Välkommen till nya Plastikoperationsforum
undefined profilbild

Anonym användare

10 nov, 2010

har helt tappat spår nu i att gå ner i vikt.... :( låvat mig själv att gå ner 10kg /år minst! o har gjort det nu för ett tag sen... men nu..! har ja gått upp 1,5!!! o helt tappat träning o allt.. känner inte för det ... :( har lixom 15 kg kvar.. och jag är en sån som får kämpa gärnet för bara ett kilo.. känns sååå hopplöst.. (gick upp 30kg med min son. gick ner 10 direkt efter men sen givk ja upp 8! så + - 0 sonen är nu 4år!!!!)

Sortera efter

Aki profilbild

Aki

Kvinna ·

12 nov, 2010

Det är många som hamnar i en negativ spiral med kosten och träningen när all fokus ligger på förbud. Ju mer man tänker på vad man inte får äta och göra, desto mer vill man göra just det. För varje gång man upplever ett misslyckande så ökar trycket på förbuden och man blir tillslut totalt utmattad mentalt.

För att behålla motivationen måste man känna att det går åt rätt håll. Man behöver tydliga delmål, satta så att man regelbundet upplever att man lyckas. Träningen behöver vara lustfylld och kännas meningsfull av fler anledningar än att enbart vara ett nödvändigt ont för att gå ner i vikt. Man behöver också ha en hållbar kosthållning, att gå runt hungrig och med återkommande blodsockerfall och enrgibrist fungerar inte. Lyckas du inte uppfylla sådana grundförutsättningar för en lyckad viktnedgång tycker jag att du ska anlita en kunnig och erfaren PT (vilket inte alltid är lätt att hitta, beroende på var du bor kan jag hjälpa dig med tips om du vill). Skojare som lovar guld och gröna skogar med olika kostsamma bantningskurer bör du däremot inte låta dig luras av.

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

13 nov, 2010

tack aki. just den innställningen jag hadde i januari men nu helt tappat... jag bor i eskilstuna o vet apsolut inte om nånting om något  PT här....??? vet du något? vore nog det jag skulle behöva..!🙂

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

21 nov, 2010

hejsan. hör av dig om du ska ha lite hjälp och push. har massa bra recept och tips och älskar att dra ut och powerwalka=) kram kram

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

21 nov, 2010

vad gullig du e.. ja du svackan sitter i.. phu... måste komma iväg på ett pass men alltid något..

0 Gilla

Aki profilbild

Aki

Kvinna ·

22 nov, 2010

sara2barn skrev:

tack aki. just den innställningen jag hadde i januari men nu helt tappat... jag bor i eskilstuna o vet apsolut inte om nånting om något  PT här....??? vet du något? vore nog det jag skulle behöva..!🙂

Jag kommer inte på någon personlig tränare i Eskilstuna på rak arm, men kommer jag på någon som jag vet är bra så återkommer jag. Men du kan ju kolla runt lite själv efter någon med erfarenhet och kompetens på både kost- och träningsområdet. Hittar du rätt person så kan det säkerligen ge dig ett lyft med motivation och kunskap. =)

0 Gilla

Visar 1 till 5 av total 13 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem