Annons
10 posts / 0 new
Last post
#1 2013, January 29 - 05:53
Doglife
Doglife's picture
Offline
Last seen: 6 years 6 months ago
Silver
Joined: 2013-01-09 21:06

Extrem svullnad om kvällar

Hej!
Börjar känna mig en en gnällkärring men jag klarar inte av detta mer...
Är ingen person som klarar av smärta, hade jag fått uppleva en 5 del av all smärta som jag har upplevt dessa sex dagar sedan min operation så hade jag aldrig opererat mig... Känner mig sjukt ledsen och ångrar djupt att jag gjort detta...

Bland alla besvär jag har fått så är just svullnaden som kommer emellanåt...
Den jädrans tortyr bhn sitter relativt "ok", har redan fått sår men det är inte själva besväret utan de första 4 dagarna sov jag knappt 2 timmar på hela kvällen, vaknade alltid av smärtor men främst av att jag svullnade upp rejält så det gjorde svinont, hittade en ställning på soffan som var underbar och som fick mig att sova 4 timmar första
Natten och hela 6 timmar natten därpå, kände mig inte alls svullnad då..
Tog mig hem idag (varit hos syrran hela tiden) och mådde riktigt bra idag, pratade med läkaren som sa att jag skulle börja med Ipren tillsammans med Alvedon ifall jag skulle få smärtor... Allt gick skitbra och tog för säkerhetskull 2 alvedoner och 1 Ipren vid 12 när jag skulle sova... Vaknade 1:15 av att jag knappt Kunde andas och att jag var super svullen , gick på toa och försökte sova sittandes, trodde det skulle hjälpa mer tanke på soff-positionen... Lyckades sömns om 3:45 pga all smärta med upplevde tt svullnaden hade lagt sig lite lite... Vaknade igen 3:15 av att min kropp håller på att explodera av svullnaden, det tycker så oerhört hårt att det verkligen känns söm
Att mina hudbitar kommer att flyga ut.... Det gör så ont ont att jag bara ligger och gråter...
Vet inte varför jag drabbas av detta, meningen är att varje dag al bli bättre men det är fan inte mitt fall.. Vet inte vad jag ska ta mig till, läste lite om Ipren och det står att om man blir svullen eller/ochvhar svårt att andas så Ska man kontakta läkare...
Kan detta bero på Ipren? Tog den först idag... Har ni varit med om liknande? vad har ni gjort mot svullnaden? Hjälper det med is?
Har även hamnat i depression... Detta är mitt livs hemskaste smärta

26år, 170 cm, 58 kg
Strl före op: 70A
Strl efter op: 70F
Konsultation 26/12-12 Helena Sveindottir, Citadellkliniken
Op 23/1-13 Helena Sveindottir citadellkliniken i Landskrona
380 cc i vä och 400 i Höör bakom muskeln, högprofil Pert

Annons
2013, January 29 - 07:57
Anna.
Anna.'s picture
Offline
Last seen: 2 years 9 months ago
Silver
Joined: 2013-01-07 08:13

Fick du inget morfin? Ipren ska man väl inte ta... :(
Låter hemskt..! Jag hade några dagar som jag hade jätteont vissa stunder, kan inte tänka mig att ha så ont hela tiden :(

24 år
2 barn
170 cm, 58-59 kg.
Strl innan operation : 70 A-B
Konsultation 23/11 Johan Thorfinn , Plastikakademin.
Operationsdatum 15/1-13. Mentor 300cc moderate plus profile framför muskeln.
Strl efter operation : ca 70DD-E

2013, January 29 - 09:17
kakan xoxo
kakan xoxo's picture
Offline
Last seen: 1 year 1 month ago
Silver
Joined: 2012-10-09 23:18

Inte roligt att höra :(
Min klinik sa att jag inte fick ta acetylsalisyra medel,
tex Ipren, treo, magnecyl. 14 dar före eller efter.
Det är blodförtunnande.
Kanske du har fått en blödning :(
Jag har oxå extrem svullnad, men inte så mkt smärta.
Du borde fått morfin mot smärtan.
Jag tar en på morgonen mot morgon stelhet.
Lycka till tjejen..

41år, 162cm, 71kg
under bröst 82cm
midja 80cm
stuss 107cm

strl före op: 75C, 14 cm bröstbredd
bröstvolym:vänster ca 440cc, höger ca 375cc

strl efter op: har runda textuerade 525cc, ultra high, allergan soft touch

Proforma

2013, January 29 - 09:26
Doglife
Doglife's picture
Offline
Last seen: 6 years 6 months ago
Silver
Joined: 2013-01-09 21:06

Jo jag fick morfin men det räckte i bara 3 dagar... Det är det man förväntar sig att varje timme blir bara bättre ock bättre men för mig är det bara värre och värre... Har blivit riktigt skräckslagen av allt detta... Ringde till kliniken idag och de konstaterade att det var iprenen jag hade reagerat på... Men det hjälper inte mig och mina smärtor... Önskar bara jag kunde söva ut men inte ens det får jag rätt till... Bara gråter och gråter, Frustration I hela kroppen' :( :( :( :(

26år, 170 cm, 58 kg
Strl före op: 70A
Strl efter op: 70F
Konsultation 26/12-12 Helena Sveindottir, Citadellkliniken
Op 23/1-13 Helena Sveindottir citadellkliniken i Landskrona
380 cc i vä och 400 i Höör bakom muskeln, högprofil Pert

Annons
2013, January 29 - 09:37
kakan xoxo
kakan xoxo's picture
Offline
Last seen: 1 year 1 month ago
Silver
Joined: 2012-10-09 23:18

Men då får de skriva ut mer morfin o
de borde ta emot dig för extra koll om det är något fel :(
De borde lugna dig....

41år, 162cm, 71kg
under bröst 82cm
midja 80cm
stuss 107cm

strl före op: 75C, 14 cm bröstbredd
bröstvolym:vänster ca 440cc, höger ca 375cc

strl efter op: har runda textuerade 525cc, ultra high, allergan soft touch

Proforma

2013, January 29 - 11:56
Marina
Marina's picture
Offline
Last seen: 12 hours 44 min ago
Moderator
Joined: 2010-04-14 19:00
Men stackars lilla du. Först och främst, det kommer att bli okej. Mitt i all rädslan och ångesten, våga tro på det, det kommer att gå över, det kommer inte att ta en ände med förskräckelse. Ta ett par andetag och våga tro pådet, det kommer artt ordna sig , du ska bara hitta bästa sättet att ta dig igenom detta.
Du bör känna till att det är så vanligt att man blir nedstämd efter sin operation att flera kliniker t o m "varnar" för det i förväg. Du är alltså i gott sällskap och inte alls onormal som känner så.
 
Klä inte brösten för varmt om de är svullna, en ren, kall fuktig handduk är okej, men jag skulle nog inte ta is. Lätta ett snäpp på BH-bandet så du kan andas, klart man blir stressad när man inte tycker man får luft. Det blir jag med. Är du svullen, sitter den säkert åt tillräckligt ändå, och du kan spänna den igen när det lägger sig. Säkert blir det bättre då Ipren-biverkan släpper, men just nu är du själv så orolig att du kanske inte märker det. 
 
För att ge dig känslan av att du gör ytterligare något konkret åt saken, även om din klinik inte vill skriva ut nån medicin åt dig -  det finns ju massor av naturliga preparat som är antiinflammatoriska. 
Har du gurkmeja (det gula i curry, kallas även curcumin) och nyponsoppa, kan du se till att få i dig av det, kamomillte om du har det är också både lugnande och inflammationshämmande. (Detta är ofarliga tips, om man inte är allergisk mot t ex nypon förstås, baserade på vad man kan hoppas att du har hemma.)
Ta det sen lungt, placera dig i den där soffan och slappna av så gott du kan med en bra film eller bok. Låt tiden göra jobbet, för det kommer att bli bättre. Ha telefonen med dig, så du slipper stressa upp om det ringer eller du vill ringa nån. Och bit ihop, fokusera på tanken att du snart kommer att ha dina bröst. Har det inte börjat gå åt rätt håll inom 3-4 dagar tycker jag du ska ringa din klinik igen, men just nu är det mest en fråga om att ta sig igenom dag för dag.
 
Heja, du klarar det!!

Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!

2013, January 29 - 13:48
Smarrig
Smarrig's picture
Offline
Last seen: 7 months 3 weeks ago
Silver
Joined: 2012-04-25 03:27

Jag har är också svullen! Det började i fredags, dock har jag inte ont men dumma jag glömde att man inte ska ta Ipren. Trodde först att jag överansträngt mig. Sen gick svullnaden över inatt, men när jg vaknade hade jag hemsk migrän och mådde illa och det enda som fanns var Ipren. Såå nu har jag svullna bröst igen + migrän och förmodad magsjuka. Min kille har nu gått och köpt panodil. Jag pratade med ssk på kliniken och hon sa att det hjälper mkt mot svullnaden genom att dricka vatten! Så drick vatten, tror det hjälpte mig när svullnaden gick över natten mot idag.

Hoppas du mår bra snart!

Ålder: 29
Längd: 178
Vikt: 68
Bröst nu: 75 A
Efter Op: Vet ej än
Konstulation Dr.Oya strandklniken
Konsultation Gunnar Kratz, Plastikakademin: 19/12-12
OP: Gunnar Kratz, Plastikakademin: 16/1-2013
Lollipoplyft samt mentor 550cc hp, delvis bakom

Annons
2013, January 30 - 13:27
Doglife
Doglife's picture
Offline
Last seen: 6 years 6 months ago
Silver
Joined: 2013-01-09 21:06

Men Gud vilka snälla ord, tack för er uppmuntran och även för att ni tycker synd då det känns som om ingen förstår :)
Pratade igår med kliniken, fick gråtattack och de hänvisade mig
Till min doktor så pratade vi och hon skrev ut mer celebra för en vecka för att börja med...
Bad inte om morfin då det aldrig har haft någon direkt påverkan på mig... Celebra är något av det bästa jag vet hittills tillsammans med Alvedon, behöver bort min smärta för stunden :)
Har varit en mörk period för mig då jag varje dag har blivit sämre och sämre och det är alltid något nytt men kan säga att jag lyckades sova och vakna endast två gånger igår :) kan väl även påpeka att jag saknar min mamma oerhört mycket då hon är på semester just nu, så känns även tomt utan henne ( jag bokade op tiden medvetande om detta)
Därför känns det så skönt och tryggt med ditt fina inlägg Marina, så tack än en gång! :)
Ska lyda till råd, beställa lite sushi och kolla på film och glömma bort lite tiden :)

26år, 170 cm, 58 kg
Strl före op: 70A
Strl efter op: 70F
Konsultation 26/12-12 Helena Sveindottir, Citadellkliniken
Op 23/1-13 Helena Sveindottir citadellkliniken i Landskrona
380 cc i vä och 400 i Höör bakom muskeln, högprofil Pert

2013, January 30 - 13:32
sussipussi
sussipussi's picture
Offline
Last seen: 2 years 8 months ago
Silver
Joined: 2012-11-25 09:20
Doglife wrote:
Men Gud vilka snälla ord, tack för er uppmuntran och även för att ni tycker synd då det känns som om ingen förstår :) Pratade igår med kliniken, fick gråtattack och de hänvisade mig Till min doktor så pratade vi och hon skrev ut mer celebra för en vecka för att börja med... Bad inte om morfin då det aldrig har haft någon direkt påverkan på mig... Celebra är något av det bästa jag vet hittills tillsammans med Alvedon, behöver bort min smärta för stunden :) Har varit en mörk period för mig då jag varje dag har blivit sämre och sämre och det är alltid något nytt men kan säga att jag lyckades sova och vakna endast två gånger igår :) kan väl även påpeka att jag saknar min mamma oerhört mycket då hon är på semester just nu, så känns även tomt utan henne ( jag bokade op tiden medvetande om detta) Därför känns det så skönt och tryggt med ditt fina inlägg Marina, så tack än en gång! :) Ska lyda till råd, beställa lite sushi och kolla på film och glömma bort lite tiden :)
 
Håller tummarna för att det vänder för dig nu yes

2022-10-16
Uppdaterad profil.
Storlek före op:85a
Storlek efter op:75 G
~Op 19dec 2012 595cc High profile bakom muskeln.
~maj 2013 sänka bröstvecken+korta av nippels.
~dec 2013 vänstra bröst kapsel
~2017 #1 Sy fast höger bröstveck+ halvmånelyft vänster bröstvårta
~2022 #2 Sy fast höger bröstveck+ halvmånelyft vänster bröstvårta i lokalbedövning.

2013, January 31 - 19:58
Marina
Marina's picture
Offline
Last seen: 12 hours 44 min ago
Moderator
Joined: 2010-04-14 19:00
Bra! :) Passa på att äta lite glass också. 
Det är så bra med protein för läkningen...enlightened

Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!

Annons
Annons
Annons
Annons