Annons
4 posts / 0 new
Last post
#1 2015, July 8 - 19:56
Innebandy
Innebandy's picture
Offline
Last seen: 4 years 1 month ago
Brons
Joined: 2015-07-08 19:31

Tipsa mig om bra läkare för bröstförminskning i Göteborg

Hej.

Har asymetriska bröst och har länge velat operera mig. Nu har jag gått upp en del i vikt pga PCO och kämpar för att gå ner. Tidigare störde jag mig inte så värst över skillnaden men nu med viktuppgång har det blivit väldigt synligt och krävande psykiskt. Har läst om att man kan få via landstinget men orkar inte genomgå den processen för att sen få ett nej, sedermera vill jag förminska båda brösten och landstinget vad jag förstår förminskar endast det större. Har D- respektive E-kupa. Ingen aning om hur man räknar/mäter för att få fram ml. 

 

Skulle verkligen uppskatta era tips så att jag kan hitta en bra kirurg som kan hjälpa mig med bröstförminskningen. Helst i Göteborg men om det finns nån super-kirurg så är väl resan värt det.

 

Tack

Annons
2015, July 8 - 22:32
Rödrosa
Rödrosa's picture
Offline
Last seen: 9 years 6 months ago
Silver
Joined: 2013-02-13 15:53

Hej! Jag opererades hos fredrik gewalli på carlanderska, dock förstorade jag de men han förminskar troligtvis också! Jag är jättenöjd med mina i alla fall tycker han är en jättebra kirurg,, har för mig att han hade hand om brännskadeoffren från den stora branden med om jag inte minns fel,, honom rekommenderar jag i alla fall! Lycka till :)

21 år, 165 cm, 58 kg
Strl före op: obefintlig
Strl efter op: B-C
Konsultation 4/11 Fredrik Gewalli a|p|s Carlanderska
Op 4/12 Fredrik Gewalli a|p|s Carlanderska
375 cc hp bakom bröstmuskeln

2015, July 9 - 00:21
Innebandy
Innebandy's picture
Offline
Last seen: 4 years 1 month ago
Brons
Joined: 2015-07-08 19:31

Tack Rödrosa, ska def. kolla upp. Känner en som opererade bort en tumör där, kanske var han.

2015, September 5 - 21:13
ljusvitt
ljusvitt's picture
Offline
Last seen: 1 year 11 months ago
Silver
Joined: 2012-04-23 16:37

Jag gjorde min förminsking på Carlanderska, fick den dock via landstinget. Supergullga sköterskor och läkaren kändes seriös. Detta var 2013, så ca 2.5 år sedan. Är nöjd med resultatet, brösten hade gärna kunnat vara aningen mindre men jag litar på att läkaren gjorde en avvägning av hur mycket som gick att ta bort och ändå få ett bra resultat. Ärren är ganska breda på vissa ställen och jag har inte fått tillbaka känseln över allt, men det tror jag knappast beror på läkarens skilklighet :)

Ålder: 20 år, Längd: 168cm, Vikt: 54kg
Intresserad av: Bröstförminskning
Innan: 65g-i (Change)
Nu: 70d/65e
Op: 21 februari 2013, Carlanderska (finansierat av landstinget)

Annons
Annons
Annons
Annons