#1
2013, July 21 - 18:08
Tips på duktiga läkare i libanon?
Hej alla! Jag behöver hjälp med att hitta duktiga läkare i Libanon som gör näsoperationer. Om ni har gjort eller känner någon som har gjort sin näsa i Libanon kan ni berätta lite om vilken läkare det var, resultatet, om ni är nöjda, vad som inte var så jätte bra osv. Jag kommer att åka till Libanon inom kort och därför behöver jag info och tips från er som vet något. Jag är orolig över att göra operationen i Sverige och har hört att de är jätte duktiga i Libanon, så dela med er av era erfarenheter och allt ni vet. :)
Annons
Annons
Annons
Hej, jag gjorde min näsa i syrien då jag blev rekommenderad av flera till en jätteduktig kirurg. Även jag hade planerat att opa mig i libanon men beslutade sen att välja syrien. Jag ville bara säga att nu i efterhand så var det ett dumt och lite naivt val att operera mig utomlands. Även om jag valde landets bästa näskirurg så kände jag mig inte helt trygg. Visst är de duktiga på sin sak men jag har haft problem att andas efter. Jag snarkar vilket jag aldrig gjprde innan och min näsa rinner hela tiden. Även om min näsa blev fin så känns det inte värt då du knappt har någon försäkring eller garantier. Jag skulle behöva fixa min näsa för att kunna andas men då min kirurg dog o jag inte har en aning om vad han gjorde ingen dokumentation eller något så är det svårt för en annan läkare att kunna fixa till det utan att förstöra ännu mer. Så jag råder dig att kolla upp garantier, försäkring och sånt om du bestämmer dig för att opa dig utomlands. Jag betalade cirka 30 000 på min operation och känner att jag egentligen borde gått till en svensk läkare då de kan fixa till eventuella fel utan att man ska behöva betala samma summa igen
Planerad Bröstförstoring
Konsultation 10/10, Akademikliniken
Paolo Montemurro
355 cc motiva ergonomix bakom bröstmuskeln
Strl före op:75B
Inte för att på något sätt kritisera din upplevelse eller så men är det inte lite naivt att tro att allting skulle varit så mycket bättre om du opererat dig i Sverige? Många har blivit missnöjda och fått oönskade biverkningar här också och långtifrån alla får gratis omoperationer. I många fall kanske man inte ens vill bli opad av samma kirurg eftersom resultatet efter den första operationen varit så dåligt. I överlag är kontrollen över skönhetsingrepp och vem som får utöva dem väldigt dålig i Sverige tyvärr. Bara en sådan sak som att Nackaklinikens kirurg är fri att fortsätta här trots det som hänt i Storbritannien visa ju på ett och annat... För att inte tala om klåparen som förstörde flera kvinnors bröst för ett tag sedan (via en groupon-deal).
31 år
2 barn,
167 cm lång, 53 kg tung
Planerar en total näsplastik.
Är även intresserad av permanent läppförstorning samt hakplastik
Vem var det som förstörde brösten?
Bröstförstoring, 165 cm, 51 kg.
415 cc HP
Strl före op: 70A
Strl efter op: 70D tror jag
Dr Opitz i Malmö om jag inte missminner mig helt. Tror att det finns någon tråd om det här på forumet också.
31 år
2 barn,
167 cm lång, 53 kg tung
Planerar en total näsplastik.
Är även intresserad av permanent läppförstorning samt hakplastik