Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Adeline
Kvinna ·
14 aug, 2013
Bröstoperation+näsplastik samtidigt?
BröstförstoringHej!
Jag har en del frågor som jag skulle bli jätteglad om någon kunde hjälpa mig besvara! :)
Jag gjorde en liten näsoperation hos Richard Rylander i vintras. Slipade bara ner en knöl på näsryggen, men den är tyvärr inte helt borta och resultatet är inte riktigt som jag velat. Så ska göra en gratis omoperation då han ska fila lite mer.
Nu till saken att jag vill göra en bröstförstoring till vintern/våren. Har räknat ut att om jag sparar en viss summa av min lön varje månad och i princip bara lever på dricks så ska det gå. Första frågan, betalar man på operationsdagen eller innan?
Mitt största problem är att jag jobbar på en restaurang som är stängd över sommaren, så den semester man har är då i juli (går ej att ta ledigt övriga månader, utan då måste man byta pass med någon, vilket kan bli svårt om man ska vara borta mer än en vecka) Därför skulle jag vilja göra både brösten och näsan i princip efter varandra. Vilket jag förstår kan vara väldigt svårt att ordna. Kan bara inte jobba med gips på näsan så efter en vecka kan jag vara tillbaka på jobbet, eller tidigare då Richard sa sist att jag kunde ta av gipset efter fyra dagar då jag gjort en så liten slipning. Men brösten är ju en annan sak, har hört olika historier, vissa kan jobba efter en vecka medan vissa är sjukskrivna i upp till en månad osv. Hur lång tid tog det innan ni som gjort en bröstförstoring kunde gå tillbaka till jobbet?
Eventuellt får jag vänta med att göra brösten till i sommar (men vill verkligen ha dem innan som ni säkert förstår!) Då jag har fem veckors ledighet. Så får jag göra näsan i vinter/vår och byta bort några pass. Är det någon här som gjort två operationer efter varandra?
Några rekommendationer om kirurger/kliniker som gör bra bröst? :)
Tack på förhand!