#1
2016, January 21 - 18:27
Bröstförstoring med dåligt utgångsläge
Hej!
I tisdags opererades jag av Örjan Gribbe på proforma clinic och undrar lite över hur mycket brösten förändras med tiden. Redan vid konsultationen sa han att jag skulle behöva ett lyft, men dom pengarna fanns inte och jag ville lämna framtida amningsmöjligheter uppe, så det blev bara en bröstförstoring där mentor 500 cc high profile placerades bakom muskeln. Tuttarna är fruktansvärt fula och jag hoppas verkligen att de kommer att hänga till sig. Bröstvårtorna pekar rakt ner. Är det någon här som har gjort en bröstförstoring med samma utgångsläge som mig men ändå blivit nöjd? Hade urammade b-kupor innan med häng.
Annons
Annons
Annons
Vad säger Örjan?
Trist att du inte är nöjd :(
3 barn, 39år, 165cm, 57kg
Strl före op: 75B
Strl efter op: 75C-D
Konsultation 8/1-16 Leif Gylbert Sofiahemmet
Konsultation 21/1-16 Jonas Röjdmark Akademikliniken
Konsultation 22/1- 16 Örjan Gribe Proforma
Konsultation 29/1-16 Patrik Höijer Laser och Estetik
Motiva Ergonomix Full 450cc delvis bakom bröstmuskeln
Förnyad Konsultation 4/1-19 Patrik Höijer, Nordiska kliniken
Bröstlyft +Motiva ergonomix mini 360cc bakom
Op 20/2-19
Nu har du ju inte lagt upp några bilder än.. Men ha lite is i magen. Implantaten sitter oftast högt upp till en början innan de sjunkit ner på plats och muskeln släppt efter (om du har bakomplacering) sett flera som haft som du beskriver, och sen när de läkt till sig så hamnar bröstvårtan i rätt position igen :)
Bh-strl före op: 65A
Bh-strl efter op: Perthese 380cc HP 65E/F, Perthese 580cc UHP samt Motiva 650cc Corsé 65G/H, Mentor Xtra 650cc High 65I
Påbörjade min bröstresa 2014 på Citadellkliniken
Genomgick där 1 bröstop. + 2st korr. och implantatbyte pga muskelpåverkan med smärta, DB m.m men blev aldrig bra.
2017 valde jag att byta klinik och kirurg till Patrik Höijer på Nordiska kliniken, vilket jag önskar att jag gjort direkt.
Gjorde fettransplant från lår till bröst 2017 för att täcka db. vilket blev lite bättre men 2019 valde jag att genomgå helt ny bröstop. hos Patrik.
2020, korr. av släppt ficka samt BBL med fett från höfter/nedre rygg, samma klinik och kirurg.
2021, korr. av samma ficka samt fettsugning mage
Mina är inte heller vackra just nu! Jag hade häng så kirurgen sa att det egentligen kanske hade behövts ett lyft men att det bästa ändå är att först göra en förstoring för att se hur mycket man eventuellt behöver lyfta. Jag la in 590uhp och har fått jätte bra lyft, dock ser dom ut som skit och behöver hänga till sig och få rätta formen :) men man får helt enkelt ha is i magen och vänta och se hur resultatet faktiskt blir
1 barn, 24år, 162cm och 57kg
Storlek före op: 70A, 70B i vissa fall 70C
Storlek efter op: 65I
Konsultation 7/12 polarkliniken
op 18/1-16 Anders Nilsson, polarklinken
Korrigering av DB 2/9-16 Anders Nilsson, polarklinken
Mentor siltex koh 1, 590cc uhp delvis bakom bröstmuskeln
Brösten förändras väldigt mycket de tre första månaderna sedan är det mindre synliga förändringar, så de kommer ju garanterat se bättre ut än vad de gör idag. Men tycker inte du bör ha för stora förhoppningar att dem kommer se helt perfekt ut heller om han sagt att du egentligen skulle behöva ett lyft :)
22 år, 154cm, 48 kg & 1 barn.
Strl före op: 70-75A
Strl efter op: 60F
Konsultation: 6/9-13 Örjan Gribbe, Proforma Clinic
Operation: 19/9 Örjan Gribbe, Proforma Clinic
350 cc HP Mentor coh 1
Tack för alla svar! Jag får helt enkelt vänta och se :) har inget emot "naturligt häng", men nu är de liksom nästan bananformade xD