Annons
6 posts / 0 new
Last post
#1 2012, October 12 - 20:17
hösten2012
hösten2012's picture
Offline
Last seen: 8 years 4 months ago
Silver
Joined: 2011-08-15 21:53

Kan resultatet vid ihopsydda magmuskler förstöras av hosta?

Gjorde stor bukoperation för 18 dar sen o har sen några dagar tillbaka en fruktansvärd hosta...
Det gör inte så ont o hosta, smärtan i magmusklerna släppte efter några dagar tycker jag men det e sån hosta man i te kan hålla in o jag hostar jättemkt varje dag.
Blir nojjig över att jag tänjer ut trådarna som håller ihop musklerna...
Nån som vet ngt om det?

34 år
165 cm lång
65 kg
Singelmamma med 2 barn.
I slutet av juli gjorde jag en intimoperation pga diverse olika förlossningsskador.
I slutet av september kommer jag göra bröstlyft med inlägg samt stor bukplastik.
Hyfsat vältränad för övrigt men har

Annons
2012, October 14 - 14:41
Fula ankungen
Fula ankungen's picture
Offline
Last seen: 5 years 7 months ago
Silver
Joined: 2011-05-25 21:24

Det skulle jag också vilja veta! Jag har op i morgon och hostar mycket...

42 år , 3 barn, 161cm, 61kg nu (på väg ner efter min sista graviditet).
Har gjort: fettsugning utsida lår, åderntsinjektioner, operation nedre ögonlocket.
Ska göra: Bukplastik inkl fettsugning, sy magmusklerna samt navelförflyttning. Ev. ska även ådernä

2012, October 14 - 15:23
ellionore
ellionore's picture
Offline
Last seen: 10 years 6 months ago
Silver
Joined: 2011-02-03 11:06
Ja, det KAN brista MEN det är väldigt ovanligt!! Tror det finns eller iaf fanns en tjej här på forumet som fick sy om sina magmuskler pga att dom brast.
 
Däremot tror jag att det krävs ganska mycket för att det ska hända!
 
Ett tips är att hålla en kudde mot magen när man hostar!

29 år 2 barn, gick ner 40kg 2006. Har gjort en stor bukop på Reformedica klinik i Örebro 16 maj 2011. Jobbar nu med träning för att få det vad jag anser perfekta resultatet! SUPERNÖJD än så länge!

2012, October 14 - 18:56
hösten2012
hösten2012's picture
Offline
Last seen: 8 years 4 months ago
Silver
Joined: 2011-08-15 21:53

Men kan man känna att det gått upp? Jag har haft en riktig jäkla slem o rethosta i ca en v nu (började ca 2 v efter op)
Och kan inte känna nån skillnad när jag tar mig på magen.
Ibland tycker jag mig känna ett litet flip underavdelning men jag vet inte hur det kändes innan hostan eller om jag känner efter för mkt o inbillar mig...
Undra om det iaf märks tydligt eller om det kommer sakta?
Ska dit på tis o få såren kontrollerade o ska be sköterskan känna efter lite...
På mina "eftervårdspapper" står det bara att det kan kännas obehagligt attt hosta eller krysta o att man bör försöka undvika att bli förstoppad. Om det hade kunnat spricka pga det borde det ju stått eller att nån sa till en åtminstone i tider som dessa när hosta osv går...!
Försöker att inte hosta så mkt men det går bara inte o hålla in :(

34 år
165 cm lång
65 kg
Singelmamma med 2 barn.
I slutet av juli gjorde jag en intimoperation pga diverse olika förlossningsskador.
I slutet av september kommer jag göra bröstlyft med inlägg samt stor bukplastik.
Hyfsat vältränad för övrigt men har

Annons
2012, October 14 - 20:01
ellionore
ellionore's picture
Offline
Last seen: 10 years 6 months ago
Silver
Joined: 2011-02-03 11:06
Jag har ju inte varit med om det själv och jag hittar tyvärr inte tråden eller tjejen som skrivit om det, någon annan kanske minns??
 
Jag har för mig att hon skrev att hon hade suuuper ont men att det helt plötsligt knäppte till och sen inte gjorde ont alls när det gick sönder, men som sagt jag hittar inte tråden och kan minnas fel.
 
Det är extremt ovanligt och krävs mycket till för att det ska brista, vanlig hosta, magsjuka  mm ska inte kunna gör att det går sönder. Du behöver nog inte oroa dig för det. Men om du är orolig tycker jag du ska kontakta kliniken och be dom titta för att vara på säkra sidan. Jag tror inte dom behöver varna för att det kan brista vid vissa saker då det som sagt är väldigt ovanligt och kräver en enorm kraft för att få trådarna att gå av eller skära genom musklerna. Kirurgen anpassar sömmen efter hur dina muskler ser ut och hur starka dom är.
Hosta på du, utan att oroa dig!

29 år 2 barn, gick ner 40kg 2006. Har gjort en stor bukop på Reformedica klinik i Örebro 16 maj 2011. Jobbar nu med träning för att få det vad jag anser perfekta resultatet! SUPERNÖJD än så länge!

2013, January 25 - 08:55
Sherif
Sherif's picture
Offline
Last seen: 11 years 8 months ago
Silver
Joined: 2012-05-08 13:26

Hösten 2012: hur har det gått för dig?! Har läst den andra tråden som du ellionore pratar om, sökte på stygnen gått upp!? Jag är nu själv orolig över mina stygn, ångest tom :( har skrivit en tråd, Har stygnen släppt???

31 år, 3 barn, 170 cm
Op. Bukplastik 7/1 2013 Anders Liss, Art Clinic Uppsala
Väntar med spänning på resultatet!

Annons
Annons
Annons