#1
2013, August 13 - 00:15
Osäker - storlek, placering, form, KLINIK
Hej!
Jag är 21år och har länge funderat på en bröstförstoring. Jag har forskat runt mycket nu på senaste då jag bestämt mig att det börjar närma sig ett faktiskt datum för en op.
Jag funderar mycket på vilken storlek jag vill ha efter op, jag vill känna att jag för en gångs skull är nöjd över min kupstorlek och att mina bröst passar till min kropp. Jag har idag knappt 75B och är en ganska bredaxlad tjej (allmänt grova armar/ben, trots att jag inte är överviktig/mullig). Provat att fylla kupan i en för stor bh, men har svårt att tänka mig hur det ser ut utan bh på just mig... antar det är svårt för alla!
Sen funderar jag också på fördelar och nackdelar med framför/bakom muskeln. För mig är det viktigt att det ser naturligt ut, att man inte kan ana att det ligger ett implantat gömt där inne. Vad har ni upplevt gett mest naturligt resultat?
Sen kanske den viktigaste frågan:
VAR bör jag göra denna operation? Bor Luleå, så finns inte så mycket att välja på här uppe, Hermelinen eller Umeå verkar det som när jag tittat runt. Kan det vara värt att göra resan och samtidigt betala en dyrare op? Någon som har erfarenhet av läkarna här uppe och har personliga resultat? :)
Tack för att ni läste!
—
Inga barn, 21år, 170 cm, 65 kg (går mot 60kg)
Strl före op: 75B
Önskad strl efter op: 75D
Annons
Annons
Annons