Annons
4 posts / 0 new
Last post
#1 2013, May 21 - 17:44
The_future
The_future's picture
Offline
Last seen: 3 years 5 months ago
Silver
Joined: 2012-12-16 10:40

Hur länge har man ont efter näsplastik?

Hej jag vill opa min näsa, mindre och kortare med lite mer skidbacke. Har rak idag. Hur länge har man ont och HUR ont gör det egentligen efter operation, man får smärtstillande men gör det jätteont ändå? Vill jättegärna göra det men är så rädd för smärtan efteråt, är även orolig för resulatatet inte ska bli bra. Har dock inte varit på konsultation än. . .
Tack på förhand :)

25 år, Längd: 177 cm. Vikt: 68 kg. 0 barn.
Har nu: 70 A-kupa något osymmetriska.
Vill ha: större symmetriska bröst (C eller D-kupa).

Annons
2013, May 27 - 20:01
all2anna
all2anna's picture
Offline
Last seen: 7 months 3 weeks ago
Silver
Joined: 2012-06-11 16:23
Hej tjejen!
 
Jag opererades för två veckor sedan och var oxå lite orolig för smärta. Men jag hade inte ont alls, nu menar jag verkligen inte alls. Det enda var att jag kände som ett tryck över näsan de första dygnen men det var inget som gjorde ont eller var obehagligt. Jag har minskat näsn, både kortat och sänkt, så det låter som att vi är inne på lite samma typ av operation. laugh kolla in mina bilder i bronsgalleriet så får du se. Lycka till!

Konsultation näsplastik februari 2013 hos Richard Rylander, Lidingökliniken.
Operation (näsplastik) 14 maj 2013 hos Richard Rylander, Lidingökliniken.

2013, May 27 - 20:06
9April
9April's picture
Offline
Last seen: 4 years 8 months ago
Silver
Joined: 2013-04-14 15:16

Tyckte inte heller att de gjorde så ont. Har gjort det två ggr o båda gångerna var jag riktigt täppt i näsan o lite öm, inte värre. Sen efter en vecka när förbandet m stödskenan togs bort var ja lite mer känsligt öm. Man var rädd att råka drämma i eller komma åt för hårt, ungefär som ett rejält blåmärke. Smärtan försvinner efter 1-3 veckor sussesivt.

2013, May 31 - 18:29
The_future
The_future's picture
Offline
Last seen: 3 years 5 months ago
Silver
Joined: 2012-12-16 10:40

Åh tack för era svar! Det lugnar mig en hel del. :-)

25 år, Längd: 177 cm. Vikt: 68 kg. 0 barn.
Har nu: 70 A-kupa något osymmetriska.
Vill ha: större symmetriska bröst (C eller D-kupa).

Annons
Annons
Annons
Annons