Jobbigt och höra om alla som är missnöjda med storleken.
Nu var det tre dagar sedan jag gjorde min operation. Funderade mycket innan på om jag skulle gå upp till 500/550 hp istället för 400/450 mp som jag och min kirurg bestämt. Ju närmare op jag kom ju mer funderade jag på detta. Tyckte dock att 500/550 lät väldigt stort och jag vill ju kunna leva normalt med mina bröst, träna mm, samt inte bara vara 2 bröst som går omkring. Jag bestämde mig i alla fall för att köra på 400/450 mp och var nöjd med mitt val! Har oxå hela tiden känt att om jag verkligen inte skulle bli nöjd med mina nya boobs så går det faktiskt att operera igen. Mycket pengar, men det skulle det vara värt!
Nu har jag gjort min operation och när min kirurg frågade direkt efter om jag tyckte de kändes stora så sa jag nej! och han skrattade! Tycker de känns lagom och ser man på kort sen innan så är det ju superstor skillnad. Sen är det ju så att jag alltid gick med push-up-bh med inlägg så jämförelse med det så blir ju inte skillnaden gigantiskt. Men jag känner mig nöjd, jag har ju fått fylliga bröst
Men så är jag här inne och läser, och det är ena tråden efter den andra med: de blev för små, hade hoppats på större, det syns inte, de har krympt-blir de större etc. Det är så ledsamt och läsa. Själv tittar och tittar jag på mina nya bröst och tänker: snart krymper de, är de inte för små?, skulle jag tagit större storlek? det syns inte etc. Och jag tror många mer med mig tänker så. Är det så att vi liksom många andra omkring oss tänker att när man lägger in silikon då ska de bli riktigt stora, varför annars lägga in? Min svärfar var förbi igår och la kommentaren, oj de är ju inte så stora, trodde de skulle bli så här och gör två meloner med armarna. Ja visst är fördomen med silikonbröst att de ska bli som två meloner. Och när vi själva betalar och lägger oss under kniven, ja då blir vi självklart mer kritiska. Vi har betalat och har nu makten att själva påverka vår bröststorlek. SEn är det ju så, förstår man, att man nästa aldrig blir nöjd och att man blir storleksblind.
Min kirurg sa till mig att det är i huvudet det sitter, och när jag har gjort op:en, och den blir bra, så får jag försöka och bli nöjd och släppa det! Det ligger mycket i det. Att försöka se det positiva och inte leta fel!
Ville bara skriva av mig lite, och kanske är det fler än jag som blir lite uppjagade av den här storlekshysterin som råder här. *kram*
Håller med dig!
Jag gjorde mina för 9 dagar sen och känner mig jättenöjd med storleken.
Storleken känns naturlig på mig, om än väldigt svullna och bulliga.
Sa till min kille igår: "Undra när jag också kommer börja gnälla över att de är för små?"
Det hoppas jag verkligen inte händer på ett bra tag.
Var jag "nöjd" och kunde leva mig mig själv och mina bröst innan op, borde det inte vara så svårt efter op.
(opa mig inte av dåligt självförtoende utan av mkt träning som gör känslan av att dom börjar försvinna).
Lycka till med dina boobies!
172cm, 57kg, 32 år,
75A, ca 74 cm under brösten, Ett barn.Lagt in mentor High Profile 400cc coh 1. Tack till Örjan Gribbe på Proforma.
Får se vad slutresultatet blir :)
Känner precis likadan! Jag ville verkligen inte få för stora och valde att lägga i 350 istället för de 410 jag blev rekommenderad. Är supernöjd med hur de ser ut nu, visserligen svullna bara 6 dagar efter op, men det gör ingentingen om de skulle bli mindre än de är nu.
Jag är rädd att bilden av bröstopererade som dumma blondiner med meloner till bröst tyvärr förstärks och bekräftas av den här storlekshysterin.
Jag är jättenöjd med mina! Har aldrig varit ett fan av "melon-size", utan tycker om det lilla idealet. Mina 275-boobies passar mina höfter och gör kroppen mer proportionerlig. Sen anser jag att klagomål angående en operation som kostat minst 35 000kr, bör undvikas som gott som det går. Är bara destruktivt :)
165/ 55
Innan: 75A
Efter: 70D
Mentor, runda, medium high, silikon, 275 cc, bakom
En till som håller med. Jag var jätte orolig att jag skulle tycka att bröstet kommer att bli för små, men jag är glad att jag lyssnade på min kirurg och valde det vi pratade om på konsultationen. Är super nöjd med storleken nu![yes yes](http://www.plastikoperationsforum.se/sites/all/modules/ckeditor/ckeditor/plugins/smiley/images/thumbs_up.gif)
Jag känner mig också väldigt nöjd med min storlek. Var inne på 350, kirurgen föreslog 300, vi bestämde först 320 men sen ändrade jag till 345 och det känns helt rätt!
30 år, tvåbarnsmamma
Bröstförstoring Citadellkliniken, Peter Cosmo
345 MP bakom
171 cm - ca 57 kg - innan knappt 70A, efter ? 65E-F i tortyren
http://minnyahylla.wordpress.com
Jag är oxå nöjd med min storlek:) La i 425 och de passar super på resten av min kropp . Jag kan framhäva dem, men även dölja:D
Precis som jag ville ha de. Så jag är super nöjd!!
samma här... Perfekt storlek för mig. Har jag vardagliga kläder så är det ingen som märker dem, men jag kan framhäva dem.
Vi bestämde 350 från början, sen blev jag nojjig efter jag läst att så många var missnöjda. Men jag bad min kirurg välja fritt och det blev 380. Mindre bredd men lite mer projektion. Och jag är super nöjd.
Åh vad roligt o höra så många nöjda! Kanske finns hopp att man blir nöjd då! Just nu stör jag mig på en supersvullen mage:) den ser ju gravid ut! Den tar ju bort storleken på brösten, men den försvinner nog snart!
Jag ville inte vara en av alla som önskar att dom tog större. Jag tog så stora som gick in på mig och var superrädd precis innan operationen att det skulle bli gigantiskt. Men idag är jag sååå nöjd och skulle inte vilja ha varken större eller mindre. Dom är perfekta.
165 cm / 41 kg
Min mage är också jättesvullen!!! Hoppas så att det bara är tillfälligt och försvinner snart...
30 år, tvåbarnsmamma
Bröstförstoring Citadellkliniken, Peter Cosmo
345 MP bakom
171 cm - ca 57 kg - innan knappt 70A, efter ? 65E-F i tortyren
http://minnyahylla.wordpress.com