#1
2010, October 28 - 21:13
Massage- bra för rippling?
Hej!
Vet ni om massage är bra för rippling? Sitter o läser om att många av er masserar era bröst.
Eller har ni något annat tips för vad som kan vara bra?
(känns jobbigt att bara vänta ut tiden)Men det kanske bara är det som går att göra..?
Ripplingen syns bara i vissa ljus pyttelite men känns desto mer :-(
KRAM
—
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
Annons
Annons
Annons
Hoppas på många bra svar:-)
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
Som jag har fattat det så ska man endast massera släta implantat. De texturerade ska växa fast mer i vävnaden och ska därför inte masseras.
Har du släta eller texturerade?
Jag skulle massera mina, och har texturerade. Jag har rippling på ena bröstet, som dock ej syns.. Men jag har knappt masserat något, kanske borde gjort det men glömde det hela tiden..Skulle massera för att få dem mjukare..
650cc. Bakom muskeln. Mentor coh 2.
Muskelpåverkan, traction rippling, 1/2 bröstet utan känsel, för litet.
Kommer lägga in större, ev. framflytt i framtiden.
Har även ca 2 ml juvaderm i läpparna, varierar. Gjort lite andra op också ;)
Har texturerade implantat och i och för sig inte fått några instruktioner om massage men jag är nyfiken!
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
På www.plastikhuset.se hittade jag denna information, det står lite om vilka impl. de tycker ska masseras eller inte.
Jag håller dock inte med om allt, t.ex som att släta impl. skulle ge mindre risk för kapselbildning...
"Det finns två olika typer av yta på implantaten, texturerad yta (knottrig yta) eller slät yta. En protes är ett främmande föremål när det inopereras i kroppen och därför bildas det alltid en bindvävskapsel runt implantaten. Denna kapsel kan ärra ihop precis som hud ärrar vid kirurgi och detta kan leda till så kallad kapselbildning (=kapselfibros, kapselkontraktur) som ger ett hårt, ömmande bröst som resultat. Texturerad yta antogs i början kunna minska denna risk, men vidare forskning har inte givit några övertygande bevis för detta. Att lägga implantaten under bröstmuskeln och att sen massera bysten vid regelbundna tillfällen ger enligt vår bedömning det bästa skyddet mot kapselbildnin efter en bröstförstoring. Texturerade proteser växer fast något hårdare i vävnaden och ger mer hårdhet/fasthet än släta proteser, men de bör inte masseras. Viss ökad risk för infektion samt läckage finns troligen. De texturerade implantatens tendens att växa fast mot vävnaden kan också ge upphov till en annan vanlig risk, nämligen "rippling" (synliga ojämnheter i brösthuden), som är en orsak till att patienten inte är fullt nöjd efter sin bröstoperation med proteser. De släta implantaten upplevs vanligen som mer mjuka, följsamma, mindre risk för rippling och påverkar inte bröstet om de roterar runt i hålan. De kan masseras och har därför troligen mindre risk för kapselbildning, vilket gör att implantat med slät yta är klart vanligast att lägga in hos Plastikhuset i dagens läge vid bröstförstoring"
Mer info från lite olika sidor:
Från www.medicatravel.com
"Olika proteshöljen
Glatta implantat: Kännetecknande för dessa är att de har ett glatt hölje. Detta är det absolut mjukaste hölje som finns och det kan inte kännas på något vis. Proteser med glatt hölje måste masseras varje dag för att inte bindvävskapseln skall få någon möjlighet att krympa och göra protesen hård. Denna typ av implantat används mer sällan idag.
Texturiserade implantat: Proteshöljet har en rå, ojämn yta med olik stora porer beroende på tillverkarens val. Bindvävstrådarna omsluter protesen mera irreguljärt och på detta vis och minskar tendensen för dem att krympa. Därför minskas risken för kapselbildning avsevärt.
Denna protestyp behöver inte heller masseras eller läggas under bröstmuskeln. Denna protestyp användes mycket i hela världen. Fördelen med denna typ av proteser är, att kapselfrekvensen sjunkit till mindre än 2%"
Från www.plastikkirurggruppen.se
"Om du har släta implantat skall de masseras efter operationen" (står inget om att de texturerade ska masseras)
Från www.addocplastik.se
Här står det däremot såhär: "Att massera brösten har i vissa studier visat sig minska risken för kapselbildning. Implantatmassage kan påbörjas så snart som ömheten medger".
Det står inget om vilka implantat det gäller.
TACK SNÄLLA för info. Finns det alltså inget man kan göra för att minska sin rippling? Jag ogillar den nämnligen skarpt!
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
tror inte de gör nåt om du masserar lite lätt där du har ripplingen, jag klämmer lite där jag har, i klyfta :( tror de är rippling iaf. suck! får hoppas de försvinner.
måste också säga dina bröst är sjukt snygga! avundsjuk :)
25 år
168 cm / väger ca 54kg.
Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.
Fick Muscle Flex
Malin88: tack! Men du har ju ett par snyggingar själv, inte behöver du vara avis. Kanske ska testa att massera lite lätt som du säger? Hur gör du? Ska man masser upp, ner, inåt??
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
jo jag gillar mina bröst med :) men hade önskat jag tog lite större implantat :/ men så känner väl typ alla :)
jag gör inget speciellt jag klämmer bara ihop huden o trycker o knådar. mjukar upp typ. de försvinner lite då o blir jämnare men sen blir de som vanligt. men de känns bra iaf.
25 år
168 cm / väger ca 54kg.
Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.
Fick Muscle Flex