#1
2013, July 1 - 17:36
2 veckor efter OP och bränner i bröstet när jag rör min arm
Hej!
Jag har en fråga då jag är relativt nyopererad. Det har IDAG gått exakt två veckor sedan jag opererades på Citadellkliniken i Landskrona (Cosmo) och jag har läkt bra och allt Känns bra FÖRUTOM att när jag rör min högra arm (vänstra arm går bra) så får jag en brännande känsla i mitt högra bröst och bröstvårta. Det gör så otroligt ont att jag inte kan sätta på mig en tröja över huvudet pga smärtan där. Jag kan inte höja armen för att sätta upp en tofs med högra arm eller ens klia (med min högra arm) på min vänstra axel utan denna brinnande känsla.
Det bränner till som attans, bröstet blir varmt (på riktigt vi har kollat med termometer) och det liksom.. strålar i hela bröstet. Det tar några minuter innan det försvinner men vet inte vad jag ska göra för jag har full rörlighet i min vänstra arm och får såhär ont i min högra.. någon som vet? någon som kännt samma? någon som hört något liknande innan?
Tacksam för alla svar!
—
153 cm, ca 50 kg
Strl före op: 60D/70A
Strl efter op: 60G/70C
Konsultation 29/5 -2013, Peter Cosmo, Citadellkliniken
Op 17/6 -2013 Peter Cosmo, Citadellkliniken
190 cc, Perthese, bakom bröstmuskeln
Annons
Annons
Annons
Jag hade nått liknade från det att jag opererade mig den 25de juni till igår. Jag var med i landskrona fast tuve opade mig. Enligt honom var det nog en nerv som gjorde ont. Men mitt släppte igår eller jag har iallafall inte känt nått sedan igår. Peppar peppar..
2 barn, 27 år, 176cm, 67kg
Strl före op 75A ( supervadderad men ändå förstor)
Strl efter op ?
Konsultation 5/6 Tuve Mårtensson, Citadellkliniken
OP 25/6, Tuve Mårtensson Citadellkliniken
580 cc perthese ultrahög profil bakom bröstmuskeln via armhåla
Tjej 34år, 158cm & 48kg
Innan op, BH-storlek: 70A, Bröstbredd: 11,8cm
2011-02 (Jörg Bohn, Citadellkliniken Landskrona) Perthese 440cc HP, Bakom muskeln med snitt i armhålorna
2012-02-09 Korrigering av DB; höjning av bröstveck och byte av implantat (Jörg Bohn, Citadellkliniken Landskrona), Mentor 590cc UHP, Bakom muskeln med snitt i bröstvecken
2019-10-14 (Jörg Bohn, Citadellkliniken Landskrona) Uttag av bröstimplantat och kapsel
24 år, 160 cm, 50 kg
Strl före op: 75B/70C
Konsultation 17/5 Örjan Gribbe, Proforma
Och bara för att jag skrev så så kom mitt tillbaka ><
2 barn, 27 år, 176cm, 67kg
Strl före op 75A ( supervadderad men ändå förstor)
Strl efter op ?
Konsultation 5/6 Tuve Mårtensson, Citadellkliniken
OP 25/6, Tuve Mårtensson Citadellkliniken
580 cc perthese ultrahög profil bakom bröstmuskeln via armhåla
Precis så har jag det nu, är på dag 10.. Det gör så sjukt ont!! Har ditt försvunnit nu? Ser att inlägget är någon månad :-)
1 barn. 29år.
166cm, 60kg
Storlek före OP: 70c/d
Storlek efter: 70G/H
Konsultation 6/8-13 på Citadellkliniken.
OP1 3/9-13. Fullbukplastik, bröstlyft+implantat 500cc mentor siltex HP bakom bröstmuskeln. (Jörg Bohn)
OP2 4/2-14. Fettsugning höfter, korrigering, byte till 695cc Allergan UHP. (Jörg Bohn)
OP3 5/12-17 Byte till motiva 475cc Corsé SilkSurface+ samt nytt bröstlyft. (Peter Cosmo)