Goops
Kvinna ·
07 apr, 2022
Tips på kliniker med avtal med landstinget - Sthlm
Tubulära bröst, korrigeringHej, Det verkar vara lite liten aktivitet i forumet men jag testar ändå. Ni som fått beviljat genom landstinget i Sthlm, fick ni bestämma själva eller valde de åt er? Och har ni tips isf på kliniker man ska kolla upp?
Sortera efter
Nattuglan1
Kvinna ·
18 apr, 2022
Goops
Kvinna ·
19 apr, 2022
Nattuglan1
Kvinna ·
19 apr, 2022
Nattuglan1
Kvinna ·
19 apr, 2022
2040
Kvinna ·
14 apr, 2024
Själv har jag spanat in den här kliniken. Viktigt att kirurgen har erfarenhet av att operera just tubulära bröst. De i landstinget som jobbar inom den offentliga vården har främst erfaren att operera bröst på de som har haft cancer och det skiljer sig bra mycket år från operation v tubulära bröst, som är mer krångligt.
Alla plastikkirurger känner inte till specialteknikerna, så risken finns att man opererar som om det vore ett vanligt bröst .
Har iaf spanat in den här kliniken: https://www.plastikinstitutet.se/bilder/broestkirurgi/broestdeformiteter
Om du ändå vänder dig till landstinget och behöver ”bevis på att detta är en börda” kan jag rekommendera att du skriver ut och ta med till läkaren eller skickar :
https://www.dailymail.co.uk/health/article-4316180/amp/Countless-women-left-suicidal-breast-deformity.html
Det borde ge dem perspektiv på saken!
Nattuglan1
Kvinna ·
27 apr, 2024
2040
Kvinna ·
03 maj, 2024
2040, det har jag aldrig påstått. Mastektomi görs ibland även vid op vid tubulära bröst då man tar bort bröstet helt och försöker ”byggs upp det” artificiellt igen. Läs det folk skriver innan du kommenterar otrevliga svar!
Nattuglan1
Kvinna ·
08 maj, 2024
2040
Kvinna ·
10 maj, 2024
Lugna ner mig? Det är du som går till angrepp mot mig utan skäl?
Jo, man gör masektomi ibland vid tubulära bröst, vilket en kirurg med över 30 års erfarenhet har verifierat till mig. Tubulära bröst är inte bara ett ”estetiskt problem” utan innebär även att möjligheten att amma ex kan vara nedsatt och därför överväger man ibland masektomi vilket görs i sluten vård - dvs på sjukhus vid allvarliga former av tubularitet där det blir omöjligt att omfördela vävnaden utan det blir enklare att ta bort hela bröstet (all vävnad) och sedan lägga ett implantat bakom bröstmuskeln eller transportera fett till området. Och vad får dig att tro att jag inte vet vad masektomi är? Och VAD har jag skrivit som är stötande? Det DU skriver kan uppfattas som stötande av ex oss med tubulära bröst. Du verkar ju inte ens veta vad det är?
Jag har heller ingen lust att diskutera detta med dig, men om du fortsätter skriva otrevliga meddelanden och påståenden får du stå ut med att folk svarar.
Nattuglan1
Kvinna ·
12 maj, 2024
2040
Kvinna ·
12 maj, 2024
Så du vet bättre än flera kirurger, varav en med över 30 års erfarenhet?
Det är du som skriver otrevliga svar mot mig. Du kan inte skyffla över det hela på mig när det är du som går till angrepp.
Nattuglan1
Kvinna ·
13 maj, 2024
2040
Kvinna ·
15 maj, 2024
Dem kirurger jag har haft kontakt med är i den offentliga vården, alla med läkarlegitimation. Det är inga oseriösa aktörer.
Att masektomi är permanent är ju en självklarhet. Detsamma är ALLA operationer vid tubulära bröst, antingen med omfördelning av vävnaden, bröstvårta eller borttagning av all bröstvävnad.
Du är tydligt inte insatt i ämnet med tubulära bröst och verkar ändå inte läsa det jag skriver ordentligt innan du kommer med angrepp, så det är ingen idé att diskutera detta vidare med dig.
Tack och hej.
HelenaG
Kvinna ·
15 maj, 2024
2040
Kvinna ·
15 maj, 2024
Mastektomi genomförs även i estetiskt syfte vid exempelvis transoperationer för att skapa ett manligt utseende på bröstkorgen. Det är dock ett helt annat än ingrepp än vid bröstcanceroperationer. Med det sagt- jag ser det inte som helt orimligt att någon form av mastekomi används vid vissa allvarligare missbildningar då man först avlägsnar bröstvävnad för att sedan genomföra rekonstruktion av brösten i flera steg med bl.a expanders. Däremot kan det inte jämföras med eller likställas de operationer som krävs för att avlägsna eller minimera risken för bröstcancer. Hoppas det kan sätta punkt för just den diskussionen ?