Annons
3 posts / 0 new
Last post
#1 2013, March 14 - 11:09
Esmee
Esmee's picture
Offline
Last seen: 11 years 4 weeks ago
Silver
Joined: 2013-02-22 23:53

Kjell Ove Sällström näsoperation (Läkarhusetnorr)

Hej, undrar om något vart hos Kjell Ove Sällström på Läkarhuset i Norr. Vill veta allt möjligt man borde veta om honom både innan jag går på konsultationen samt operationen. Bemötande, lyssnar han osv. hur skicklig han är m.m. Var resultatet på näsoperationen det ni hade tänkt, ville och har? Tacksam för så mycket info som möjligt :)

20 år, 174 cm, 63 kg
Nästippsplastik
Op 13/06 Kjell-Ove Sällström, Läkarhuset Norr

Annons
2013, March 14 - 12:45
lina123
lina123's picture
Offline
Last seen: 7 years 3 months ago
Silver
Joined: 2012-08-29 18:54
Vad jag vet är Kjell-Ove en av de mest erfarna näskirurgerna i Sverige, bland annat har Richard Rylander "lärts upp" av honom under mitten av 2000-talet. Däremot kan han verka lite stressad vid konsultationen, och gör lite som han tycker snarare än att gå efter patientens önskemål. Tar ofta för lite, men gör sällan stora misstag. Vill du ha en riktigt liten nätt näsa är det nog inte kirurgen för dig, men vill du ha ett naturligt utseende, och bara små förändringar behöver du inte vara orolig, han kan sin sak. Är också öppen för korrigeringar om man inte är nöjd!

33 år, 168, 55 kg
Intresserad av näsplastik, fillers och botox

2013, March 31 - 21:56
Just_for_myself
Just_for_myself's picture
Offline
Last seen: 12 years 1 month ago
Silver
Joined: 2013-03-31 17:54
Jag har också varit på konsultation hos Kjell Ove Sällström på Sabbatssjukhuset. Jag upplevde han som väldigt trevlig och kunnig, upplevde att han kan sin sak och ger en realistisk bild av ev slutresultat. Jag upplevde han också som lina123 beskriver, försiktig. Jag vill inte ha en näsa som ser opad ut utan en näsa som behöver små korrigerar och ett naturligt resultat. För mig känns han som rätt val. Han var väldigt tillmötesgående. Jag har en bröstop inbokad veckan innan, han tog sig tid att konsultera narkosläkaren innan vi bokade någon optid för näsan. Han gav mig tom möjlighet att ringa och avboka några dagar innan opdag om jag inte mådde bra, eller om det inte kändes bra att opa mig igen så kort tid efter min första op.
 
Jag har även varit på konsultation på Nacka kliniken hos Dr Gustaf. A både för nästa och bröst. Han använde photoshop och retucherade min näsa som en riktig dröm näsa. Aldrig att resultatet skulle bli så vid första operationen. Inget realisktiskt resultat, oseriöst. Han visade inte heller något större intresse när jag skulle testa storlek på inplantat. 

3 barn, 32 år, 161 cm, 56 kg
Strl före op: 75C
Strl efter op: ?
Konsultation 21/3 Carl-Johan Gustafson, Proforma
Op 2/4 Carl-Johan Gustafson, Proforma
Lyft + 350 cc hp bakom bröstmuskeln

Annons
Annons
Annons