Annons
10 posts / 0 new
Last post
#1 2010, April 19 - 21:02
anonym (not verified)
anonym's picture

citadellkliniken!

hej! jag ska boka tid på citadellkliniken, men jag undrar deras hemsida, det finns två. Citadellkliniken.se och citadellkliniken.com. Det är olika personer som finns på sidan osv. Vad är den egentliga skillnaden är det bara att det är två olika på samma företag som har varsin sida ? eller är jag helt bakom flötet=) hoho för jag vet inte på vilken av sidorna jag ska boka Konsultationstid. Även en till fråga, finns det någon tjej där som opererar brösten där?

 

snälla snälla svara =)=) kram

Annons
2010, April 19 - 21:08
Myran (not verified)
anonym's picture

som jag fattade det hela så har de endast lokalerna "ihop" men ändå inte gemensamt. uhm... i malmö vill jag minnas. Det är citadellkliniken.com som är mest poppis. Med dr. cosmo smiley Jag ska själv dit i juni på konsultation.

2010, April 19 - 21:12
bettan (not verified)
anonym's picture

tack tack hm förstår man väl lite mer=) har du hört något om Helena Sveinsdottir som jobbar där? eller någon annan?=)

2010, April 19 - 21:33
bianca
bianca's picture
Offline
Last seen: 12 years 2 weeks ago
Silver
Joined: 2010-04-17 13:30

Hej hej! Jag har en op tid inbokad i nu i maj. Jag valde dock www.citadellkliniken.se "Johans team" Göran Elmqvist där ska op mig:))

Men har hört att dem är lika duktiga både se och .com wink Lycka till

27 år

164cm

57KG

Idag liten 75B

op tid 4 maj citadellkliniken 440 bakom muskeln

Bh strl efter ??

Annons
2010, April 19 - 21:39
Sessan1
Sessan1's picture
Offline
Last seen: 12 years 10 months ago
Silver
Joined: 2010-04-17 11:36

Bettan: Jag har opats av Helena Sveinsdottir, ankarlyft o förstoring. Vad vill du veta om henne?smiley

33 år, 3 barn

170 cm, 73 kg

Bhstrl innan: 80 C, Nu: 70 G

Op ankarlyft/bröstförstoring 25/3 -10, Citadellkliniken, Helena Sveinsdottir

Perthese 410 cc MP  helt under muskel

-11 17/2 Op nr 2,

2010, April 19 - 21:46
bettan (not verified)
anonym's picture

ååååh jaa jag har letat som en galning för att hitta någon som opererats utav henne, och jag undrar hur duktig hon är? man hör bara allt om peter och jörg så tänkte bara hur är och om hon är lika erfaren och duktig osv=) blev du nöjd med hennes jobb?=)

2010, April 19 - 21:47
bettan (not verified)
anonym's picture

har du fått några komplikationer efteråt?

Annons
2010, April 19 - 22:08
Sessan1
Sessan1's picture
Offline
Last seen: 12 years 10 months ago
Silver
Joined: 2010-04-17 11:36

Det jag vet om hennes bakgrund är att hon varit plastikkirurg i ca 10 år o de flesta av dessa åren har hon jobbat med bröstkirurgi. Hon jobbar förutom på citadell i Lund m bröstcancerpat, rekonstruerar bröst under svåra förutsättningar (bröstcancer). Hon gör ca 2 bröstoperationer per vecka. Så jag kände/känner mig trygg i hennes händer. Hon har ingen anmälning i HSAN. Hon är en väldigt energisk kvinna, hon har hjärat på rätt ställe, visar omtanke o lyssnar på mig. Hon har HUMOR! Svarar oftast, i 9 fall av 10 på mail samma dag, både före op o efter. Hon verkar öppen för ev korrigeringar, nämnde dagen efter op att brösten satt högt upp, då svarade hon ja, men då fixar vi det om några mån om det kvarstår. Jag har haft en väldigt jobbigt postoperativt o hon har haft peptalk via mail med mig minst 1 gång i veckan. Helt fantastisk. Nu är det snart 4 v sedan min op så några direkta komplikationer har jag nog inte fått. Har dock ett svårläkt sår i ankaret o då skrev hon direkt ut antibiotika o råd om såromläggning etc. I dagsläget är jag nöjd med hennes jobb, men tror att jag kommer bli mer o mer nöjd för varje vecka som går. Det är så mkt som händer med brösten o man synar dom i minsta mm, så det är klart man hittar "småfel", men sen nästa vecka har de försvunnit el minskat, o man hittar nytt. Så nu försöker jag inte att titta för mkt på dem utan får låta tiden ha sin gilla gång. Ska på mitt andra ÅB nästa fre. Rekommenderar Helena starkt, en av mina favoritdoktorer (jobbar med olika doktorer i mitt vardaliga liv så jag har o jämföra med)

33 år, 3 barn

170 cm, 73 kg

Bhstrl innan: 80 C, Nu: 70 G

Op ankarlyft/bröstförstoring 25/3 -10, Citadellkliniken, Helena Sveinsdottir

Perthese 410 cc MP  helt under muskel

-11 17/2 Op nr 2,

2011, December 9 - 09:40
kanduvissla (not verified)
anonym's picture

Måste säga att jag håller med om att det är rörigt som sören att det finns 2 olika kliniker med samma namn... Eller så gott som samma. De verkar ju ha samma prislista också när jag tittade lite snabbt.

2012, January 24 - 21:10
malinm
malinm's picture
Offline
Last seen: 8 years 12 months ago
Silver
Joined: 2011-08-21 01:02

Det är skilnnad, citadell.se har funnits längre har jag för mig. Men de är olika kliniker men är typ ihop ändå. Opertationerna sker i Landskrona men dem har olika småkliniker eller återbesöksställen, jag har valt .se hos Johan! Inte opererats ön, men är änsålänhe nöjd med alaska bemötande :)

Vill förstora.. Bokat konsultation i nov på citadellkliniken. Funderar även på akademikliniken i Malmö.
Har 75b (70c) (i hm storlekar). vill lägga in ca 300.

Bokat 14/2 310 cc på citadellkliniken - Johan Nordqvist via armhålan.
Ändra mig till 360, me

Annons
Annons
Annons
Annons