#1
2017, February 2 - 15:27
Silikonbröst efter graviditet
Är det någon som har erfarenhet av hur silikonbröst förändras efter en graviditet? Jag vill förstora mina bröst men är rädd för att de kommer se konstiga ut efter en graviditet. Att t.ex. implantatet sitter högt upp och den verkliga bröstvävnaden hänger. Någon som vill berätta?
—
23 år, 158 cm, 51kg
Bröstförstoring
Konsultation 29/11-16 hos Ivan Letterfors, Kosmetisk kirurgi
Annons
Annons
Annons
Hej. Jag har varit hos proforma clinic på en konsultation hos dr Magnus Kjelsberg och jag trodde jag skulle få ett häng på mina bröst men han sa det kommer ge så fina resultat, hade jätte fin form nu också. Han ville däremot att amningen skulle vara klart! Skulle dit om 3 månader igen pga mjölkproduktion avslutad och kolla storlek igen, men gå verkligen på en konsultation hos en klinik :) min operation blir till hösten. // Noveliasmamma16
2 barn 27 år 155 cm 48 kg
Bröstförstoring
Konsultation 1/2 och 26/6 Magnus Kjelsberg
Proforma Clinic Stockholm
Op: 28/8
400 cc och 375cc mentor hög profil (bakom)
Strl före op:70/75B
Strl efter op: på E/F kupa
Vad kul att det kommer gå bra för dig! Jag ville dock veta hur man kan vänta sig att silikonbrösteb förändras efter en graviditet. Alltså om man fixar brösten innan graviditet, hur kommer de se ut efter graviditeten?
23 år, 158 cm, 51kg
Bröstförstoring
Konsultation 29/11-16 hos Ivan Letterfors, Kosmetisk kirurgi
Detta är intressant, jag gjorde en liknade tråd om man bör vänta med operationen efter graviditet för att slippa göra om dem igen efter. Jag är fortfarande kluven. Det är mest en ekonomisk fråga. Jag har hört väldigt blandat från bekanta, så det är säkert väldigt individuellt. Många har gjort om dem, och några har fortfarande fina. Vore ju kul om de håller sig fina efter graviditet också.
0 barn, 28år, 174 cm, 56 kg
Bröstförstoring
Ej bokat konsultation än.
Strl före op: 70B
Vill ha: större bröst