#1
2011, May 31 - 22:34
Koksalt nån?
Är det nån som har gjort koksalt här? Alla verkar göra implantat. Men jag är mest sugen på koksalt. Har en kompis som gjort det och det går inte ens att varken se eller känna att hennes är "fejk" Jag vill ha ett å naturligt resultat som möjligt och ska till samma kirurg som henne. Vill inte att kirurgen ska "sälja" den hon gillar att göra mest. Jag vill ju såklart att det ska passa mig bäst. Och jag vet att hon gillar koksalt. Vad har ni för erfarenheter?
—
28 år, 163 cm , 62 kg
2 barn
Bukplastik gjord 3/10 2011
hos Eija Olsson, Estetisk kirurgi Ockelbo.
Intresserad av ilägg utan lyft.
BH före 70/d eller 75c
Konsultationstid hos Örjan Gribbe 16/1 2012
Operationsdag inbokad 15/3 2012
Ska då l
Annons
Annons
Annons
Jag skal också ha koksalt via armhålan, längter....
Mentor 550ml
Op 2011
170cm, 56kg
det finns en tidning ute nu som det står mycket pluss och minus om bröstförstoringar kommer bara inte ihåg vad den heter.
om koksalt stod det kan plaska när man rör sig, att dom spricker va väldigt vanligt. dom måste bytas ut. och att dom lättare knövlar sig under huden så att det syns.
gelehallon kan spricka men innehållet flyter ej ut, dom behöver man inte byta ut nån gång.
vad e skillnaden på gelehallon och mentor och pip implantat dÅ? :p
greta det har jag med läst , så därför låter de ju ltie farligt och så om de skulle läcka ut
du föresten du opades på min födelsedag ser jag ;D coolt :)
Jag har koksalt och dom känns som riktiga bröst, dom som sett och kännt på dom trodde inte på mig att jag opererat mig förrän jag visade ärren. Dom skvallpar inte ett dugg. Jag har inte hört att dom ska spricka mycket lättare än silikon och skulle dom göra det så är det inget farligt att få ut i kroppen,kroppen innehåller redan naturligt koksalt, du kissar ut det och det syns direkt om det skulle ha spruckit, bröstet blir platt då. Silikon märks det inte om det spricker, även om det inte rinner ut i kroppen känner jag att det inte kan va bra för kroppen att ha ett söndrigt silikonimplantat.
När jag blev medlem här på pof var det bara nån stycken som hade koksalt, kul att höra att där e fler som har det nu, men när man skrev att man skulle ha det var där många som blev väldigt förvånade.
Lycka till!!!
35år
171cm/väger ca 84kg
Konsulation: 5 oktober 2010 hos Dr Göran Sanden i Malmö
Operation: 17 november 2010 hos Dr Göran Sanden i Malmö
Koksalt 600cc
Konsultation : 22 mars 2018 på Reformkliniken hos Tuve Mårtensson
Hej Karro :) Jag skal också OPas hos G.S. och gläder mig. Och ligesom dig, är koksalt det helt rigtige for mig ville nok aldrig vælge silicone.
Mentor 550ml
Op 2011
170cm, 56kg
Stämmer absolut inte, gelehallon rinner absolut inte ut i kroppen, detta gällde de gamla flytande silikonimplantaten. Nackdelen med kosalt är också rejält förhöjd risk för rippling, där framförplacering inte fungerar. Alltså blir man då låst vid sin placering om det vill sig illa & får annars hosta upp pengarna för ett implantatbyte.
Gelehallon är dagens siikonimplantat. Mentor är ett märke av implantat.
Läs gärna andra trådar om Dr Sandén här innan ni opereras av honom. Det mesta som står på hans sida är ju ren bullshit! Dessutom vägrar han bland annat lyft, vilket kan resultera i att han skapar "fel" bröst. Jag hade aldrig vågat operera mig där!
ALDRIG...läs tråden "injected" har nu...man vill ha en proffsig kunnig kirurg,,inte en clown...har sett hemska resultat av honom...utmana inte ödet när det finns så många bra kirurger att välja bland...läs på härinne på pof. blir kallsvett när jag tänker på vad som kan hända där...hos den där sandén
173cm
57kg
75-80 A idag.
74cm under byst.Bröstbredd 12,5cm.
89cm höfter.
69 midja.
Ammat två barn.
Opererades 2a maj P Cosmo Citadellkliniken
Hade knappt A kupa,
lagt in Perthese 380cc MP 65F/G