Annons
7 posts / 0 new
Last post
#1 2012, November 6 - 16:26
anonym (not verified)
anonym's picture

Illamående efter operation

Jag undrar lite hur ni andra mådde efter att ni opererats och hur ni kunde äta? Jag opererades igår och mådde relativt bra tills jag fick en smörgås och varm choklad. Jag försökte få i mig så mycket som möjligt, men det fastnade nästan i halsen. Höll på kräkas flera gånger, men i och med att jag har en spärr då det kommer till att kräkas bland folk så gick inte det riktigt. Mår illa hela tiden och har svårt att äta. Sover också väldigt mycket och orkar knappt någonting.. Sen är det som att jag får minnesluckor och glömmer en massa saker. Typ när jag kom hem igår och vad vi pratade om etc. . väldigt vaga minnen. Beror det på medicinen? kombinerar just nu kodein och Alvedon. Ska sluta med kodein inatt, så jag hoppas verkligen detta går över! Vill inte heller tappa vikt då jag tidigare haft anorexia :/

Annons
2012, November 6 - 16:35
via_dolorosa
via_dolorosa's picture
Offline
Last seen: 3 months 2 weeks ago
Silver
Joined: 2010-04-24 09:07
Du får försöka äta något lätt, något som går ner trotts att du saknar aptit. Godis är bättre än inget för du behöver komma igång med ätandet så kroppen får ork att börja återhämta sig så bra som möjligt. När kroppen har "ont" krävs ännu mer energi. Kortare promenader, även om du går fram och tillbaka innomhus är att föredra. Detta får igån din cirkulation i kroppen och du får mindre ont läker bättre och detta kan även hjälpa din matlust tillbaka.
 
Krya på dig laugh

Art clinic Göteborg
25/2-09 Kapsel, satt 2cm högreupp + smärta & missformning, delvis bakom
18/5-10 Smärta igen & muskelpåverkan, delvis bakom (rippling)
6/2-12 Korr till framför muskeln

Har haft:
Allergans anatomiska 320 & 420cc delvis bakom
Men

2012, November 6 - 17:39
JustMe-T (not verified)
anonym's picture

Jo, det har ju i princip blivit glass till frukost, juice och några godisbitar till lunch och senare fick jag i mig lite smoothie! Men det är hemskt vad illa jag mår efter varje grej jag äter :S försöker verkligen! Mådde bättre efter att jag varit ute och gått lite, men jag blev hemskt andfådd och trött efter den korta biten. Yr blir jag också väldigt. Nej, gud vad jag gnäller! Ska nog vara glad att jag har en mamma som ställer upp och tar hand om mig :) Var inte beredd på hur jag skulle må bara. Har ju egentligen inte så ont, utan det är förvirringen i huvudet, illamåendet och yrseln som är värst.

Stort tack Vila_dolorosa! :)

2012, November 6 - 17:46
via_dolorosa
via_dolorosa's picture
Offline
Last seen: 3 months 2 weeks ago
Silver
Joined: 2010-04-24 09:07
När du är ute och går måste det inte gå fort, huvudsaken är att du rör dig, du behöver inte gå så långt heller bättre du går lite då och då istället så du sprider ut promenaderna. Stelnar du till ordentligt i nacka kan lite mjukmassage få fart på pumpen yes
 
Kämpa på nu så ska du se att det går lättare snart laugh

Art clinic Göteborg
25/2-09 Kapsel, satt 2cm högreupp + smärta & missformning, delvis bakom
18/5-10 Smärta igen & muskelpåverkan, delvis bakom (rippling)
6/2-12 Korr till framför muskeln

Har haft:
Allergans anatomiska 320 & 420cc delvis bakom
Men

Annons
2012, November 6 - 18:17
Lingon
Lingon's picture
Offline
Last seen: 10 years 2 months ago
Silver
Joined: 2012-06-07 12:51

För min del var det just det smärtstillande som gjorde att även jag mådde fruktansvärt illa. Slutade med det (Diklkofenak) dag två och klarade mig bra på vanlig Panodil. Hade hellre lite mer ont än ett konstant illamående. Kände mig dessutom mycket bättre och piggarenär jag kom igång och kunde äta som vanligt igen. Hoppas det går över för dig snart!

35 år
3 barn
Bokat konsultation hos Gunnar Kratz 28/8-12
Op 12/9-12
Framförplacering
Mentor runda siltex, moderate plus profile 325cc

2012, November 6 - 19:07
ninni1984
ninni1984's picture
Offline
Last seen: 12 years 3 months ago
Silver
Joined: 2011-10-02 14:32
jag hade ett grymt illameånde efter min operation. spydde upp allt de försökte ge mig nästan ett dygn efter narkosen. de var rätt drygt kan ja lova.
 
först nu dag på på kvällen som jag kan känna att jag har lite aptit o inte är illamående hela tiden. äter alvedon tillsammans med pencillinet o de smakar apa så de mår man illa i nån timme efter man ätit :S

Ålder: 28 Längd: 160 cm Vikt: 62 kg (påväg ner till 57)
Konsultation: Eija Olsson Estetisk kirurgi
Operation: 5/11, funderar på 425 cc HP

2012, November 6 - 21:58
JustMe-T (not verified)
anonym's picture
Det är nog bara att acceptera illamåendet och tänka på annat. Ju mer man koncentrerar sig på det desto mer verkar man må illa. Jag sover större delan av dygnet för tillfället, men jag hoppas inte det är dåligt? Jag tror det är min kropps sätt att reagera på tabletterna, utmattning. Jag är väldigt glad för er som delar med er! Har prövat att gå två små promenader idag och det kändes bättre andra gången. Jag tror man verkligen ska lyssna på vad kroppen vill efter en operation. Vill den sova, så låt den göra det. Kan man äta så ät den mängd den klarar av och det du absolut är sugen på(för mig har det blivit juice, nyponsoppa, godis och glass.) Känner man för lite luft, så gå ut en liten sväng. Min mamma följde med mig första promenaden ifall jag skulle svimma eller något, men det gick bra! 
 
och ninni1984: Illamående är verkligen bland det värsta man kan ha tycker jag! Men pröva att få i dig små mängder typ juice, sorbet eller nyponsoppa? :) Det fick mitt illamående att lugna sig i alla fall. För får kroppen i sig för lite kan ju kroppen bli illamående på grund av det! Blir du också yr och trött mycket? Hoppas det går över för dig snart! 
Annons
Annons
Annons
Annons