Imorgon är det dags för korrigering!
Hej igen POF!
Var länge sedan jag skrev här, mestadels då jag inte haft någon anledning att hänga här samt så hade jag mycket strul med att komma in på hemsidan då den var under redigering, men nu är jag i alla fall tillbaka och imorgon kl. 17:00 är det dags för min korrigering! Ganska exakt 1 år efter min bröstförstoring. Hade kunnat välja på att göra korrigeringen i början på sommaren men sköt upp på det då jag hade mycket i skolan samt så ville jag ha bikini denna sommar!
Det jag ska korrigera i alla fall är mina fickor. När jag ligger ner på rygg så åker implantaten ut väldigt mycket mot armhålorna samt så har brösten åkt ner ganska mycket, och enligt mig så sitter bröstvårtan på tok för högt upp. Är osäker på hur jag bifogar in en bild i tråden så jag försöker ladda upp en bild på min profilsida så ni kan se hur mitt resultat är just nu!
Är det några andra som korrigerat för töjda fickor/BO? Hur blev ert resultat och blev ni nöjda?
Inga barn, 19 år, 170 cm, 60 kg
Strl före op: 75B-75C
Strl efter op: 70E
Konsultation: 21/8 2015 hos Laser & Estetik, Patrik Höijer
Operation: 4/9 2015 hos Laser & Estetik, Patrik Höijer, 550cc & 625cc Motiva HP
Korrigering för töjda fickor: 30/8 2016 hos Laser & Estetik, Patrik Höijer
Jag korrigerade töjda fickor i Februari och än så länge har jag resultatet jag önskade mig. När jag ligger ner nu glider de isär någon centimeter och inte 2 handflator som de gjorde innan korrigeringen. Stort lycka till imorgon! :)
-
Gud så kul att höra!
Blev super taggad inför imorgon nu, tack så mycket för din kommentar! :) xx
Inga barn, 19 år, 170 cm, 60 kg
Strl före op: 75B-75C
Strl efter op: 70E
Konsultation: 21/8 2015 hos Laser & Estetik, Patrik Höijer
Operation: 4/9 2015 hos Laser & Estetik, Patrik Höijer, 550cc & 625cc Motiva HP
Korrigering för töjda fickor: 30/8 2016 hos Laser & Estetik, Patrik Höijer
Imorgon ska jag in för korrigering av bröstveck. letar efter allt jag kan läsa just nu om korrigeringar, i hopp om att alla är nöjda.
bröstvecket på högre sida sitter ca 1 1/2 centimeter lägre än det vänstra, så vad jag förstår får man sova, inte djupt dock, dom skär upp tar ut implantat öppnar upp högre i fickan, sätter in implantatet och syr ihop lite tightare.......
Lite nervös men det kommer säkert gå bra.
RIngde i förrgår 7/9, ska dit den 14/9
2 barn, 40år, 167 cm, 60kg
Strl före op: 75A
Strl efter op: ?
Konsultation 23/9 Marianne Beausang-Linder, Läkarhuset Uppsala
Op 21/10 Marianne Beausang-Linder, Läkarhuset Uppsala
325 cc bakom bröstmuskeln
Bokat tid för konsultation hos strandkliniken i januari 2020 för en Bloc capsulectomy
då jag har mått extremt dåligt senaste 6 månaderna. Förmodligen BII
Inte värt att ha mina inlägg kvar.
Hej Sylvanas. Hoppas din på har gått bra och att du är nöjd med resultatet. Jag ska också korrigera töjda fickor den 21/9 hos Patrik mina bröst hänger ner i armhålorna nästan så jag hoppas verkligen att det hjälper med denna op och att det är permanent. Gjorde det lika ont som första gången eller är det bättre? Ha det så bra. Hälsningar Katta.
3 Barn. 36år. 158cm. 72kg.
Strl före op: 75e
Strl efterop: 80 f/g
Har hängbröst på ca 32 cm och bröstbredd på 17 då jag gått ner ca 70 kg i vikt och vill göra bröstförstoring och eventuellt lyft om det behövs.
Konsultation: 29/9-15 Gunnar Krantz, plastikakademin.
Konsultation: 25/9-15 Patrik Höijer operation hos Patrik den 29/10-15
Hur har det gått efter din operation? Mina implantat har också hamnat långt ner och ska nog också boka tid för korrigering hos Patrik. Har mailat bilder och väntar nu på svar :)
Inga barn, 24år, 165cm, 54kg Strl före op: 70A (liten a-kupa) Strl efter op: vill ha ca. 75B Konsultation: Bokad 4/9 på Laser och Estetik Sthlm
Vet ni hur patrik ställer sig till korrigering av töjda fickor osv? Måste man betala allt själv eller står dom för kostnaden? :)
26 år. 1 barn , 168cm , 60kg. Asymetriska bröstvårtor med lite häng.
Stl före op: hängig 75c
Stl efter:
Konsultation: - Patrik höijer laser&estik 15/4-16
Op. Patrik höijer. Laser&Estik 27/9 - 16 .Lyft + 375cc Motiva. Delvis bakom.