Annons
6 posts / 0 new
Last post
#1 2010, November 3 - 09:19
anonym (not verified)
anonym's picture

När kan man träna igen?

På fredag fyller mina bröst 1 månad. Allt känns bra och jag längtar efter att börja träna igen. Vet ni när det är ok att göra det? Jag har för mig att man ska vänta en månad p g a blödningsrisk. Har ni fått någon annan tid?

Kram!

Annons
2010, November 3 - 09:48
trill
trill's picture
Offline
Last seen: 2 months 3 days ago
Silver
Joined: 2010-08-17 17:32

Jag har fått följande förhållningsorder:
Ingen träning på 1 månad, det är iofs ok att gå promenader men inget mer

Efter 1 månad är det ok att gå på spinning och den typen av aktiviteter. Ej gympa där man hoppar osv, och ej styrketräning.

Efter 2 månader kan man börja med vanlig gympa, dock ej med hopp.

Efter 3 månader är det fritt fram för styrketräning osv.

 

Dessa restriktioner är väl för att allt inuti brösten ska läka så bra som möjligt utan ärrbildning osv.

 

 

 

2010, November 3 - 09:53
The_Rose
The_Rose's picture
Offline
Last seen: 10 years 4 months ago
Silver
Joined: 2010-09-02 10:43

Är det nån som vet hur det är med att jogga, när kan man börja med det igen efter en bröstoperation?

Op: 28:e september 2010. Proforma

Konsultation 6/9/2010, Proforma

Konsultation 15/9/2010, ArtClinic

34år 165cm 50kg

2010, November 3 - 10:44
Aki
Aki's picture
Offline
Last seen: 1 year 3 weeks ago
Silver
Joined: 2010-04-26 21:48

Själv resonerade jag (i samrådan med kirurgen) såhär angående träning efter op:

From 2 dagar - promenader och liknande lågintensiv rörelse/träning (lugna och korta utan ansträngning, med tiden ökande).

From 5-6 veckor - styrketräning med vikter (gå på känsla och förnuft; gör inget som gör ont, känns obehagligt eller kan påverka läkningen av fickorna negativt)

From 3-4 månader - "hoppande rörelser" som löpning (men använd alltid en stödjande BH i rätt storlek såklart).

 

Det hela beror ju också på vad kroppen är van vid för belastning och träningsform. Har man t ex inte ägnat sig åt styrketräning innan op bör man givetvis inte rivstarta med det 5-6 veckor efter operation.

Viktigt är att inte överanstränga sig samt att inte utföra rörelsemoment som kan skada/tänja ut fickorna innan de läkt (det tar ca tre månader).

Op Bröstimplantat (2010): 325 cc/mentor/runda/mp+/coh1/Framför

Op Fettsugning haka (2021)

Op Övre ögonlocksplastik (2022)

Annons
2010, November 3 - 11:02
Malin88
Malin88's picture
Offline
Last seen: 5 years 5 months ago
Silver
Joined: 2010-05-29 10:42

konstigt de ä så olika. min irurg de va okey o styrketräna efter en månad. jag kör inte bröstmuskle men de går jättebra för mig oträna mage rygg o armar o ben, inget som gör ont eller nåt. tror man ska lyssna på sin kropp. om de känns obehagligt ska man inte göra det

25 år

168 cm / väger ca 54kg.

Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.

Fick Muscle Flex

2010, November 3 - 19:34
Sanna. (not verified)
anonym's picture

Ringde faktiskt kliniken och fick svaret att jag kan börja träna nu. En månad efter. Och hon sa inget om vad eller hur mycket jag kunde träna. Jag frågade t o m om armhävningar och hon sa att jag kunde testa. Gjorde det ont skulle jag vänta en  vecka och testa igen. Känns lite konstigt, tycker jag...

Annons
Annons
Annons