Annons
6 posts / 0 new
Last post
#1 2012, August 25 - 21:04
Robelleis
Robelleis's picture
Offline
Last seen: 9 months 3 weeks ago
Silver
Joined: 2012-04-22 17:10

Lutar mer och mer åt en framför placering. Någon som är kunnig på den placeringen och vill svara på lite frågor? :)

Har idag ett häng och egen vävnad. Örjan rekomenderade bakomplacering för mig. Vad jag har läst och förstått gör han det till alla? (Har iallafall inte sett att han rek framför till någon)

Han är ju inte så jättegenerös med att korra. Och är jätteorolig över "dubbeltutte" och undermuskelhäng (heter det så?) såå..

 

Om jag väljer framför:

Hänger dom till sig fortare? Eller är det samma fast bakomplacering?

Får man naturligare look med framför eller är det från person till person?

Hamnar brösten på samma höjd från början oavsett placering?

Sänker man vecket även på framför placering?

 

Enligt Örjan hade jag tunn hud upptill vilket skulle öka risken för rippling och synliga kanter.

Jag har häng i dag pga gick från B kupa till stor D kupa under graviditet och efter amning och viktminsking hängde dom till sig och är nu en c/d kupa. Sorry för långt inlägg. Hoppas någon orkar svara :)

35 år.

Konsulation 1/6 Proforma Clinic, Örjan Gribbe
Op 14/9 Proforma Clinic, Örjan Gribbe. Runda mentor 425cc, High profile. Ej valt placering.

Annons
2012, August 25 - 21:13
smilla..
smilla..'s picture
Offline
Last seen: 9 years 8 months ago
Silver
Joined: 2012-07-17 03:39

Jag stannar kvar här, undrar också

2012, August 25 - 21:52
3barnsmamma
3barnsmamma's picture
Offline
Last seen: 7 years 2 months ago
Silver
Joined: 2012-07-02 15:05

Jag la framför för 9 dagar sen.
Kirurgen sänkte bröstvecket med ca 3 mm på ena bröstet så att dom skulle hamna i samma höjd.
Huruvida dom börjar hänga är helt från person till person beroende på hudkvalite. Du kan ju få häng med bakomolacering också men då sitter inplantatet kvar och din egna bröstvävnad hänger. Då föredrar iaf jag att hela bröstet inkl inplantat börjar hänga :)
Mina bröst satt i samma höjd från början.
Mina är runda men ser inte jätte fejkade ut.

Nu är mina väldigt nya men jag har sett framförbröst som har flera år på nacken och fortfarande är fina. Sen har jag kompisar med delvisbakom placering och allas är "fula" på ett eller annat sätt. Antingen har dom undermuskelhäng, brett mellan brösten, muskelpåverkan, osv. Jag är jätte glad att jag till slut valde framför då jag under flera åt var helt bestämd på att jag skulle ha delvis bakom.

3 barn, 25 år, 179 cm och 70 kg.
Strl före op: 75B-C
Strl efter op: 70G
Op 16/8 2012 Patrik Höijer, Laser & Estetik Stockholm
500 cc texturerade, coh 2, high profil, Mentor, runda framför muskeln.

2012, August 26 - 01:31
Sockertoppen
Sockertoppen's picture
Offline
Last seen: 1 year 11 months ago
Silver
Joined: 2012-02-16 01:08

Han rekomenderade bakom till mig också (såklart :P) men jag ville ha framför och det var inga problem..

Jag valde framför för att jag har läst här på forumet att om man har skarpt bröstveck så kan man få db.

Sen valde jag släta implantat för att minska eventuell rippling. Örjan sa att han inte trodde det spelade någon roll, men för MIG och vad JAG tror så kändes släta som ett säkrare val. Sen valde jag hårda implantat för att dom ska hålla formen :)

Örjan sa att han kommer sänka mitt bröstveck litegrann.

Han sa även samma sak till mig ang synliga kanter och rippling.. jag har tunn hud upptil. Har 70B i nuläget.

 

Jag personligen tror att framförbröst hänger till sig lite fortare.. Men har man bakomplacering och får häng så får man ju istället dubbelbröst(?) Sen får man väl se till att ha bra stöd till framförbrösten. Alltid sova i sportbh osv :) 

Hur naturligt resultatet blir har nog att göra med flera faktorer. Hårdhet/form på implantat, utgångsläge och kanske placering också.

Jag vill ha lite fejklook men jag vägrar bakomplacering. Så jag valde hårda implantat.. Naturligare resultat får man nog med mjukare implantat. en beror det ju mkt på utgångsläget också.

 

Det här är inte fakta, endast mina egna spekulationer. Men berätta dina önskemål till kirurgen så hjälper han nog dig :)

Ålder: 26
Längd: 158 cm
Vikt: 47 kg
OP: 13 sept 2012
Klinik: Proforma, Örjan Gribbe
Storlek före: 70 B
Allergan SoftTouch, 335cc, framför muskeln

Annons
2012, August 26 - 11:36
Juli11
Juli11's picture
Offline
Last seen: 5 years 5 months ago
Silver
Joined: 2011-05-10 17:41

Om jag väljer framför:
Hänger dom till sig fortare? Eller är det samma fast bakomplacering?
Får man naturligare look med framför eller är det från person till person?
Hamnar brösten på samma höjd från början oavsett placering?
Sänker man vecket även på framför placering?
 
Ang om de hänger till sig fortare så är det nog svårt att säga. Mycket är ju beroende på din hudkvalitet, om du använder bra stöd osv. Det gäller ju även bakom.

Naturligare look är också individuellt beroende på hudkvalitet, val av implantat, storlek osv.

Vet inte vad du menar med samma höjd men man gör fickor som vanligt och sen brukar implantaten sjunka ner lite.

Kirurgerna brukar oftast sänka bröstvecket men inte alltid. Jag har mitt snitt i gamla vecket då jag hade väldigt markerade bröstveck och riskerade DB.

Ang rippling så löper man risk att få rippling upptill ned framför. Med bakom så täcks ovansidan av muskeln. Däremot kan du med bakom få rippling i klyfta, under och på utsidan nertill.

Jag fick rippling upptill med mina coh 2 framför, hade jag haft bakom hade jag klarat mig helt från det. Men allt är ju vad man kan tänka sig leva med. Hellre rippling än muskelpåverkan och undermuskelhäng resonerade jag

174 cm/ 74 kg (på väg mot 70 kg)/ under byst 77 cm 1:a OP sommar 2011:Proforma Clinic, Örjan Gribbe. 375 cc, HP, coh II, framför muskel. 2:a OP vår 2012:Proforma Clinic, Örjan Gribbe. Byte till släta 500 cc, HP, coh I, framför muskel. BH innan op: 75B/

2012, August 26 - 11:48
Lingon
Lingon's picture
Offline
Last seen: 10 years 2 months ago
Silver
Joined: 2012-06-07 12:51

Juli11: Hur kom det sig att du bytte till ett mjukare implantat om du hade rippling med ett fastare?
Är lite nyfiken eftersom jag själv väldigt gärna vill ha framför, men har väldigt lite egen vävnad.
Men jag lever också hellre med lite rippling än muskelpåverkan.

35 år
3 barn
Bokat konsultation hos Gunnar Kratz 28/8-12
Op 12/9-12
Framförplacering
Mentor runda siltex, moderate plus profile 325cc

Annons
Annons
Annons