#1
2010, November 8 - 18:16
hästar och bröstförstoring
nu börjar det dra ihop sig och tankarna snurrar som aldrig förr.,
jag är aktiv tävlingsryttare inom hoppsporten och tänkte höra om de finns några fler hästflickor här inne på forumet? :)
börjar vela ...igen, vill ju inte att det ska bli för stort och ivägen, det får absolut inte förstöra min ridning och det börjar jag bli rädd för.
har lite frågor ni gärna får svara på, skriv gärna om det finns annat som passar in också.
någon som opererat sig som har häst? har räknat med att vara från hästryggen 6veckor, hur länge hade ni uppehåll?
hur mycket la ni in? upplever ni någon gång att "de" är ivägen?
heeeeeelt vilsen, 400cc eller mindre? puh.
Annons
Annons
Annons
Hej! Jag är hästmänniska och har 4 egna hästar:)
Operera mig för 1 mån sen:)
Jag ska operera mig 24nov, har en häst, tävlar dock inte.. Men är också ganska orolig hur det ska gå..
22 år
23år, 2barn, 169cm, 61kg
Konsulation: 11nov-10 hos Carl Johan på Proforma, valde att vänta.
Konsultation: 6dec-12 hos Mikael Olenius på Proforma
Konsultation: 3jan-13 hos Carl Johan på Proforma
Operation: 5mars-13 av Carl Johan.
Bh-stl nu: ura
skönt att höra att det finns fler hästfolk som ger sig in i detta :) puh. ni får mer än gärna skriva hur det går för er! kram :)
De går super för mig:) Jag har inte haft problem alls och jag börja rida efter 3 veckor. Inga problem. Man får helt enkelt känna efter:)
Ska du ha bakom eller framför?
De går super för mig:) Jag har inte haft problem alls och jag börja rida efter 3 veckor. Inga problem. Man får helt enkelt känna efter:)
Ska du ha bakom eller framför?
skönt att höra. :) jag lägger in bakom, du också vad jag förstod på din sida? :) vilken bh storlek hamnade du på?
Jag gjorde min andra op för 4 veckor sedan idag. Planerar att börja rida om ungefär tre veckor. Har två hästar.
Jag la in 400 cc denna gången men tror knappast att de kommer vara i vägen på något sätt. Om man inte har en säkerhetsväst med hel platta förstås, den kanske kan vara lite svår att ha på sig bekvämt. ^^
Efter min första op väntade jag tre månader med ridningen (alla kirurger har ju olika regler) men det var inga konstigheter att börja rida igen.
Känner lite som så att ett par veckors ridning kan jag lätt strunta i för att låta det läka ordentligt, man ska ju inte ha några ryck i armarna första tiden.
25 år, 164 cm, 62 kg. 2008- 270 cc, anatomiska bakom muskeln Viktoriakliniken, Charles Randqvist Kapsel och missnöjd 2010- 400 cc, runda bakom muskeln Carl-Johan Gustafson 2014- Byte till 500/550 cc. Carl-Johan Gustafson Botox-junkie.
Ja jag har bakom och trivs super med de:)
Jag vet inte än vilken storlek jag hamnar på. inte köpt någon bh än. Ska göra de i veckan:)
Men tror jag hamnar på D:) Vilken storlek vill du ha?
Hej, jag har också hästar och tävlar Reining, (western). Jag gjorde min andra op för 3 veckor sen o tänkte börja rida så smått om 3 veckor. Det man får tänka på när man börjar rida är att ha ordentlig bh på sig som stödjer. Lycka till !!
Jag har precis samma tankar som dig. Jag bokade operation i slutet av november när min tävlingssäsong är slut så nu är det inte långt kvar. Jag har tänkt lägga in 440 ml och är så velig när det gäller storleken.Jag har också hästar som tävlas i hoppning på MSV nivå och jobbar även med det så är väldigt orolig att det blir för stort. Jag räknar med att vara borta i sex veckor från ridningen.
När ska du operera dig?