Annons
2 posts / 0 new
Last post
#1 2016, September 19 - 18:44
Sofia89
Sofia89's picture
Offline
Last seen: 3 years 5 months ago
Silver
Joined: 2013-03-25 06:47

Någon som gjort vårtgårdsplastik?

Jag funderar på vårtgårdsplastik. Lite förminskning och få de "fastare". Tycker mina formar bröstet lite för mycket och vill gärna få de att gå ihop mer med bröstets form. Är det någon som har gjort det och är nöjd?
Jag gjorde det inte i samband med bröstförstoring för jag hoppades att de skulle se mindre ut och passa bättre rill större bröst. Går det lika bra att göra i efterhand?

22år, 162 cm, 52 kg
Bröstförstoring
Operation: 31/8 Patrik Höijer, Laser och Estetik
Motiva Ergonomix, 315cc bakom muskeln
Storlek före op: 70C

Annons
2016, September 20 - 22:02
Marina
Marina's picture
Offline
Last seen: 2 days 22 hours ago
Moderator
Joined: 2010-04-14 19:00

Det går egentligen t o m bättre att göra efteråt, för då spänns de färska ärren inte ut av trycket från de nyinlagda implantaten och så vet man precis hur resten av brästen "blev" och kan finjustera med vårtgårdsplastiken. Men det finns en viss risk att vårtgårdar töjer sig lite igen, så mitt råd är att hellre ta bort ett par mm mer än man skulle vilja, så man sen hamnar inom spannet för vad man är nöjd med. 

Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!

Annons
Annons
Annons