På torsdag tar jag ut implantaten
Idag har det gått sju veckor sedan jag operardes. Jag var hos kliniken och beställde en tid för att ta ut mina implantat. Kirurgen ville inte att jag skulle ta några förhastade beslut men jag är stensäker på min sak. Ända sedan första veckan har jag haft känslan att det blev fel. Det blev inte alls som jag hade tänkt mig, jag tog för stora implantat, formen är inte i min smak och känslan att ha något fejk i kroppen passar inte mig. Jag är så himla lättad nu och längtar tills på torsdag då de åker ut!
Jag har haft vädligt ont under de här veckorna. För en vecka sedan kunde jag inte ens ta på mig en tröja själv. Jag har ont i ryggen varje dag (vet inte om det beror på tyngden eller att jag har en annan hållning nu) och jag kan bara sova på ryggen fortfarande. På morgonen är alltid värst då man har stelnat till. Jag saknar att kunna sova på sidan/magen, träna som vanligt, sträcka ut armarna rakt upp, klä på mig som vanligt osv. Bara sådana enkla saker som man tar för givet annars.
Jag kommer aldrig någonsin döma någon annan som gör bröstförstoring för jag har ju varit där själv en gång. Men allt jag vill nu är all bli naturlig igen och trivas i min kropp. När jag tittar mig själv i spegeln så tänker jag "det där är inte jag" och har bara stora pösiga kläder på mig hela tiden. Jag har lärt mig mycket av detta, bland annat att acceptera min kropp som den är. Det blev en väldigt dyr läxa, men jag får helt enkelt ha det som en erfarenhet. Kände att jag bara behövde skriva av mig lite..
20 år, 164cm, 58kg
Intresserad av: bröstförstoring
Innan: 75 A
Har nu: Har lagt in 425 cc, 75 C hittills
Klinik/Läkare: Proforma Clinic, Örjan Gribbe
Lycka till på torsdag! Det verkar som om du gör ett bra val när du känner så.
174 cm/ 74 kg (på väg mot 70 kg)/ under byst 77 cm 1:a OP sommar 2011:Proforma Clinic, Örjan Gribbe. 375 cc, HP, coh II, framför muskel. 2:a OP vår 2012:Proforma Clinic, Örjan Gribbe. Byte till släta 500 cc, HP, coh I, framför muskel. BH innan op: 75B/
Lycka till! Hoppas allt går bra och du verkligen känner dig bättre efteråt!
22/8 Konsultation på Citadellkliniken, Lund, Göran E.
2/10 Fettsugning innerlår.
Omkrets av ett innerlår före operation: 60 cm.
Lycka till på torsdag!
Tack så mycket! Känns verkligen rätt!
20 år, 164cm, 58kg
Intresserad av: bröstförstoring
Innan: 75 A
Har nu: Har lagt in 425 cc, 75 C hittills
Klinik/Läkare: Proforma Clinic, Örjan Gribbe
Lycka till!
Det blev som du sa en dyr erfarenhet. Men nu vet du att det inte är du. Har du dessutom börjat acceptera din kropp som den är så är det ju jättebra.
Hoppas det går bra!
23 år, 180 cm, ca 65 kg.
Konsultation för fettsugning på Lifestyle Clinic, hos dr. Montroyal.
Telefonkonsultation hos Laser & Estetik, dr Wassberg.
Konusultation hos Clinic Estetic, Op bokad, och avbokad.
Op 28/3-14 Laser & Estetik, fettsugning utsid
Tack så mycket! Jo dyrt vart det, men pengar kommer och går ingen idé att sörja det :)
20 år, 164cm, 58kg
Intresserad av: bröstförstoring
Innan: 75 A
Har nu: Har lagt in 425 cc, 75 C hittills
Klinik/Läkare: Proforma Clinic, Örjan Gribbe
Gladtjaj! Jag vet ju exakt vad du går igenom, och jag tycker att du är stark som har tagit beslutet att ta ut dem. Lycka och hälsa framför allt annat!
Jag finns här för dig närsomhelst, om du bara vill skriva av dig eller så..
Lycka till imorgon! Jag har nog aldrig varit så lycklig som jag var när jag vaknade upp utan den här tyngden på bröstet och såg min naturliga vackra kropp igen.. :) När det är gjort kan du ta några dagar och bearbeta det hela, men sen så tycker jag du ska lägga det undan och bara se det som en erfarenhet.
Ta hand om dig nu! Och kom ihåg det jag sa innan, återhämtningstiden för uttag är bara några dagar.. :) Så oroa dig inte.. kram kram!
Ålder: 26 år, Längd: 165cm, Vikt: ca: 53kg
Intresserad av: Bröstförstoring
Har nu: 70D
Klinik/Läkare: Varit på konsultation hos Carl-Johan, men bestämde mig för att boka operation hos Örjan istället. (Proforma).
375 HP delvis bakom.
Opererades 7 de
Tack tack! Uppskattar verkligen att det finns folk här som man kan prata med och få stöd av. Det är ju inte det lättaste beslutet man kan ta heller när man väl har betalat för allt.
Kommer bli tufft dock för jag har både flytt och skolstart på gång så jag hoppas jag inte mår allt för dåligt de första dagarna. Ska försöka att inte oroa mig för mycket :)
Kram!
20 år, 164cm, 58kg
Intresserad av: bröstförstoring
Innan: 75 A
Har nu: Har lagt in 425 cc, 75 C hittills
Klinik/Läkare: Proforma Clinic, Örjan Gribbe
Lycka till tjejen!! Helt rätt inställning till pengar! Går alltid att ändra sig senare i livet om du skulle vilja!
Mycket imponerande tankesätt!
Kram på dej!
Tjej 23 Vikt 55kg och 156 lång.
vill göra bröstförstoring, kollat in Gunnar Kratz och Johan Thorfinn plastik akademin.
Konsultation: Hos Johan Thorfinn 11/6 2012 pga lång väntetid till Gunnar himself=)
Konsultation hos Peter Cosmo på Citadellkliniken i
Gick det bra? Hur känns det?
Hoppas det gick bra :-)
23 år, 180 cm, ca 65 kg.
Konsultation för fettsugning på Lifestyle Clinic, hos dr. Montroyal.
Telefonkonsultation hos Laser & Estetik, dr Wassberg.
Konusultation hos Clinic Estetic, Op bokad, och avbokad.
Op 28/3-14 Laser & Estetik, fettsugning utsid