Förlängt snitt bukplastik?
Hej
Är det någon här som har erfarenhet av stor bukplastik med förlängt snitt ? Hur har det varit för dig ?
Hur långt bak skär dom ?
Jag ska göra det plus fettsugning av flanker i april. Samtidigt som bröstlyft med implantatbyte.
Jag har även distas på ca 3 cm som ska sys.
Efter 3 barn och viktnedgång på ca 30 kg har jag en del hud/fett längst ner på magen som hänger som en degig limpa…. Ska bli så skönt att åtgärda men är rätt nervös.
3 barn, 50 år, 165cm, 70 kg.
Bokat kombinationsingrepp med bröstlyft med implantat byte, bröstlyft och bröstförstoring och samtidig bukplastik med förlängt snitt med fettsugning av flanker hos Art Clinic Virginia Gonzales 10 april 2025
Konsultation febr -25 Thomas Jonsson, Moldning
Digital konsultation febr -25 Anna von Platen Estetiska institutet
Konsultation febr -25 Virginia Gonzales Art Clinic
Konsultation febr -25 Ulf Dyrke Dalakliniken
Strl före op:85D
Strl efter op: liknande förhoppningsvis
Tidigare bröstförstoring bakom muskeln i ungdomen innan barnafödande.
Hej!
Jag gjorde full bukplastik för en vecka sedan. Är ett ganska långt ärr från höft till höft. Gjorde även fettsugning ”kärlekshandtag” så var med största sannolikhet därför ärret blev förlängt för att rätta till huden där.
Än så länge så ser resultatet fint ut, svårt att säga hur det kommer bli eftersom det är så tidigt i processen. Däremot måste jag säga att jag var inte fullt ut beredd på hur jobbig läkningen skulle vara när jag kom hem, har fortfarande dränage.
Jag hoppas och tror dock att det kommer vara värt det, hade precis som du en hängig mage efter viktnedgång.
Lycka till med din operation!