liha0206
Kvinna ·
07 mar, 2012
Hur får man Ärren snygga?
BröstförstoringHej tjejer!
snart är det dags för min korrigering. Nästa vecka vaknar jag förhoppningvis upp med problem fria boobisar även större 😉
Jag undrar om ni vet nån bra salva eller kräm man kan ha på ärren?! vill att dem ska bli lika fina jag har nu. Men dem är lite mörka nu tycker jag... Nån som vet något som hjälper ärren att bli fina?
Kram på er!
Sortera efter
GoldenHeart
Kvinna ·
07 mar, 2012
Anonym användare
07 mar, 2012
liha0206
Kvinna ·
07 mar, 2012
Kanon bra tjejer! 🙂
ska kika mer på den, den verkar superbra. röker gör jag inte och motionerar och äter hälsosamt gör jag med!
kram på er!
Annette33
Kvinna ·
07 mar, 2012
Det är viktigt att tejpa ärren de första månaderna, en del får rekomendationen 3 månader, men de flesta ska tejpa i 6 månader. Detta för att inte ärren ska "breddas". Själv tejpade jag med i 6 månader med Mepitac, en silikonbaserad tejp som är snäll mot huden, finns på Apoteket. När jag slutade tejpa började jag använda Cicatrixen, som GoldenHeart och MissU också rekomenderar. Jag har tänkt att smörja med den tills ärren är 1 år, alltså knappt 2 månader kvar. Jag har mina ärr exakt i bröstvecken, så det är lite svårt att fånga på bild hur smala, släta och jämna de är i färgen, ärren döljs väldigt bra "inne i vecket" ;) och det är mest skuggningarna man ser på korten som jag tagit på ärren. Kolla min profil eller sök på min tråd Mina Anatomiska 10 månader+ ärr och klicka för att förstora bilden så ser du hur fina mina ärr är.
gagge
Kvinna ·
07 mar, 2012
Byt heller inte tejp för ofta... jag kör varannan vecka byte. Ska vara nästan så den lossnar av sig själv (enl. Tuve) :-)
Själv smörjer jag med en kräm från Usa, Kara vita penetrating lotion varje dag. Har fått den av en vän vet dock ej om den går att beställa hem till sverige, men den är riktigt grym mot både ärr och bristningar.
Delvisbakom600cc
/ ·
07 mar, 2012
Anonym användare
07 mar, 2012
Jag köpte Auriga c-vitamindroppar på kliniken, som man ska ta på kvällen efter man duschat och sen på morgonen efter ska man tejpa.. dom var dyra som fasen, så jag hoppas de funkar!
Zang
Kvinna ·
07 mar, 2012
Zang
Kvinna ·
07 mar, 2012
linneas
Man ·
07 mar, 2012
liha0206
Kvinna ·
18 mar, 2012
Tusen tack för alla tips och råd! :) jag har tänkt börja med Cicatrixen. det finns så många salvor, har kollat upp en hel del ;) men kan inte börja smörja än då det bara är 4 dagar sen min korr.
Kram på er!
Juli11
Man ·
19 mar, 2012
liha0206
Kvinna ·
19 mar, 2012
Ja! sex månader sägs vara rimligast att tejpa. jag tänkte också testa citatrix denna gång så hoppas den är bra! mina blev ju jämna och fina sist men mörka tycker jag =/
Jag tycker inte dem nya ärren är speciellt högre upp. inte änn iaf, blir nog lite högre upp när boobsen trillar på plats ;) hehe
Kimirka
Kvinna ·
09 dec, 2012
Pluttan80
Kvinna ·
09 dec, 2012
Kimirka
Kvinna ·
10 dec, 2012
Det finns en ärrsalva som heter Cicatrix. Sök här på forumet så kommer du att hitta flera trådar om den! Har själv köpt den, men inte börjat använda än, då den bara ska användas på ärr som är helt slutna, dvs inga sår.