Annons
5 posts / 0 new
Last post
#1 2013, March 13 - 22:50
Målan
Målan's picture
Offline
Last seen: 10 years 1 week ago
Silver
Joined: 2013-02-07 21:49

För små? För olika? Ledsen...

Ja och nu kom det en nerförsbacke....
Jag har väl redan från op dagen för 5 dagar sen sett att brösten ser olika ut. Men på ngt sätt varit inne i lyckoruset av att detta är gjort. Ikväll kommenterade min sambo lite klumpigt att de såg lite olika ut och då rasade min värld....tror ni att de rättar till sig?? Saken är den att jag är lite sned i mig själv. Har en armskada och skolios som också påverkar bröstkorgen, så det påverkar också resultatet men kanske inte borde påverka brösten form/ storlek så mycket. Sen kanske de inte var symmetriska innan heller..

Ja och sen kom jag väl också till storleksblindheten. När jag läser här inne verkar det knappt vara ngn som lagt in så lite som jag och jag undrar om jag var dum som faktiskt inte la in mer.... Jag har hela tiden varit ute efter att få bröst - hade i stort sett inga innan - och att få naturligt resultat. Men ja kanske ändå skulle tagit mer. Båda konsultationerna jag varit på har de dock plockat fram 260 cc när jag sagt att jag vill ha naturligt resultat så jag har gått lite p det

Usch usch vilken kväll ...

2 barn, 29 år, 164 cm, 49 kg
Strl före op: 70 AA
Strl efter op: vet inte ännu
Konsultation 5/2 Helena sveinsdottir, citadell
Konsultation 22/2 Jan wieslander plastikkirurgiska institutet
Operation: 8/3 jan wieslander 280 cc hp bakom

Annons
2013, March 13 - 22:58
Taxörat
Taxörat's picture
Offline
Last seen: 9 years 3 weeks ago
Silver
Joined: 2012-12-24 20:21
På din bild tycker jag att de ser jättefina ut. blush De passar perfekt till din figur.  Kan inte se att de skulle vara ojämna. Det händer så otroligt mycket med brösten de första veckorna.  Så det kommer att hända mycket med dina. Personligen tycker jag att det händer saker varje dag, och jag är ändå bara på dag 12.
 
Det är ju också att man blir lite deppig dagarna efter op. sad
 
Vänta några dagar och jämför dig inte med andra, för man blir verkligen storleksblind.
 
Kram smiley

2 barn, 164 cm, 54 kg

Storlek före op: trött 80B

Allergan Responsive SRX 550g släta, runda delvis bakom
Extra hög profil

Operation BÄSTA Patrik Höijer, King of Boobs Laser&Estetik 1/3-13

Korrigering av töjd ficka 21/12-13

2013, March 13 - 23:06
Katja
Katja's picture
Offline
Last seen: 9 years 2 months ago
Silver
Joined: 2013-01-14 05:41

Jag har var också för mesig och la in lika mycket som du..tycker också att de är för små.
Jag har också som du scolios/ sne rygg och lite sne bröstkorg som följd. Det gör ju att brösten blir lite olika.
Men det var de innan också.
Mitt ena bröst var mycket mindre första veckorna men nu vecka 5 är de nästan lika stora. Den ena sitter något högre.
Men det ändrar sig nog med tiden.
Tror du inte dina också gör det?
Har du någon bild så man kan se?

168 cm lång, 62 kg
Strl innan op 75 B (fast fyller ut den dåligt.)
2 cm egen vävnad
Efter op ?
Opererad av Karl Bremer art clinic Jönköping 7 feb.
Anatomiska Natrelle Allergan Style 410 Soft Touch, 280ccMM till båda brösten
Placering delvis bakom mu

2013, March 13 - 23:08
minis
minis's picture
Offline
Last seen: 7 years 2 months ago
Silver
Joined: 2012-11-08 14:00
Jag var också deppig efter min operation. De såg olika ut, de var för stora och så vidare. Jag tog ett par dagars ledighet härifrån och försökte fokusera på att läka istället. Man blir bara knäpp av att vara härinne och kolla på alla andras bröst hela tiden, precis som Taxörat skriver - man ska inte jämföra med andra!
 
Jag tycker dina är jättefina, och de kommer hänga till sig och få en finare form när muskeln släpper. Ha tålamod :) 

Bröst: 3 op
(op1: förstoring + minilyft, op2: lyft op3: förminskning, byte av implantat, ankarlyft)
fillers i läppar och tear trough

Annons
2013, March 14 - 02:12
Lillans
Lillans's picture
Offline
Last seen: 9 years 6 months ago
Silver
Joined: 2012-02-28 21:21

Jag la in mindre än du, lagt in 250cc. För mig gick det lite i vågor, först va de gigantiska vilket jag tyckte dom var hela vägen tills en bit efter de hade "ploppar", sen började jag tänka att jag skulle tagit 275cc men nu är jag helnöjd med dom. Jag försöker påminna mig om hur det såg ut innan och jämför med hur det ser ut nu (vilket faktiskt är en enorm skillnad).
Jag har grov skolios, nästan 30 grader men dom har liksom lagt sig efter min kropp, visst, om man kollar rakt framför så är dom ju lite olika höjd men de är ju mina axlar också, skulle nog sett konstigt ut om dom var på exakt samma höjd.

21 år
172 cm 55 kg
Strl innan op: ej fylld 70A
Strl efter op: 65E
250 cc Mentors Moderate plus texturerade bakom muskeln.
Konsultation: Karolinska universitetssjukhuset: Schultz :24/4 -12
Operation: Karolinska : Schultz : 19/9 -12 (ställde in denna

Annons
Annons
Annons