Annons
17 posts / 0 new
Last post
#1 2013, July 11 - 20:54
anonym (not verified)
anonym's picture

Mitt huvud snurrar! Hjälp!

Hej alla glada!
 
Jag är en 22åring tjej som alltid skämts för mina bröst. Jag är 168cm lång och väger i dagsläget 61kg (har gått ner 19kg) och eftersom jag gick ner förlorade jag även fett i brösten och dom hänger mer än någonsin.
 
Nu när jag har fått vikare jobb och pengarna börjar sakta men säkert rulla in så vill jag boka min efterlängtade operation.
MEN herregud vilka kopiösa mängder av information och val om både dittan och dattan.
Jag tror att jag nästan har läst igenom varenda tråd i detta forum samt halva google om vare sig man skall ha framför eller bakom, anatomiska eller inte, vilken läkare är bäst osv.
Jag hade hoppats på att skicka med en bild på mina bröst så det underlättar att svara på mina frågor, men vet inte hur man gör eller om jag kan göra det, därför hittade jag en bild på internet som liknar mina bröst (hoppas att det är ok!). http://www.vendelakliniken.se/images/Macrolane2before.png
 
Jag har alltid velat att mina bröst skall vara större, mellan naturliga och fejk. Så folk som går på stan skall bli osäkra på om de är naturliga eller fejk (om ni förstår ;) ).
 
Iallafall, jag har letat efter kliniker som tusan och jag står mellan citadellkliniken, Olso Plastikkirurgi (Dr. A. Kalaaji) samt Teres Colosseum (Knut Chr. Skrolleborg). Vilka anser ni är bäst, fått bra bemötande/resultat samt dåliga, vilka kliniker har gratis korr. om något går snett, vilka har garantier osv.
Sen funderar jag på om ni tror att jag behöver lyft, eller om de klarar att fylla ut brösten med inplantat?
Sen även alla de andra tusentals frågor jag har; vilket inplantat är bäst? Vilken form på inplantaten passar mig som vill ha halvt fejk/halvt naturliga, får man välja vart man vill ha "ärret", rekommenderar ni någon annan superbra plastikkirurg?
 
Som sagt, hundratals andra frågor snurrar i skallen och jag blir helt galen på allt detta.
Snälla hjälp mig, jag verkar säkert helt förvirrad och alla frågor kan ni kanske inte svara på. Så jag är tacksam för alla svar jag får! 
 
Annons
2013, July 11 - 21:05
AnnaKarin13
AnnaKarin13's picture
Offline
Last seen: 2 months 1 week ago
Silver
Joined: 2013-06-13 20:02
Brösten på bilden liknar mitt utgångsläge lite också, i alla fall mitt ena bröst eftersom de är lite olika. Lite häng och lite fast vävnad. Jag behöver inget lyft, räcker med implantat, men jag har liten risk för db (antar att du vet vad det betyder nu när du läst så mycket? :P) på det bröstet så det kanske är det du kommer ha lite ökad risk för också om du har bröst som på bilden. Hoppas du kommer underfund med dina funderingar! Jag tycker snarare det dyker upp mer och mer funderingar med tiden.. 

23 år, 1 barn, 168 cm, 55 kg
BH-strl före op: 70B/C ungefär, 65C enligt Change-guiden
Konsultation 3/6-13, Örjan Gribbe, Proforma
Op bokad 27/8-13, Örjan Gribbe, Proforma
Mentor 375/400cc hp, coh 1, textuerade, bakom bröstmuskeln

2013, July 11 - 21:08
9April
9April's picture
Offline
Last seen: 4 years 3 months ago
Silver
Joined: 2013-04-14 15:16

Jag e opad på citadell o de använder nästan bara perthese, runda, bakomplacering och snitt i armhålan. Snittet i armhålan e ja verkligen glad för! Så smidigt o osynligt. Behöver inte hålla på o tejpa ärren o kan sola som vanligt nu på sommaren. Använder vanlig bh eftersom man inte behöver ta hänsyn till ärr under brösten. Citadell har varit mkt trevliga o bra mot mig hittills.
Citadell korrar gratis vad ja vet.

2013, July 11 - 21:14
Speciosus (not verified)
anonym's picture
Tack för svar!
Haha, jo det vet jag vad det betyder ;P Nu får jag lite panik, för jag är så rädd att jag slänger ut en massa tiotals tusen för att sedan må dåligt över något annat. Vet du om det är stor chans och om det finns något sätt (inplantat eller vart man sätter inplantatet) förebygga just DB? Tack, som trådens artikel lyder så snurrar skallen rätt bra nu. Haha :P
Annons
2013, July 11 - 21:18
Speciosus (not verified)
anonym's picture
Tack för svar!
Jo, att ha snittet under armen verkar ju va det "bästa"! Om jag får fråga, är du nöjd med resultaten än sålänge?
Va skönt att de har korr gratis, jag menar ifall nått händer eller ser helt snett ut.
2013, July 12 - 00:04
9April
9April's picture
Offline
Last seen: 4 years 3 months ago
Silver
Joined: 2013-04-14 15:16

Jag vet ju inte exakt vad de korrar gratis. Jag e nöjd med brösten men tycker att jag fick för stort mellanrum. Hade brett innan men var tydlig på konsultationen med att jag inte ville ha brett mellan brösten....så nu ska ja ta upp det med min kirurg på återbesöket. Så får vi se hur generösa de e med korr. Har rippling längs med utsidorna i vissa lägen också så om ja slipper betala hutlöst för att fixa avståndet så kommer ja välja ett fastare implantat-ej perthese.

2013, July 12 - 01:05
Bernesten1
Bernesten1's picture
Offline
Last seen: 9 years 4 days ago
Silver
Joined: 2013-06-30 12:18

Är det vanligt att efter en operation att man måste korrigera. Man tycker ju att det inte ska behövas. Är det vanligt? Någon som vet?

1 barn, 34 år, 169 cm, 60 kg. Stl innan op 75c. Väntar på tid till läkare för förstoring i Malmö.

Annons
2013, July 12 - 01:21
uppsalatjej
uppsalatjej's picture
Offline
Last seen: 11 years 1 month ago
Silver
Joined: 2013-02-17 22:42

På tal om korr och hur vanligt det är att man behöver det, det beror på dels vilket utgångsläge man har (om man löper större risk för att få nån komplikation -det brukar man få reda på konsultationen) tex om man har markant bröstveck sen innan så kan man löpa större risk för att få db. Och sedan beror det såklart på hur skicklig kirurgen är, bra o erfaren kirurg - mindre risk för att nåt ska gå fel. Så jag menar det är högst individuellt om man får komplikation och sedan om man väljer att korra. Kolla upp komplikationer här på sidan under "av intresse" så kan du läsa lite om vilka som finns och hur "vanliga" de är. Rippling är ju vanligt och även muskelpåverkan (om man lägger bakom), man får typ räkna med det :/ men sedan så borde ju inte det vara så vanligt. Jag själv tex fick reda på att jag hade en inåtbuktade bröstkorg (sk trattbröst) under konsultationen och att leder till större risk att råka ut för både tenting och symmastia ( stavning?) så när du väl är på konsultation så borde du få reda på om du själv har "nåt" :)

19 år, 171 cm, 57 kg
Strl nu:75a/70b
Strl efter op: 70F/65G
Op 17/7 på proforma, Örjan gribbe
425cc hp bakom muskeln

2013, July 14 - 22:44
Speciosus (not verified)
anonym's picture
9April wrote:
Jag vet ju inte exakt vad de korrar gratis. Jag e nöjd med brösten men tycker att jag fick för stort mellanrum. Hade brett innan men var tydlig på konsultationen med att jag inte ville ha brett mellan brösten....så nu ska ja ta upp det med min kirurg på återbesöket. Så får vi se hur generösa de e med korr. Har rippling längs med utsidorna i vissa lägen också så om ja slipper betala hutlöst för att fixa avståndet så kommer ja välja ett fastare implantat-ej perthese.
 
Okej, skulle va roligt att höra om du fick korren gratis eller inte! Har förstått det som att rippling är ganska vanligt att få? Över 50% chans eller något har jag läst (om jag inte är helt ute och cyklar). Hoppas att de fixar det gratis då :)
2013, July 14 - 22:48
Speciosus (not verified)
anonym's picture
Jo, det är nog bäst att gå på en konsultation och få reda på vilka risker just du löper större risk att få. Någon som varit till minst två kiruger och fått olika svar angående vilka risker man löper störst risk för? Vore ju intressant att veta ifall man måste åka till en tredje för att försöka luska ut vilka risker man har, ifall ni förstår ;P Är lite sliten i huvudet idag så jag kanske skriver lite konstigt :P
Annons
2013, July 17 - 20:40
Speciosus (not verified)
anonym's picture
Nu har jag läst på lite mer, och det verkar vara så att det är bättre att ta framför muskeln för min del eftersom jag möjligvis har större chans för DB. Är det några här inne som har lagt in bakom muskeln även om ni har/hade större risk för DB?
Skall ringa och boka konsultation nu, men kan inte bestämma mig för att boka på Citadell eller Proforma (alt Oslo Plastkirurgi).
Annons
Annons
Annons