#1
2011, April 2 - 18:44
Vilklen storlek med 400?
Hej,
jag skall genomgå en bröstförstoring den 6/4 men börjar bli lite fundersam över storleken...
Läkaren på citadell tyckte (geléhallon) 400, mellanprofil, eftersom jag är lång osv, och hade jag valt själv hade jag tagit 350 men man ska ju ta lite mer så vi bestämde 400.
I dagsläget har jag liten b-kupa. är 180 lång/65 kg.
Vilken kupa landar man på med 400 då tror ni? Föör står att det är individuellt men mer om det lutar åt c eller f typ.
Vill ju inte att dom skall bli för stora! :)
tacksam för era erfarenheter och tankar!
Annons
Annons
Annons
Vad har du för underbystmått, och vad använder du för underband i dagsläget? :)
Har ingen koll på vilken info som skall delges... men här kommer det efterfrågade :)
Mäter 78cm under och har 75 som underbandsmått.
Då landar du förmodligen på 70F/G för rätt stöd, möjligen 75E/F beroende på märke & passform.
Var väldigt noga med att underbandet ska sitta ordentligt tajt & stadigt på yttersta hyskorna, så du sedan kan knäppa in det när det stretchas efter användning. Stödet kommer ifrån underbandet.
eftersom du är så lång kommer inte 400cc se så stort ut, kommer nog se ut som en ckupa visuellt. så va inte rädd om du får använda Fkupor sen :) är en annan som la i 510cc o va 180 lång o de va inte alls för stora. man kan bära mkt mer cc när man är lång utan det ska se stort ut :)
25 år
168 cm / väger ca 54kg.
Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.
Fick Muscle Flex
Tjuena brudar!
Nu hoppar jag in här och hoppas att ni kan hjälpa mig med:)
Jag ska opereras i aug och sätter då in 485cc har ni någon aning om ungefär vars jag kommer att hamna i stl?
Tack för era svar:)
Som jag ahr förstått det så är det väldig skillnad på ex hm-kupor och change-kupor.
När jag hör F-kupa så är ju min tanke att det är för stort för mig.
Jag skulle vilja hamna på full c/d i hm-kupa räknat.
enligt change så borde jag ha 70 c idag (det var ju det där med rätt bh-storkek..).
Låter det troligt att 400 på mig skulle kunna resultera i c/d-kupa när man räknar hm-kupor?=)
Har ni någon aning om skillnade mellan hm-kupor och change-kupor på ett ungefär?
tack!
Strunta i allt vad kupor heter! Silikon drar mycket större kupor än visuellt motsvarande naturliga bröst. Det är alltså inte endast att Change drar någon storlek större, utan att silikon kräver bredare byglar. Du kommer alltså inte att få plats i en 70D om du i dagsläget har 70C, oavsätt märke. Och med dina mått kan jag omöjligt tänka mig att 400cc skulle se galet ut. Folk kommer inte heller dömma din storlek utifrån vad det står på bh lappen. ;)
Jag har själv 530cc & är mindre än dig. Men mina 60I kupor ser fortfarande endast ut som stora D kupor.
Är bara så orolig att det skall bli för stort.. kommer aldrig att kunna klätta genom alla klätterställningar med mina barn på lekplatsen känns det som![enlightened enlightened](http://www.plastikoperationsforum.se/sites/all/modules/ckeditor/ckeditor/plugins/smiley/images/lightbulb.gif)
Så att handla bh på hm och lindex är helt att glömma?=)
Verkar vara omöjligt att på förhand säg storlek..
Tror jag får dra slutsatsen att visuell storlek och faktisk storlek är olika..
Är johan på citadell som skall operara och jag gick dit med inställningen att lita på hans åsikt, och han tog fram 400 direkt och han såg att jag var osäker så jag fick pröva 300 och 350 med..
Han borde väl veta bäst känns det som... :)
Vet ni om man har tid att pröva implantaten en sista gång före operationen eller är det full fart som gäller?![smiley smiley](http://www.plastikoperationsforum.se/sites/all/modules/ckeditor/ckeditor/plugins/smiley/images/regular_smile.gif)
jag kan köpa 75D på hm och jar 390. fast du har mer egen vävnad än mig verkar de som så de kanske inte passar dig. fast de ger mig inget riktigt stöd utan köper bara där för de är så fina :P tycker du ska lita på johan, tror 400cc inte alls blir för stort :) huvudsaken är hur det ser ut på kroppen och inte vilken siffra som står på bhn :P
25 år
168 cm / väger ca 54kg.
Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.
Fick Muscle Flex
Tack, tack, tack! För era svar..
Man velar väl alltid precis innan man skall göra något stort:)
Det blev 400 och det känns inte så stort, mer än att det är svulelt och ser hemskt ut!![enlightened enlightened](http://www.plastikoperationsforum.se/sites/all/modules/ckeditor/ckeditor/plugins/smiley/images/lightbulb.gif)