malin88
Kvinna ·
02 aug, 2012
Opticruise
Kvinna ·
02 aug, 2012
Tess
Kvinna ·
02 aug, 2012
Helt rätt resonemang Malin88 och Opticruise! Så tänkte jag trots implantat. Det fanns inte som alternativ att inte amma mina barn om amningen fungerade. Och den fungerade perfekt, hade så jävla mycket mjök i brösten. Jag såg inte klok ut..men mina barn mådde prima ;)
Stort lycka till Malin, har en känlsa att du kommer bli en fantastisk mamma!
Malin88
Kvinna ·
02 aug, 2012
Marina
Kvinna ·
10 aug, 2012
Jag kan inte föreställa mig att jag skulle kunna ha min egen lilla underbara bäbis i famnen, svälla av lycka och kärlek som jag gjorde - men så vänder sig bäbisen mot bröstet - och jag skulle vägra ge den det?? Finns inte på kartan för mig. Däremot kan jag avstå från fler barn, för att det satte såna spår i min kropp (och nu menar jag inte främst utseendemässigt). Men kanske hade jag trots valt annorlunda om jag verkligen längtat efter fler. Så det är det ju bra att jag inte gör... ;-)
Jag kämpade som ett djur för amningen, sen gick det inte så bra ändå, för hon hade svårt att suga - därför vet jag inte om den mjölk jag hade skulle ha räckt eller ej för en bäbis som sög ordentligt. Pumpen funkade uselt i a f. Men jag försökte för att hon skulle få det lilla som blev, med flaska.
geléhallon
Kvinna ·
11 aug, 2012