Annons

Bröstförstoring sep 2015 - Citadellkliniken - Landskrona Tuve Mårtensson - chick2

chick2's picture
chick2

22 år, 157 cm, 52kg
Strl före op: 75A (knappt det ens)
Konsultation 2/6 Tuve Mårtensson, Citadellkliniken
Op 16/9 Tuve Mårtensson, Citadellkliniken
300cc hö, 275cc vä, mp bakom bröstmuskeln, via armhålan.

Behandling: 
Läkare Terapeut: 
OP-datum: 
Wednesday, 16 September, 2015

Hej. Då var det dags för mig med att berätta om min operation. 16/9 var det äntligen min tur och eftersom jag bokade tiden i maj så hade jag längtat hur länge som helst.

 
Jag skulle befinna mig på kliniken kl. 11.00 men jag var redan på plats runt kl. 10.20. Jag fick vänta i väntrummet tills en urgullig sköterska kom runt 11.10 och hämtade mig. Vi gick upp en våning och hon visade mitt rum. Ett eget rum med havsutsikt, så fint var det! Hon bad mig duscha med den speciella tvålen och visade mig var min rock, mina strumpor och tofflor låg. Jag hoppade in i duschen och skrubbade som bara den och tog på mig trosor, strumporna och rocken och mös ner mig i sängen framför tv:n. Hon kom tilbaka och satte i dropp och gav mig tabletterna (som jag skulle vänta med) och en liten shot som jag kunde ta som skulle lugna mig. Jag kände mig relativt lugn, men tänkte ääh jag tar den ändå. PISSäcklig, men blev lite trött av den, så somnade framför tvn en stund. Jag sov lite från och till och fick vänta ända till 15.30 innan jag kunde ta tabletterna. Blev lite otålig och ville bara opereras.
 
Runt 16.00 kom Tuve in och vi gick ner till hans rum där han ritade på mig sen vidare in i operationsalen. Där väntade två narkossköterskor som bad mig lägga mig på britsen. Jag sa att jag var lite nervös inför narkosen och hon ena som också var hur snäll som helst sa att det skulle gå hur bra som helst. Jag hann inte ens tänka ordentligt förrän jag plötsligt somnar in och vaknar (vad som känns) 1 min senare. Det första jag säger när jag vaknade var: Jag vill ha pizza. Hahaha, tjockisen som jag är tänkte bara på mat! Dem körde mig så småningom in till mitt rum där jag somnade direkt. Tillslut vaknade jag och kände ingen smärta alls. Var så förvånad över att inte ha ont. Fick ta lite tabletter och bad om att få mat. Fick två mackor (ville egentligen ha någon varmrätt) men sköterskan sa att det kanske är bättre att ta något lättare först. Mackorna var hur goda som helst, sen chillade jag framför tvn och drack massa cola zero. Det värsta efter var att jag var så uttorkad i munnen. Drack HELA tiden för att försöka påverka det, men munnen var som en öken.
 
Eftersom sambon jobbade kunde han inte hämta mig, men lika bra det för jag sov från och till hela tiden. Under natten hade jag dock svårt att somna, somnade inte förrän vid 02.00.
 
Sköterskan kom in vid 6.00 med frukost och smärtstillande och det enda jag tänkte var "fan väcker du mig för, vill sova!! haha, men det var ändå gott. Somnade en stund efter det med tills Tuve kom in vid kl. 7.30 och visade hur jag skulle ta av och på bhn. Efter det böt jag om och väntade tills min syster och sambo skulle hämta mig. Dem kom runt 8.15 och då körde vi hem.
 
Sedan jag kom hem har jag haft det så tufft. Tortyrbhn har verkligen torterat mig. Trycker in i huden och råga på allt så är jag sjukt uppblåst av medicinen. Har ändå lyckats sova helt ok i natt. Men vill bara att svullnaderna ska gå ner och tills jag vänjer mig med bhn på. Men twinzen ser bra ut för att vara så nya, längtar tills det har läkt! :) Är supernöjd med Citadellkliniken, rekommenderar starkt!
Annons
Annons
Annons