Önskar snabbt svar *** Melanotan2 ***
Hejsan brudar!
Jag står inför ett dilemma.
Som ni vet så har jag använt en del melanotan och nu har min svärmor fått upp ögonen för detta också. Hon vill inget hellre än att prova!
MEN. Hon äter medicin, waran. (blodförtunnande) och jag känner mig ganska osäker på om man kan köra melanotan ihop med det..
Hon ville jag skulle kolla upp det (lättare sagt än gjort typ!) så eftersom jag kollat överallt och inte hittar något så frågar jag er. Det enda jag hittar är att man ska rådfråga sin läkare om man är osäker. Fast tror knappast att doktorerna här omkring ens vet vad melanotan är för något eller så bara idiotförklarar de en.
Så..Någon som vet?!
31 år
161 cm / 48 kg.
Mått:
84 cm över brösten
67 cm under brösten
64 cm midja
81 cm höfter
Op 1: 5/3 -10 Plastikkirurgi Hässleholm
PIP Hög profil 270cc Runda. Bh 65E.
Op 2: 17/2 -12
Oooj, svår fråga! Så här på rak arm skulle jag inte tro att det påverkar blodet något då det ju är huden som förändras. Men jag kan ju inte veta säkert. HannibalLecter är ju lite av en expert inom ämnet, kanske du borde fråga henne? ;)
Jag ska till en hudläkare imorgon faktiskt, tror inte hon vet vad Melanotan är ärligt talat eller kommer idiotförklara mig om jag säger nåt. :P Har träffat henne förut en gång och hon är lite sån... men om du vill kan jag ju höra henne vad hon vet om det och om det går att kombinera med waran? Tror dock inte hon vet.
Ja, hannibal kanske vet :) hoppas hon ser detta annars så pmar jag henne sen.
Ja det vore gulligt, får du gärna göra :D hon kanske inte vet något alls.. men fråga kan man ju :P
31 år
161 cm / 48 kg.
Mått:
84 cm över brösten
67 cm under brösten
64 cm midja
81 cm höfter
Op 1: 5/3 -10 Plastikkirurgi Hässleholm
PIP Hög profil 270cc Runda. Bh 65E.
Op 2: 17/2 -12
Ja jag kan fråga henne. :) Få se vad hon säger. ^^
Hej oj förlåt glömde totalt att höra av mig till dig! :( Jag träffade aldrig hudläkaren nämligen. Jag blev sjuk, så fick avboka. :( Har du fått svar någonannanstnans ifrån om det går bra att blanda?
ingen fara :P
nej hon struntade i det efter att jag pratat med henne... va fan. känns inte så säkert liksom.
men jag håller på för fullt ^^, hur går det för dig? brun än? :P
31 år
161 cm / 48 kg.
Mått:
84 cm över brösten
67 cm under brösten
64 cm midja
81 cm höfter
Op 1: 5/3 -10 Plastikkirurgi Hässleholm
PIP Hög profil 270cc Runda. Bh 65E.
Op 2: 17/2 -12
Hehe okej :)
Det går bra! :D Ja nu börjar jag bli brun. :) Wohoo! Lite ojämnt och fläckigt i ansiktet dock... men hoppas att det ska jämna ut sig. Hade du också så i början?
Ja alltså, jag blev aldrig brun i ansiktet och på händerna innan. men nu när jag går på melanotan så är det typ de partierna som blir brunast. Så när jag solar solarium så brukar jag täcka över ansiktet med något de sista minuterna, annars blir jag svart XD
o nu när jag ska vara ute i solen mycket så ska jag använda hög solskyddsfaktor i ansiktet.. vill inte vara svart där o vit på benen.
Kanske inte så illa.. men du fattar :P
Jag har svårt att få färg på benen iaf hur jag än gör tycker jag :/
din blogg e skoj att läsa btw ;)
31 år
161 cm / 48 kg.
Mått:
84 cm över brösten
67 cm under brösten
64 cm midja
81 cm höfter
Op 1: 5/3 -10 Plastikkirurgi Hässleholm
PIP Hög profil 270cc Runda. Bh 65E.
Op 2: 17/2 -12
En tanke. Om man ska op så är inte melanotan inte så bra eller??? Blir inte ärren mörka då?.
Mrs Pirate: Ja jag ska också börja göra så. :) Lägga över nåt över ansiktet halva tiden eller nåt. Konstigt att ansiktet tar så mycket färg plötsligt btw! :S Men i det solariumet jag solar så har de lagt dubbla lysrör just vid ansiktet står det för att ansiktet har så svårt att få färg. :P Hahahah! Tyyypiskt!
Haha tack ! :D
Pyret77: Nej det ska man absolut inte! Några månader innan och efter ska man inte ta melanotan! Ärren kan bli helt missfärgade då! Jag ska opereras i höst/vinter. Så kommer bara använda detta under sommaren och sen sluta i god tid innan. :)