#1
2016, November 13 - 21:21
Sjukskrivning - Mammaledig
Hej!
Jag är föräldraledig och ska operera mig i december och funderar hur jag går tillväga med sjukskrivningen? Någon som vet? Vilka måste jag informera? Jobb, försäkringskassan?
—
30 år, 2 barn, 67 kg, 176 cm
Önskar bröstförstoring
Konsultation: 3/10-16 L&E Patrik H
Operation: 14/12-16 L&E Patrik H
Annons
Annons
Annons
Du är ju föräldrarledig!
0 barn, 26år, 166cm och 50kg
Stl före 70b
Stl efter 75D
Vet att det ska gå sjukskriva sig under föräldraledighet just för att man inte ska förlora sina föräldradagar då de dagarna ska gå till att vara med sitt barn. Samma sak om man har semster och blir sjukskriven en längre period så ska inte ens semesterdagar försvinna. Tyvär vet jag inte så mycket mer, och kan inte säga att så här är det men jag tror du får lämna in sjukintyg direkt till din arbetsplats eller om du lämna direkt till försäkringskassan. Bästa är nog att ringa försäkringskassan! Dina föräldradagar ska du inte behöva använda när du istället kan få användning för ditt sjukintyg. Så du istället kan använda dina föräldradagar till att vara med ditt barn :)
1 barn, 63kg, 170cm lång
Konsultation hos Karl Bremer, Art clinik Jönköping
Planerat 425cc bakom bröstmuskeln, via bröstvecket
Jag gjorde mina boobs under föräldraledighet, och behövde bara ha kontakt och skicka in sjukskrivningen till fsk, d var jätte smidigt och så spar man ju föräldrar dagar, mina nära och kära och sambo hjälpte till hemma i över 2v
Catalina
Ursäkta om jag byter ämne men vad fina dina bröst ser ut! Vad har du satt för implantat? :)
22år, 0 barn, 163cm & 50kg
Bröstförstoring
Konsultation 21/10-16 på Polarkliniken
Bokad operation: 1/2-17 på Polarkliniken
Motiva round HP 450cc delvis bakom muskeln
Storlek före op: 70B
Storlek efter op: 70F/65G
Tack!!!!:) d blev motiva:) jag ska lägga upp fler bilder. För d är verkligen en resa:)
Catalina