Komplikationer vid fettsugning
Hej,
Fettsög mig häromdagen kring naveln/midjan och har stött på en del komplikationer. Först fick jag en stor blödning på ena sidan som resulterade i massvis med levrat blod som man kan känna genom huden samt en brinnande smärta. Sen igår när jag haft på gördeln (första dagen) trycktes det ut stora mängder blod/vätska i buken under naveln (där gördeln slutar) och könsorganet. Idag är (ursäkta mitt språk) min penis och pung enorma och helt blodfyllda. Grymt obehagligt, kan knappt sitta, ha på mig byxor etc. Ringde läkaren i ren desperation som bara avfärdade mig med att det var normalt. Är det normalt? Någon som upplevt något liknande? Någon som vet huruvida man kan lindra obehaget? Kommer konvalescensen dras ut på tiden, eventuella men efter detta? Har bilder om någon vill se, vet dock inte hur jag laddar upp dem. Såg ingen "bläddra" -knapp.
Tack på förhand!
Jag kan lugna dig med att det faktiskt är normalt med blodansamling i könsorganen efter en fettsugning av magen. Det rinner ju neråt. Det kanske ser hemskt ut och känns obehagligt, men det försvinner efter ca 1 vecka. Håll ut! :)
26 år
163 cm
57 kg
Konsultation och operation på Citadellkliniken, Peter Cosmo
Fettsugning av mage/midja.
Bröstförstoring 440hp och 380 mpp.
Före 75 AA
Efter 70 F
Finns ju förresten Hirudoidsalva på apoteket som ska hjälpa mot blodutgjutningar, blåmärken etc. Kanske värt att testa?
26 år
163 cm
57 kg
Konsultation och operation på Citadellkliniken, Peter Cosmo
Fettsugning av mage/midja.
Bröstförstoring 440hp och 380 mpp.
Före 75 AA
Efter 70 F
Tack för dina lugnande ord, ser som du säger helt galet ut. Hoppade två meter när jag upptäckte det imorse =). Trevlig helg!
Jag hade hemska besvär med svullna nedre delar och blygdläppar. Underlivet helt lila!
Sov med klossar under sängbenen och hade frysta ärtpåsar och kylklampar som jag kylde med eller satt på så ofta jag kunde. Smög även med klamparna under dagtid på jobbet, för annars var det olidligt. Lyckades dölja dem under en knälång kjol, och behövde jag resa mig upp när någon var i rummet lät jag klampen glida ner i min väska som stod under skrivbordet. Låter helknasigt, jag vet! Men det blir bättre efter 7-10 dagar.
2 barn, 57 år, 169 cm, 72 kg
2004 Bröstförstoring. McGhan Anatomiska Soft touch 360g. Nu 75D :-)
2006 Övre och undre ögonlock. Även de på Plastikkirurggruppen. :-)
2011 Smartlipo ridbyxlår Laser&Estetik. Bra bemötande av kirurgen och har fått 3 korrigeringar.
2013 RLE Linsbyte