#1
2014, September 26 - 11:27
Vikt för förminska tuttarna?
Jag väger 75-76 kg till mina 168cm det blir bmi 26, dvs övervikt (fast jag trivs ju!)
får man göra förminskning då? jag har liksom redan minskat 40 kg i vikt... vet inte om jag fixar 7kg till...
—
2 barn, 33 år, 90kg, 168cm
Strl pre-op:
Konsultation på Nordiska kliniken
Kommande:
Annons
Annons
Annons
Hej tjejen!
Jag tycke INTE du ska stirra dig blind på vikten. Utan istället vad du ser i spegeln och om du trivs med dig själv?
Det är viktigare att röra på sig regelbundet och ha en hyffsat sund kosthållning. Jag tycker du är jätteduktig som har gått ner så mkt i vikt. Om du absolut vill gå ner mer så ta det istället lite pö om pö så kroppen hinner med o vänja sig. Och så att inte du tröttnar, för då faller man lätt in i dåliga vanor.
Allt gott
Anna
1 Barn. 35 år, 170 cm 72 kg
Strl före op: 75C
Strl efter op:?
Planerad bröstop 2/10 2014.
Tidigare gjort flanker 1/11 2012
Eija Olsson KKAB
Konsultation: 1/10-2014 Marcello Ghersi PSI Miami.
Tack Anna! Jag är dock orolig att kirurgen kan neka bröstlyft/förminskning pga man enligt bmi har övervikt? det är ju inte många kg i realiteten men ändå..
2 barn, 33 år, 90kg, 168cm
Strl pre-op:
Konsultation på Nordiska kliniken
Kommande:
Hej igen!
Jag kan säga med engång att ett BMI på 26 är lätt övervikt och spelar nog ingen större roll.
Det är så liten övervikt att jag har svårt o tro att det hänger på det.
Lycka till!
Anna
1 Barn. 35 år, 170 cm 72 kg
Strl före op: 75C
Strl efter op:?
Planerad bröstop 2/10 2014.
Tidigare gjort flanker 1/11 2012
Eija Olsson KKAB
Konsultation: 1/10-2014 Marcello Ghersi PSI Miami.
I mitt landsting fick man ha högst 25 i BMI.
Valde på grund av lång väntetid att betala min op själv, nu har jag gått ner och ligger på 25 så jag vet inte vad dom har för riktlinjer ang BMI privat.
2 barn
Stl före op: 80E
Konsultation 26/9 2014 Helena Sveinsdottir
Bröstförminskning 14/10 2014
-200 vänster -150 höger
Håller med om att ett BMI på 26 inte ska spela någon större roll. Det kan ju vara muskler som är en bidragande orsak att man hamnar över överviktsstrecket :)
inga barn, 24 år, 173 cm, 65 kg
Gjorde en bröstförminskning/ bröstlyft i september 2013 på Polarkliniken i Umeå.
Vill göra en ny operation för att korrigera mitt resultat då jag nu har fula ärr, osymmetriska vårtgårdar, inte nöjd med storleken osv.
Åh jag hoppas att det inte ska spela någon roll men nojig blir man ju..
Tack för era svar!
2 barn, 33 år, 90kg, 168cm
Strl pre-op:
Konsultation på Nordiska kliniken
Kommande:
BMI är ett helt galet mått för vilken form man är i. Mät midjan i stället och se hur den rör sig i omfång.
Tränar du mycket lägger du på dig muskler - muskler väger mer än fett. Sen kan du räkna ut hur det påvkar BMI som är
Vikt (kg) / längd(m) * längd (m)
Om du minskat 40Kg i vikt måste dessutom dina bröst minskat i omfång - är det fortfarande läge att förminska då.
Kanske köra lite uppbyggande träning (om du inte redan gjort det) i stället för att dieta bort Kg som sannolikt består till stor del av muskler (och fasthet) om du inte följt en strikt kostplan och tränat samtidigt. Lös hud som komme med snabba nedgångar i vikt stramas åt med tiden.
Jut saying - before u go under the knife :)
Numera stolt över mina darlings (utan operation) och axelsmärtan är ett minne blott efter att gymmet kom på kalendern :-D
Att jag har skämts över mina bröst kan jag idag inte förstå, men det var då lätt att skylla på smärta och problem med kläder men j
Om du vill försöka gå via landstinget finns det definitivt BMI-krav, såväl som lite andra krav. Men om du gör det privat lär det inte vara några problem. Kirurgerna kan dock rekommendera att du skall ha varit viktstabil ett tag (typ 6månader eller så), och att du naturligtvis inte har stora viktminskningar inplanerade i nära framtiden. Bara att börja boka konsultationer. Lycka till! =)
2 barn, 32 år, 171cm, 82kg
Strl före op: omätbart
Strl efter op: 70G-H
konsultation 14/3 Laser & Estetik, Mattias Elmér
konsultation 19/3 Plastikkirurggruppen, Gabriella Rudbeck
OP 25/4 Laser & Estetik, Mattias Elmér
600 HP Perthese, delvis bakom.
Vad duktigt att gå ned så mycket!
Man kan tycka mycket om BMI. Sant att det är ett uråldrigt sätt att mäta på hur "normal" man är.. (Jag har gropar under ögonen och ser utmärglad ut på BMI 25)
Men tyvärr så är de stenhårda på BMI om man vill ha det bekostat via landstinget. Har själv kämpat med att gå ner 27 kg för att komma ner till BMI 25. Nu när man tänker tillbaka så var det värt det! Jag är supernöjd med mina nya bröst.
Minns hur nervös jag var före vägning. De vägde mig med kläderna på och drog av 0,5 kg för kläder. Minns att jag tom tog av mig smyckerna, och jag hade de tunnaste kläderna på..
Du har redan gått ned imponerande 40 kg, så 7 kg till fixar du! Kostar ju trots allt nära 50.000 kr tror jag att göra det privat...
Lycka till!
2 barn, 37 år, 167 cm, 68 kg
Egenremiss: maj 2013
Konsultation: 3/9-13 Sahlgrenska
Op: 14/10-13 Sahlgrenska
Strl före op: 85 I (change)
Strl efter op: 85 C
Hej, jag har samma problem som dig och försöker intala mig själv att jag kan söka ändå. Har stora bröst som stör mig men är livrädd att vikten, ca 2-3 kg för mkt enl BMI, ska störa. Ska göra ett ryck och försöka gå ner dem men har op. bort sköldkörten och har såå svårt att gå ner i vikt efter det. Vi får prova helt enkelt! Lycka till :)