#1
2010, September 27 - 16:30
Lipolys, billig fettsugning
Någon som testat Lipolys? Eftersom det inte är godkänt i Sverige ännu så letar jag efter någon klinik som gör det i danmark. Känns som det är värt att testa imed det är så billigt!
—
650cc. Bakom muskeln. Mentor coh 2.
Muskelpåverkan, traction rippling, 1/2 bröstet utan känsel, för litet.
Kommer lägga in större, ev. framflytt i framtiden.
Har även ca 2 ml juvaderm i läpparna, varierar. Gjort lite andra op också ;)
Annons
Annons
Annons
Hej vad e det för något? har du hittat nån klinik som gör de? är intreserad av att göra en läppförstoring. hur mycket kostar det att göra med sån lipolys? :)
Född: 1983
Inbokad konsulation: 28/3 2011. Citadellkliniken Malmö,hos Jörg Bohn.
Vill göra: bröstförstoring
Längd: 1,54
Vikt:53
OP Datum: Ej bokat ännu.
Hej, ser att det är väldigt länge sen du skrev din fråga.
Men jag testade att göra det i Stockholm innan det blev förbjudet i Sv. (2 år sedan) Och det hjälpte varken mig eller min syster någonting alls!!!! Jag gjorde mest på mina ridbyglår samt lite på flanker, medans min syster gjorde allt på mage och flanker. Själva behandligen gick väl an (min syster tyckte det var värre med alla stick) däremot blev man väldigt svullen med rejäla blåmärken efteråt. Och det tog några veckor innan det försvann.
När jag var i kontakt med kliniken efteråt sa det att det var väldigt konstigt att ingen av oss fått något resultat alls. Vi skulle få komma in och göra ytterligare behandling (reducerat pris/kostnadsfritt), men det hann då bli förbjudet i sv. :(
2 barn, 34 år
Strl före bröstlyft: 80D
Strl efter bröstlyft: 80D
Konsultation: 14/1-14 Per-Erik Janson Reformedica (lite "luddig")
17/1-14 Davor Jergovic Plastikgruppen (super bra o tydlig )
varför blev de förbjudet i sverige?
Född: 1983
Inbokad konsulation: 28/3 2011. Citadellkliniken Malmö,hos Jörg Bohn.
Vill göra: bröstförstoring
Längd: 1,54
Vikt:53
OP Datum: Ej bokat ännu.
Ja du, det där minnet är bra men kort ibland. Det var ju egentligen inte helt godkänt tydligen när jag gjorde det, men vissa gjorde det ändå och var säkra på att det skulle bli godkänt, men sen så gick det inte igenom i de sv restriktionerna. Och då slutade de att göra den behandlingen.
2 barn, 34 år
Strl före bröstlyft: 80D
Strl efter bröstlyft: 80D
Konsultation: 14/1-14 Per-Erik Janson Reformedica (lite "luddig")
17/1-14 Davor Jergovic Plastikgruppen (super bra o tydlig )
Jag hann också göra två behandlingar på magen, innan det förbjöds, och det hjälpte inte ett dugg. Hade vrålont i två-tre dagar och fick någon konstig reaktion och svimmade första dagen! Och mådde jätteilla :(
Noll resultat, och dyrt! Helt värdelöst för mig iaf!
27 år - 175 cm - 60 kg vid op-tillfälle
Nu 31 år - 175 cm - 58 kg
Bhstorlek före: 70B. Hyffsat liten runt om, och SMÅ bröst!
Önskade: Fyllig C
Fick: Fyllig C/D - visuellt. Bh-strl: 65F (change: 65G/H, twilfit 70F ibland)
Konsultation 20e maj 2011
Hej,
ser att det är en rätt gammal tråd, men ifall någon annan funderar på att köra lipolys skriver jag om min uppfattning om det.
Mitt problemområde är mina ben, jag vågade inte göra en äkta fettsugning så jag gjorde lipolys. Jag märkte INGET verkligen INGET resultat förutom sjukt mkt blåmärken och feta svullna lår hahahah. Nej men jag förstår att man lockas av att det inte är så ingående men det är bara båg tyvärr.
Usch va ruttet o bli besviken och tur att det inte hände nåt mer negativt än det ni skrivit (vad man vet) Tur också att metoden förbjöds!
Må väl medqvinnor ?
50 år
63kg / 156cm
Kejsarsnitt -92
Planerad fettsugning 1111
Jag har oxå gjort det, för ca 2 år sedan i stan... Gick på 2 behandlingar med väldigt lite resultat. Väldigt ömt efteråt! Om man har ytterst lite fettansamling kan det kanske ge resultat...
Bodyjet mage, sidor, rygg samt bhkant
Jag skulle vilja göra det på mina kinder, trött på att vara 26 och fortfarande ha babyface... Men det kanske är en dum idé med tanke på att det inte hjälpt för någon här (?)