#1
2012, August 15 - 21:51
hur formbara är brösten efter ett halvår efter op??
Hej!
Jag har ett problem.. jag opererade mig i mars och tycker att det ser ut lite som "hängbröst" istället för
fasta runda... kan man med hjälp av bh med bygel som sitter tätt ihop forma till dom på något vis??
Någon som vet??
Sen undrar jag vad man kan hitta fina bra bh:n :)
Hoppas ni alla har en härlig kväll :)
Kramar från lilla mig
—
Miss zero, mamma till två barn. Op 20 mars 2012 . Bröstförstoring 325 cc i varje med hallongele bakom. Op på Gerlee plastikkirurgi.
Vikt 60
Längd 166
Bh innan 80A
Bh efter ( har inte provat än men ville ha C )
31 år
Annons
Annons
Annons
Jag tittade på dina bilder, det du upplever som lite hängigt är ditt gamla bröst som hänger något över implantatet, undermuskelhäng. Bin bakomplasering förhindrar din egen vävnad till samspel med implantatet, en framförplasering hade kanske sett bättre ut. Men för att få det där bra måste du antingen fylla ut dina hud med större implantat eller lyft. Dock tycker jag att dina bröst ser snygga ut.
Art clinic Göteborg
25/2-09 Kapsel, satt 2cm högreupp + smärta & missformning, delvis bakom
18/5-10 Smärta igen & muskelpåverkan, delvis bakom (rippling)
6/2-12 Korr till framför muskeln
Har haft:
Allergans anatomiska 320 & 420cc delvis bakom
Men
Hur mjuka blir brösten egentligen? Mina är som stenar dock bara 5 veckor gamla lite mer, men ändå man undrar ju :)
20 år, 164cm, 58kg
Intresserad av: bröstförstoring
Innan: 75 A
Har nu: Har lagt in 425 cc, 75 C hittills
Klinik/Läkare: Proforma Clinic, Örjan Gribbe
Säger nog som via här ovan, väldigt lätt att dina börjar hänga över implantatet. Du tog ju inte så stort implantat heller så jag tror det har svårt att hålla upp ditt tidigare häng eller vad man ska säga. Blev du rekommenderad lyft eller var det aldrig tal om det på konsultationen.
3 barn, 40 år, 167 cm, 64 kg.
Storlek före op 80C
Storlek efter op 80E
Op dec 98. Bröstlyft, ankarlyft. Christer Lindqvist.
Op 10/5 2010. Bröstförstoring, ankarlyft, Elisabeth Gudmundsdotter, Art Clinic, Göteborg.
375 cc mentor framför muskeln.