#1
2012, December 30 - 09:57
Storlek på implantat
Hur bestämmer man sig för vad man vill ha egentligen? Jag vet att jag vill ha bröst som syns men inte för mycket, det ska ändå se naturligt ut. Velar mellan 380cc moderate och 440cc moderate plus. Provade 485cc high och det kändes för stort när jag fick på mig tröjan. Jag blir tokig, ligger vaken om nätterna och tänker på implantatstorlek och bröööööst hela tiden. Man vill ju bli nöjd efter första op:en såklart, inte tycka att man valt för stora eller för små... aaaah
Nån som har tips på hur man kan komma fram till nått vettigt i djungeln jag befinner mig i?
—
0 barn, 23år, 165 cm, 56kg
Storlek före op: 75b (=65d)
Storlek efter op: 70h
Konsultation 12/12 Peter Cosmo, Citadellkliniken
Op 30/1 2013 Peter Cosmo, Citadellkliniken
440cc high profile, perthese, bakom muskeln
blogg: http://niceboobs.blogg.se
Annons
Annons
Annons
Jag har lite samma problem. Jag har dock inte varit och testat några implantat och har därför bestämt mig för att vänta med den ångesten tills jag har sett hur de olika alternativen ter sig i verkligheten. Annars är det bara ristestet jag har att gå på och det känns lite missvisande vad det gäller profil. Jag hoppas det löser sig för dig och att du inte stressar fram ett beslut bara för att du blir stressad över Op-datum. Lycka till.
1 barn, 24 år, 169cm, 58 kg
Stl nu: 65D
Önskas: ungefär 65G/H
Kvinna 45
2 barn
Före 80A knappt
Första konsultation 10/4 -12
Andra konsultation 4/7 -12
Operation 13/8 -12
Per-Erik Janson, Reformedica i Örebro
Mentor anatomiska 350cc subfascialt
Instämmer m Doris :) allt ska ju funka i dagliga livet :)
Och klädes mässigt ;)
Good luck ;)
2 barn, 39 år, 162 cm 62 kg
strl före op 75 a/b
strl efter op c/d
Konsultation Örjan Gribbe,Proforma 9/11
Op Örjan Gribbe, Proforma 13/12
450 CC bakom muskeln
Jag har 475 mp och trivs super i den strl! Hade A kupa innan och har idag G kupa (changes bhar). Ska lägga upp bilder ikväll :)
2 barn, 31 år, 169 cm, 64 kg
Strl före op: 80A
Strl efter op: 70 F
Op 3/12 Peter Cosmo Citadellkliniken Landskrona
475 cc Mp helt bakom
Jag mejlade med sköterskan på citadell och jag ska dit nästa vecka och prova implantat igen, det känns som att det i princip är det bästa för att lugna mitt grubbel :) känner mig inte stressad alls egentligen, bara orolig för att inte bli helt nöjd efteråt. Blir man det nånsin liksom? Finns alltid större, mjukare/fastare, osv osv. :)nått ska man väl ha i tankarna kanske
0 barn, 23år, 165 cm, 56kg
Storlek före op: 75b (=65d)
Storlek efter op: 70h
Konsultation 12/12 Peter Cosmo, Citadellkliniken
Op 30/1 2013 Peter Cosmo, Citadellkliniken
440cc high profile, perthese, bakom muskeln
blogg: http://niceboobs.blogg.se