#1
2013, June 3 - 16:28
Tunnisar - Framför eller bakom muskeln?
Hej kära pof:are! Jag har inte så jätte mycket bröstvävnad och har innan varit säker på att jag ville ha runda med bakomplacering för jag var rädd att kanter skulle synas eller kännas. Men är nu rädd att bakombröst kommer ge mig en smärta som aldrig riktigt försvinner...Sen verkar det finnas många tunnisar här som ändå har skaffat frambröst och fått urfina resultat! Har ni valt runda eller anatomiska implantat?
Hur upplever ni smärtan efter läkningstiden, ni med bakombröst?
Har ni tunnisar med frambröst några komplikationer i överhuvudtaget?
kramkram! :)
—
25 år, 171 cm, 60 kg
Strl före op: 7B
Önskad strl: Visuell C-kupa
Ingen konsultation
Intresserad av; Runda, släta, bakom muskeln, 300-350 cc
Annons
Annons
Annons
Har bakom muskeln och op flr fyra dagar sedan. Tycker inte smärtan är så farlig. Det spänner o trycker ibland. Man blir lite orörlig o stel. Jobbigt att bara ligga på rygg men på en skala 1-10 så har det max varit uppe i 6 när det varit som värst ( smärtlindringen gått ur o man glömt fylla på med mer medicin) har inte fått några starka tabletter bara alvedon. Har haft betydligt ondare vid andra tillfällen tex tandvärk,halsböld, efter knäop mm. Låt inte skräck för smärtan hindra dig om du vill göra bakomplacerin, men det är ju för o nackdelar med båda. Jag skulle nog låta kirurgen göra valet som har erf av vad som kan bli det bästa alternativet. Lycka till vad du än väljer :-)
41 år, 175 cm, 64 kg, Ett barn
Strl före op: 75 A i bästa fall. (ca 100 + 125 cc enl mått på konsultationen)
Efter: visuell B/liten C kupa. Bh stl 70D / 70E i slätmodell utan inlägg. ca 70F om det är push up, vilket jag tyvärr har svårt att ha efter op.
För mig var bakom klart finast, e supertunn & med bara ett tunt hudlager utan bröstvävnad att täcka blev framför inte snyggt. Men de verkar ju vara väldigt individuellt. Smärtan med bakom var inte så mkt värre med bakom. Gjorde ont kanske 1 v längre än med framförbrösten. Var sjukskriven 2 v med framför & 3 med bakom.
2 barn, 31 år, 171 cm, 60 kg
Stlk före op 75 A
Stlk efter 1:a op 75 C
180 cc framför bröstmuskeln
Op 1. 2003
Op 2. Strandkliniken 2013-04-23
375cc hp bakom muskeln
Stlk efter op 2. ?
25 år, 171 cm, 60 kg
Strl före op: 7B
Önskad strl: Visuell C-kupa
Ingen konsultation
Intresserad av; Runda, släta, bakom muskeln, 300-350 cc
0 barn, 19 år, 183 cm, 54 kg
Strl före op: 70a
Strl efter op: 70E
Konsultation 16/12 Akademikliniken
Konsultation 23/3 Dr Mary Knudsen, Gerlee
Op 2/5 Dr Mary Knudsen, Gerlee
375 cc hp bakom muskeln
Min första kirurg gjorde bara framförplaceringar å jag som novis litade helt på henne, va snyggt tills svullnaden gick ner.
2 barn, 31 år, 171 cm, 60 kg
Stlk före op 75 A
Stlk efter 1:a op 75 C
180 cc framför bröstmuskeln
Op 1. 2003
Op 2. Strandkliniken 2013-04-23
375cc hp bakom muskeln
Stlk efter op 2. ?
Opererade mig i fredags, 500cc delvis bakom och runda, var näst intill platt innan. Har gått betydligt bättre än vad jag räknat med, visst stramar det till i huden och inbland kan något hugg kännas men annars mår jag toppen. Då är det värre att behöva sova på rygg varje natt :)
26år gammal, mamma till två små tjejer, 170cm lång och ca 68kg.
Strl före op: knappt 75b (strax över 100cc egen vävnad=platt)
Strl efter op: 65I
Konsultation: 7maj Gunnar Kratz plastikakademin Linköping
Operation: 31maj Gunnar Kratz
Mentor 500cc
Har också bakom. Ont ca 10 dagar efter op sen har jag inte haft ont eller problem m muskeln. Har dock lite rippling på utsidorna när ja lutar mig framåt o är glad att jag har muskeln som täcker på ovansidan. Hade varit mindre skoj m rippling på ovansidan/ klyftan! Hade små bröst innan o på vissa ställen är det nästan bara hud som täcker implantaten känns det som;-)