Bröstförstoring trots bristningar?
Jag är rätt ny här på POF men tänkte att jag kollar här om någon vet innan jag vänder mig till en klinik.
Nämligen så att jag har bristningar på brösten, mest det vänstra, och har funderat på att göra bröstförstoring i flera år. Bristningarna antar jag att jag har fått pga att jag har åkt upp och ner i vikt i tonåren. Är så osäker på en förstoring för jag tror säkert att bristningarna kommer sprida sig om brösten blir större.
Finns det någon som vet eller har varit med om detta? Haft bristningar, kanske tagit bort dem med laser, och sen gjort bröstförstoring? Gjort förstoring trots bristningar? Hur blev resultatet?
Hit me with all you got! Vill veta allt som kan vara till nytta :)
_________________________
I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://s.exps.me
Här e en jojjo bantare till som liksom du har bristningar på brösten, men jag har på båda....
Jag gjorde bröstlyft och sen la jag in implantat, de har inte blivit värre utan ser likadana ut som tidigare :D
172 cm lång
69 Kg
73 cm under brösten
99 cm över brösten
Innan 85 F, men efter 50 kg viktnedgång, tomma och hängiga 70 D
110601-> Ankarlyft samt geléhallon 650 cc HP av dr Jörg Bohn
Strl på Citadell bh:n 80 G, stl i Change bh 70 I
Korrigering
mina försvann när jag la in implantat.. det töjdes ut tillräckligt för det. men jag kanske inte hade så mkt från början..
Ålder: 26 år, Längd: 165cm, Vikt: ca: 53kg
Intresserad av: Bröstförstoring
Har nu: 70D
Klinik/Läkare: Varit på konsultation hos Carl-Johan, men bestämde mig för att boka operation hos Örjan istället. (Proforma).
375 HP delvis bakom.
Opererades 7 de
Jag hade också bristningar på brösten redan innan operationen. Mina är koncentrerade till utsidan av brösten. Dock så var dom helt blekta, i princip osynliga. Tycker inte att dom har blivit värre efter operationen (lyft och förstoring), och har inte fått några nya heller :)
Är du rädd för att få nya bristningar i samband med en bröstförstoring så kan jag (och säkert många med mig) rekommendera dig att börja smörja med typ Weledas havandeskapsolja någon/några månader innan för att förebygga. I normala fall ska man smörja den på gravidmagen för att motverka bristningar, men den går lika bra att använda på tuttarna också :)
Jag hade också bristningar, nu är det bara 2 veckor sen min op. Men jag tycker inte dom ser värre ut. Jag har värst på undersidan av brösten dom är liksom röda. Sen har jag vita ovanpå det ena bröstet. Jag gick från en 70E till knappt en 70C, så jag valde förstoring för jag hade inget häng. Och när jag nu fyllt ut brösten så ser jag att bristningarna under bröstet har fyllts ut också. Dom kändes liksom innan som gropar i huden. Nu är dom utplattade jäms med brösten. Men med detta så syns dom mer. Men bryr mig inte då det är undersidan och dom har börjat blekna lite nu. Har användt Weleda havandeskapsolja på dom i en vecka och ser redan lite skillnad på färgen av dom. :) Hade också tipsat om att använda denna innan operationen :)
Dr. Cosmo Citadellkliniken i landskrona
Konsultation 11/11 - 2011
Operation 12/12 - 2011. Har lagt in 320 cc MP bakom
Bh storlek nu: liten 70C
Bh storlek efter: 70F
Funkar bara psykiskt med olja eller andra smörjor tyvärr.... googla så få du se
hrm, vet att det inte funkar på vissa. Men sitter nog inte i huvudet på mig, isf börjar jag bli färgblind haha, min sambo som inte visste att jag smörjt dom och som inte träffat mig på en vecka frågade självmant om dom inte blivigt ljusare. Så google litar jag icke på :)
Dr. Cosmo Citadellkliniken i landskrona
Konsultation 11/11 - 2011
Operation 12/12 - 2011. Har lagt in 320 cc MP bakom
Bh storlek nu: liten 70C
Bh storlek efter: 70F
Mina sitter liksom på insidan så mest rädd att det blir värre så det syns om jag har urringat, bikini och liknande. Men jag får testa med oljan som verkar ha funkat på en del och hoppas på bästa resultat :) tack för tipset!
Vart kan man köpa den där ojlan nån stans? Jag har ganska mkt bristningar på båda brösten. De har ju spänts ut nu och det ser faktiskt bättre ut än innan op. Men om jag kan få dem att bli lite ljusare skulle ju det vara kanon :)
Sol hjälper mina också, när jag har färg på huden så syns dom inte lika mycket som på vintern när jag är som en blekfis :P
Dr. Cosmo Citadellkliniken i landskrona
Konsultation 11/11 - 2011
Operation 12/12 - 2011. Har lagt in 320 cc MP bakom
Bh storlek nu: liten 70C
Bh storlek efter: 70F
Kan också tillägga ett exmpel på att bristningar kan faktiskt försvinna. Smiley85girl här på POF fick mycket bristningar efter sin op, men nu syns dom inte längre.
Dr. Cosmo Citadellkliniken i landskrona
Konsultation 11/11 - 2011
Operation 12/12 - 2011. Har lagt in 320 cc MP bakom
Bh storlek nu: liten 70C
Bh storlek efter: 70F